دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مصرف استامینوفن در بارداری با اختلال بیش‎فعالی کمبود تمرکز مرتبط است

اختلال بیش‌فعالی کمبود تمرکز، اختلال بیش‎فعالی کمبود توجه، استامینوفن، مادران باردار، ADHD، مصرف استامینوفن در بارداری، ژنتیک، اختلالات رفتاری شناختی کودکان، رشد مغز کودکان، مصرف جنینی استامینوفن

در سطح ایالات متحد آمریکا مصرف استامینوفن در طول بارداری توسط حدود 70 درصد زنان باردار صورت می‎گیرد، و این آمار برای زنان باردار اروپای غربی و شمالی 50 تا 60 درصد است

مطالعه‌ای در مقیاس بزرگ که اخیراً در نشریۀ "بیماری‎های کودکان" منتشر شد شواهد بیشتری در مورد ارتباط مصرف استامینوفن توسط مادر باردار و اختلال بیش‎فعالی کمبود تمرکز (توجه) ارائه می‎دهد. بر مبنای برخی مطالعات اختلال بیش‎فعالی کمبود تمرکز (ADHD) به‌شکل روزافزون در حال عمومیت یافتن است. علت این موضوع شناخته شده نیست؛ علل و ریسک فاکتورهای ADHD به کندی در حال آشکار شدن است. بخشی از این افزایش به علت بهبودهای ایجاد شده در تشخیص و تغییراتی است که در ارزیابی اختلال ایجاد شده است، اما چنین به نظر می‎رسد که این عوامل به تنهایی نمی‎توانند ابعاد رشد این اختلال را توضیح دهند.

مصرف زیاد فلوراید در دوران بارداری بهره هوشی فرزند را کاهش می‎دهد

بارداری، زایمان، دوران جنینی، فلوراید، تماس با فلوراید در جنین، مسواک، دهانشویه، بهره هوشی، ضریب هوشی، IQ

سیستم عصبی جنین در حال رشد ممکن است به شکل منفی تحت تأثیر مقادیر بالای فلوراید قرار گیرد

نوشیدن آب و مسواک زدن دندان‎ها فعالیت‎هایی روزمره هستند که ما بدون تأمل آنها را انجام می‎دهیم. اما به‌نظر می‎رسد این فعالیت‎های به ظاهر بی‌ضرر ممکن است در مورد مادران باردار عواقب غیر مترقبه‌ای برای فرزندان آنها در پی داشته باشد. یک تحقیق جدید می‎گوید بچه‎هایی که در دوران جنینی در معرض مصرف مقادیر بالای فلوراید قرار داشته‎اند ممکن است در مقایسه با بچه‎هایی که این مقادیر در مورد آنها کمتر بوده دارای بهرۀ هوشی پایین‎تری باشند.

آیا باید همراه نوزاد در یک تخت خوابید؟

یک سؤال از همۀ شما پدر و مادرها، آیا تختتان را با نوزادتان شریک می‌شوید؟ پاسخ به این سؤال می‌تواند بسیار متفاوت باشد، چرا که قطعاً موضوعی مورد بحث است. برخی مطالعات می‌گویند تأثیرات مثبت اشتراک تخت با نوزاد مفید است در حالی‌که دیگر مطالعات انجام این کار را با خطرات جدی تهدید کنندۀ سلامت مرتبط دانسته‌اند. بنابراین سؤال این است که پدر و مادرها چه باید بکنند؟

تغذیة انحصاری با شیر مادر ریسک اختلال سلوک را در کودکان کاهش می‌دهد

با وجودی که مطالعات پیشین فواید تغذیة انحصاری با شیر مادر را برای سلامت دوران ابتدایی زندگی کودک نشان داده‌اند، فواید درازمدت این امر در رشد کودکان ناروشن باقی مانده است. اکنون مطالعة تازه‌ای اعلام می‌دارد که مدت طولانی‌تر تغذیة انحصاری با شیر مادر با کاهش ابتلا به اختلال سلوک در دورة متأخر کودکی مرتبط است.

پروبیوتیک‏‌ها آلرژی بادام زمینی را درمان ‎می‎کنند

یک تحقیق جدید نشان می‎دهد که درمانی برای آلرژی بادام زمینی در کودکان که چهار سال قبل انجام شده و موفقیت‌آمیز نشان داده بود، هنوز ویژگی‎های محافظتی خود را در برابر واکنش‎های آلرژیک نسبت به بادام زمینی حفظ کرذه است. محققان می‎گویند، آلرژی‎های غذایی در طول دو دهۀ اخیر بسیار شایع شده‎اند، اما خلاف آلرژی به تخم مرغ، سویا یا شیر، آلرژی‌های مربوط به آجیل گرایشی به ادامه در دوران بزرگسالی از خود نشان می‎دهند. مطالعات مورد استناد نویسندگان مطالعۀ حاضر عنوان کرده‎اند که کیفیت زندگی در میان کودکان دچار آلرژی غذایی بدتر از کودکان مبتلا به دیابت است، و قرار گرفتن تصادفی در معرض مواد آلرژی‌زا به 15 تا 20 درصد کودکان دچار آلرژی بادام زمینی آسیب می‎زند. به علاوه، آلرژی بادام زمینی علت پیشتاز در ایجاد آنافیلاکسی است، که نوعی واکنش کشندۀ آلرژیک محسوب می‎شود.

تماس نزدیک بعد از تولد بچه خطر استرس را در مادر کاهش می‌دهد

تولد می‌تواند زمانی خستگی‌آور برای مادر و فرزند باشد، اما تحقیقات پیشین فواید بسیاری را از تماس پوست به پوست برای نوزادگان برای مادران مشخص کرده‌اند (یا پدران). برای مثال، بچه‌هایی که از تماس پوست به پوست یک ساعت پس از تولد برخوردار هستند دچار استرس کمتری هستند، که بدین معنی است که تنفس و ضربان قلب آنها پایدارتر است، کمتر گریه می‌کنند و غذایشان را بهتر هضم کرده و تغذیه‌شان را آغاز می‌کنند.

قند شیر مادر می‌تواند از عفونت کُشندة استرپتوکوکی در نوزادان پیشگیری کند

در حمایت بیشتر از ایدة فراگیر "شیر پستان بهترین است"، وقتی پای تغذیة نوزاد به میان می‌آید، یک مطالعة جدید درمی‌یابد که نوع قند موجود در شیر پستان مادر می‌تواند بچه را از عفونت‌های کشندة استرپتوکوک‌های گروه B محافظت کند. بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، استرپتوکوک‌های گروه B (GBS) شایع‌ترین علت مننژیت و سپسیس در در هفتة اول زندگی نوزادان هستند.

مقالات دیگر...