دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بچه‌های 3 تا 10 ساـله در بالاترین ریسک برای ابتلا به این بیماری قرار دارند زیرا آنها هنوز در تماس با ویروس قرار نگرفته‌اند و در نتیجه آنتی‎بادی‎های مورد نیاز برای مقابله با این عفونت ویروسی در بدن آنان ایجاد نشده است

هرپانژینا (هرپانژین) با زخم‎ها یا تاول‎های کوچکی در قسمت پشت گلو و سقف دهان مشخص می‎شود و به طور معمول کودکان را در طول فصل تابستان و ماه‌های پاییز مبتلا می‎کند. هرپانژینا که یک عفونت دهان و گلو است، توسط گروهی از ویروس‎ها موسوم به انتروویروس‎ها ایجاد می‎شود. این بیماری شبیه بیماری دیگری موسوم به بیماری دست - پا - دهان است که آن نیز توسط انتروویروس‌ها ایجاد می‎شود. اگرچه هر دو بیماری تاول و اولسر ایجاد می‎کنند، محل بروز این ضایعات متفاوت است. عفونت‎های ایجاد شده توسط انتروویروس‎ها به شدت مسری هستند و به سادگی از یک کودک به دیگری منتقل می‎شوند. اگرچه هرپانژینا در بزرگسالان نیز بروز می‎کند، احتمال بروز آن در افراد بزرگسال اندک است، زیرا بزرگسالان آنتی‎بادی‌های لازم برای مقابله با این ویروس‎ها را تشکیل داده‎اند، حال آنکه در مورد کودکان چنین نیست.

محققان پی برده‎اند که زونا خطر حملۀ قلبی و سکته مغزی را در ماه‎ها و سال‎های بعد از تشخیص این بیماری افزایش می‎دهد. علی‎رغم آنکه علل بروز زونا روشن نیست، نویسندگان مطالعه امیدوارند تا تحقیق آنها باعث بالا بردن میزان آگاهی متخصصان بالینی شود.
آبله مرغان بر اثر ویروس واریسلا – زوستر ایجاد می‎شود، و وقتی فرد با ویروس تماس پیدا می‎کند، ویروس می‎تواند به حالت نهفته در بدن باقی بماند.
در برخی موارد سال‎ها بعد، ویروس مجدداً فعال و باعث ایجاد بیماری می‎شود که به این بیماری زونا یا تبخال زوستر می‎گویند. تا زمان حاضر، دانشمندان به طور دقیق به این موضوع پی نبرده‌اند که چرا ویروس واریسلا – زوستر دوباره فعال می‎شود.

این موضوع به خوبی مشخص شده است که استفادة درازمدت از دوزهای بالای آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند میزان مقاومت میکرب‌ها را افزایش دهد و گاهی از اوقات باعث قوی‌تر شدن باکتری‌هایی شود که آنتی‌بیوتیک‌ها سعی در کشتن آنها دارند. در هر حال تحقیق جدید می‌گوید که عصارة شربت افرا قابلیت تقویت اثربخشی آنتی‌بیوتیک‌ها و کاهش عوارض جانبی آنها را دارد. تحقیق جدید نشان می‎دهد که عصارة فنولیک شربت افرا می‌تواند به شکلی چشمگیر قابلیت آنتی‌بیوتیک‌ها را در از بین بردن عفونت افزایش دهد.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید 10 مورد از این شعله‌وری‌ بیماری که اخیراً ظهور کرده‌اند بخشی از طغیان اولیة ویروس نبوده‌اند و احتمالاً نتیجة تداوم ابولا در بازماندگان بهبود یافته از بیماری هستند.

دانشمندان پیشتر به درک خوبی در این مورد دست یافته‎اند که چگونه باکتریوم مسبب سل، یکی از علل پیشتاز ایجاد مرگ و میر در جهان، برای ایجاد جای پا در بدن به سیستم ایمنی حمله می‎کند. در هر حال، آنچه تاکنون روشن نشده نقش این پاتوژن در تضعیف سیستم ایمنی برای تقویت گسترش بیماری است. اکنون، مطالعۀ جدیدی از شواهدی در این مورد پرده برمی‎دارد که باکتریوم بیماری، مسیرهای نظارتی در گلبول‎های سفید خون را که تخریب بافت را محدود می‎کنند، مختل می‎سازد. 

بالا بردن سرعت جهش به عنوان یک روش بالقوه جدید برای درمان عفونت ویروسی در حال ظهور است. در حال حاضر، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که داروی آزمایشی favipiravir در حال حاضر در برابر ابولا و آنفولانزا تست شده و با موفقیت درمان نوروویروس در موش‌ها همراه بوده است.

اگرچه میزان سل در طول 20 سال اخیر در کشورهایی نظیر ایالات متحد آمریکا کاهش یافته، در سطح جهانی این بیماری هنوز یکی از علل پیشتاز مرگ و میر باقی مانده است.

اگرچه میزان سل در طول 20 سال اخیر در کشورهایی نظیر ایالات متحد آمریکا کاهش یافته، در سطح جهانی این بیماری هنوز یکی از علل پیشتاز مرگ و میر باقی مانده است. اکنون محققان پس از کشف شواهدی که نشان می‌دهند باکتری سل باعث گمراه شدن سیستم ایمنی برای حمله به ریه‌ها می‌شود، و امکان هوارو شدن را برای باکتری فراهم می‌کند، ممکن است یک قدم به سمت توسعة یک واکسن جدید و درمان بیماری برداشته باشند.