دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مقصر پنهان؟ آنفولانزا خطر حمله قلبی را افزایش می‎دهد

سرماخوردگی، آنفولانزا، حمله قلبی، انفارکتوس میوکارد، واکسیناسیون آنفولانزا، سن بالای 65 سال، آنفولانزای فصلی، آنفولانزای موسمی، عفونت سیستم تنفسی، ایست قلبی، انتاریو، "انستیتو علوم ارزیابی بالینی" (ICES) ، "بهداشت عمومی انتاریو" (PHO)

احتمال دچار شدن به حملۀ قلبی در هفتۀ نخست پس از ابتلا به آنفولانزا تا 6 برابر افزایش پیدا می‌کند، و محققان می‎نویسند که میزان آسیب‌پذیری برخی گروه‌های مردم در این مورد بیش از دیگران است.

آیا چیزی به ظاهر بی‌ضرر مثل آنفولانـزای فصلی احتمال حمله قلبی را در مردم در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی افزایش می‎دهد؟ تحقیق جدید می‎گوید که این موضوع واقعاً می‎تواند صحت داشته باشد. محققان "انستیتو علوم ارزیابی بالینی" (ICES) و "بهداشت عمومی انتاریو" (PHO) - هر دو در اُنتاریو، کانادا - در بررسی ارتباط میان ریسک‎های سلامت مرتبط به تشخیص آنفولانزا به یافته‎ای شگفت‎انگیز دست یافته‎اند. آنفولانزا یک بیماری مسری است که توسط ویروس‎های آنفولانزا از راه هوا یا از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده منتقل می‎شود. ویروس‎های آنفولانزا معمولاً بینی و گلو را آلوده کرده سبب بروز عطسه، سرفه، گلو درد و گاهی از اوقات موجب بروز تب می‎شوند.

مشتقات پوست قورباغه ویروس آنفولانزا را نابود می‌کند

لُعاب مشتق از پوست قورباغه به عنوان محافظی در برابر آنفولانزا مطرح شده است. بر مبنای اعلام پژوهشگران مرکز واکسن ایموری و مرکز بیوتکنولوژی راجیو گاندی در هندوستان، لُعاب پوست قورباغه می‌تواند گونة H1 ویروس آنفولانزا را نابود کند. کشف مزبور در نشریة "ایمیونیتی" منتشر و تحقیق توسط نویسندة ارشد مطالعه دکتر جاشی جیکوب / Joshy Jacob، استادیار میکروبیولوژی و ایمنولوژی در مرکز واکسن ایموری و دانشکدة پزشکی دانشگاه ایموری رهبری شد.

کشف پروتئین تکثیر ویروس آنفولانزا

وقتی ما به واسطة یک عفونت ویروسی بیمار می‌شویم، به این دلیل است که ویروس سلول‌هایی را داخل بدن ما می‌کند و ساختار آنها ایجاد کپی‌هایی از خود را بر عهده می‌گیرند. اکنون یافتن راه‌هایی برای ایجاد اختلال در این فرآیند برای توسعة داروهای ضد ویروسی مهم است. یک مطالعة جدید آشکار می‌سازد که چگونه ویروس آنفولانزا بر پروتئینی در سلول میزبان برای کامل کردن مأموریت بیماریزایی خود متکی می‌شود.

آیا باید "سردی" خورد و تب را "گشنگی" داد؟

"سردی بخور، تب را گشنگی بده"؛ ضرب‌الملثلی قدیمی چنین می‌گوید و بر مبنای یک مطالعة تازه، این گفته ممکن است حقیقتی در خود داشته باشد. محققان متوجه شده‌اند که موش‌های دچار عفونت باکتریایی پس از غذا خوردن می‌میرند، در حالی که موش‌های مبتلاء به عفونت ویروسی پس از تغذیه زنده می‌مانند.

احساس تنهایی علایم سرماخوردگی را تشدید می‌کند

گلودرد، گرفتگی بینی یا آبریزش بینی، سرفه، سردرد – علایم سرماخوردگی معمولی زمانی در زندگی همة ما را درگیر کرده است. در هر حال بر مبنای تحقیق جدید، شدت این علایم ممکن است به احساس تنهایی در فرد بستگی داشته باشد. مطالعة انجام شده به رهبری دانشگاه رایس در هیوستن، چنین دریافته است، مردمی که خبر از تنهایی خود می‌دهند نسبت به افرادی که دچار احساس تنهایی نیستند علایم سرماخوردگی را به شکل شدیدتری تجربه می‌کنند.