دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برای مغز، محرومیت از خواب " شبیه مشروب‌خواری بیش از حد" است

خواب، اختلالات خواب، بی‎خوابی، محرومیت از خواب، ادراک بصری، کند شدن مغز، کاهش سرعت پردازش اطلاعات، رانندگان مست، دانشگاه تل آویو، دانشگاه UCLA، دانشکده دیوید گفن

خواب ناکافی مغز ما را در معرض اثراتی مشابه با مشروبخواری بیش از حد قرار می‎دهد

تحقیق جدید تأیید می‌کند که فقدان خواب کامل اثراتی شدید بر چگونگی کارکرد مغز دارد، و به طور بالقوه پیامدهای خطرناکی در زندگی روزمره را به دنبال خواهد داشت. اخیراً مطالعات متعددی بر موضوع تأثیرات خواب بر چگونگی عملکرد بدن و به ویژه مغز تمرکز کرده‎اند. تحقیق جدید از سوی دانشکده پزشکی دیوید گِفن در دانشگاه لس آنجلس، کالیفرنیا (UCLA) و دانشگاه تل آویو در اسرائیل اکنون تأیید می‎کنند که مردم دچار کمبود خواب دچار افت حافظه شده و ممکن است با ادراک بصری تحریف شده مواجه شوند؛ که در آن ارتباط میان سلول‎های عصبی به طور موقت مختل می‎شود.

رویا دیدن زوال عقل را محدود می‎کند

خواب، خواب REM، خواب غیر REM، رویا دیدن، بیماری آلزایمر، دمانس، زوال عقل

این موضوع مشخص شده است که مردم مبتلا به زوال عقل اغلب دچار اختلالات خواب هستند. به هر حال محققان هنوز نمی‎دانند که چرا این مشکلات بروز می‎کنند و نیز روشن نیست که آیا انواع مختلف خواب و مراحل خواب بر شانس توسعۀ زوال عقل تأثیر دارند یا خیر

این موضوع مشخص شده است که مردم مبتلا به زوال عقل اغلب دچار اختلالات خواب هستند. به هر حال محققان هنوز نمی‎دانند که چرا این مشکلات بروز می‎کنند و نیز روشن نیست که آیا انواع مختلف خواب و مراحل خواب بر شانس توسعۀ زوال عقل تأثیر دارند یا خیر. یک مطالعۀ جدید - که در نشریۀ "نورولوژی" منتشر شده است – در مورد مرحلۀ حرکت سریع چشم (REM) خواب تحقیق می‎کند و اینکه آیا ارتباطی میان REM و شیوع زوال عقل وجود دارد. به زبان ساده خواب در دو مرحلۀ اصلی ظاهر می‎شود: REM و غیر REM. به صورت جزءنگرانه چهار مرحلۀ اول خواب همگی غیر REM هستند. پنجمین و آخرین زیرمرحلۀ خواب یا REM، به طور معمول پس از 90 دقیقه از گذشت خواب غیر REM بروز می‎کند، و این زمانی است که در آن مغز به رویاپردازی خود می‎رسد.

اختلالات خواب باعث آلزایمر می‎شود

بی‎خوابی می‎تواند سبب طیفی از مشکلات سلامت شود، که برخی از آنها اختلال شناختی و دیابت را شامل می‎شود. تحقیق جدید می‎گوید که آلزایمر نیز بیماری دیگری است که ممکن است نتیجۀ اختلالات خواب باشد. بر مبنای هشدار CDC، خواب ناکافی یکی از مشکلات بزرگ بهداشت عمومی است. CDC همچنین تخمین می‎زند که فقط در ایالات متحد آمریکا بین 50 تا 70 میلیون نفر دچار "اختلال خواب یا بیداری" هستند.

چرا نور ما را بیدار می‎کند و تاریکی خواب‎آلود؟

بسیاری از ما شنیده‎ایم که به خواب رفتن در هنگام تاریک شدن هوا عادت سالمی است، زیرا نور و تاریکی بر ریتم شبانه‎روزی بدن ما تأثیر می‎گذارند. اما به طور دقیق نور چگونه بر چرخۀ خواب – بیداری در ما تأثیر می‎کند؟ تحقیق جدید احتمالاً بخشی از پاسخ در این مورد را یافته است. حال که تابستان فرار رسیده است، آن دسته از ما که می‌خواهند پس از ساعت شش صبح بخوابند، به یک همزاد کور نیاز دارند؛ نور مایل است تا ما را بیدار کند. اما چرا این اتفاق می‎افتد؟

کمبود خواب خطر دیابت نوع 2 را در کودکان افزایش می‎دهد

آیا فقط یک‎ساعت خواب کمتر می‎تواند خطر دیابت نوع 2 را در کودکان افزایش دهد؟ تحقیق جدید به این پرسش، پاسخ مثبت می‎دهد! در سطح ایالات متحد آمریکا تخمین زده می‎شود که در حدود یک‎سوم مردم در برهه‎ای از زندگی خود دچار دیابت نوع 2 می‎شوند. این بیماری تمامی زنان و مردان در تمامی سنین را می‎تواند مبتلا کند، اما بر اساس آخرین داده‎های CDC سالانه بیش از 5000 نفر افراد جوان مبتلا به این بیماری تشخیص داده می‎شوند. محققان دانشگاه سنت جورج در لندن بر آن شدند تا ارتباط بالقوه میان مدت خواب و دیابت نوع 2 را در کودکان بررسی کنند.

اختلال خواب افکار خودکشی را تشدید می‎کند

یک تحقیق جدید می‎گوید بی‎خوابی، کابوس‎های شبانه، و خواب نامنظم می‎توانند نشانگرهای تشدید افکار خودکشی در میان بزرگسالان جوان باشند. محققان پی برده‎اند بزرگسالان جوانی که دچار اختلالات خواب هستند در مقایسه با همین گروه سنی که از خواب مناسب برخوردارند، احتمال بیشتری دارد که در پی سه هفته دچار افکار خودکشی شوند.

ما چطور بر خواب‏‎آلودگی غلبه می‎کنیم؟

مقاله‎ای که این هفته در نشریۀ "نورون" منتشر شده به ناحیه‎ای از مغز که با وضعیت بیداری درگیر است، دقیق می‎شود. یافته‎های این تحقیق می‎تواند به طراحی درمان‎هایی برای بیماری‎هایی مثل بی‎خوابی و اختلالات خواب مرتبط به افسردگی کمک کند. اغلب ما در برهه‎ای از زندگی با وضعیت بیداری خود درگیر مشکل می‎شویم. اینکه در شرایط نیاز به بیداری احساس خواب‌آلودگی شدید داشته باشیم، یا زمانی که مستأصل به خواب رفتن هستیم بیش از حد بیدار بمانیم، تقلایی واقعی است.

مقالات دیگر...