دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مصرف فیبر بیشتر خطر آرتروز را کاهش می‎دهد

استئوارتریت (آرتروز) میلیون‎ها نفر را در سطح جهان رنج می‎دهد. تحقیق جدید می‎گوید که رژیم غذایی پرفیبر می‎تواند خطر توسعۀ آرتروز دردناک زانو را کاهش دهد. آرتروز شایع‎ترین نوع بیماری ارتریت است که مبتلابۀ 30 میلیون آمریکایی بزرگسال است. تخمین زده می‎شود که در سطح جهان 10 درصد مردان و 18 درصد زنان در سنین بالای 60 سال دچار آرتروز هستند. این بیماری اختلال مفاصل مشخصاً افراد سالمند را رنج می‎دهد، و خطر ابتلاء زنان در سنین بالای 50 بیشتر از دیگر گروه‎ها است.

تزریق استروئید در استئوارتریت زانو هیچ فایده‎ای ندارد

جمع‎بندی مطالعۀ جدید منتشر شده در JAMA این است که تزریق استروئید ممکن است هیچ فایده‌ای برای بیماران دچار علایم استئوارتریت زانو نداشته باشد. محققان پی برده‎اند که تزریق استروئید هر سه ماه یک بار در تخفیف علایم درد زانو در بیماران دچار استئوارتریت بهتر از استفاده از دارونما نیست.

اثرات آسیب مغزی پس از ضربه در کودکان کدامند؟

آسیب مغزی پس از ضربه (TBI) به ویژه در میان کودکان و نوجوانان یک نگرانی جدی سلامت عمومی است. تحقیق جدید اثرات درازمدت TBI بر کودکان را آشکار می‌کند. TBI به هر آسیبی اطلاق می‌شود که در عملکرد نرمال مغز تداخل ایجاد می‌کند. این می‌تواند شامل ضربة حاد یا خشونت‌بار ناشی از یک تکان شدید یا آسیبی جدی باشد که به جمجمه یا بافت مغز وارد می‌شود.

اثرات تروما بر مغز دختران و پسران متفاوت است

تحقیق انجام شده از سوی دانشکدة پزشکی دانشگاه استنفورد تفاوت‌های جالب توجهی را در مغز دختران و پسران در پی استرس تروماتیک کشف کرده است. این یافته‌ها می‌توانند به طراحی مداخلات خاص مبتنی بر جنسیت در تروما کمک کنند.

بازیکنان جوان فوتبال تنها پس از یک فصل بازی دچار تغییرات مغزی می‌شوند

وقتی نوبت به تأثیر ضربه به سر در بازی فوتبال در دورة جوانی می‌رسد،‌ فقط تصادم و ضربة مغزی نیست که بر مغز تأثیر می‌گذارد. در یک مطالعة جدید، محققان مشخص کرده‌اند که مادة سفید مغز در مغز کودکان تنها پس از یک فصل بازی دچار تغییر می‌شود، حتی اگر موردی از تشخیص ضربة مغزی در بازی وجود نداشته باشد.