plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

زهر مار به پیشگیری ایمن‎تر از بروز لخته خون منجر می‎شود

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن


• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

داروی ایمن‎تری برای پیشگیری از بروز لخته خون می‎تواند در دسترس باشد، که آن را باید مدیون پروتئینی بود که در سم مار یافت می‎شود.
در یک مطالعۀ جدید، محققان آشکار کرده‎اند که چگونه دارویی بر اساس ساختار تروواگلریکس – پروتئین مشتق از زهر مار تروپیدولاموس واگلری – به شکل مؤثری از ایجاد لخته‎های خونی در موش جلوگیری می‎کند، بدون اینکه دارای عارضۀ جانبی خونریزی بیش از حد باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر جین تسنگ / Jane Tseng، از "انستیتو آموزش الکترونیک زیست پزشکی و بیوانفورماتیک و مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه ملی تایوان" در تایپه، و همکارانش معتقدند که این دارو می‎تواند جایگزین ایمن‎تری برای داورهای ضد پلاکت فعلی ایجاد کند.
یافته‎های مطالعه اخیراً در نشریه "ارتریواسکلروز، ترومبوز، و بیولوژی عروقی" منتشر شده است.
داروهای ضد پلاکت یک کلاس دارویی هستند که معمولاً برای پیشگیری و درمان سکته مغزی، حمله قلبی، و بیماری قلبی استفاده می‎شوند. این داروها از طریق ممانعت از به هم پیوستن نوعی از سلول‎های خون موسوم به پلاکت کار می‎کنند که این باعث کاهش تشکیل لخته‎های خونی می‎شود.
در حالی که داروهای ضد پلاکت فعلی مثل آسپیرین، کلوپیدوگرل، و آنتاگونیست‎های گلیکوپروتئین IIb/IIIa می‎توانند در کاهش ایجاد لخته خون مؤثر باشند، یک عارضۀ جانبی اصلی این داروها در صورت بروز جراحت، خونریزی است.
دکتر تسنگ و همکارانش معتقدند که تروواگلریکس می‎تواند راه را برای داروی ضد پلاکت جدیدی که به اندازۀ داروهای فعلی مؤثر و در عین حال فاقد عارضۀ جانبی خونریزی است، هموار کند.

داروی مبتنی بر تروواگلریکس در موش‎ها به خونریزی بیش از حد منجر نشد
در تحقیق پیشین خود دکتر تسنگ و تیمش پی بردند که تروواگلریکس با گلیکوپروتئین VI (GPVI) – پروتئینی که بر سطح پلاکت‎ها وجود دارد – در تشکیل لخته‎های خون وارد فعل و انفعال می‎شود.
مطالعات نشان داده‎اند که پلاکت‎های فاقد GPVI توانایی تشکیل لخته‎های خونی را ندارند، و این موضوع باعث کاهش خونریزی در انسان می‎شود. بر این مبنا، محققان می‎گویند که مهار GPVI نه فقط پتانسیل پیشگیری از ایجاد لختۀ خون را دارد، بلکه آنها معتقدند که GPVI می‎تواند از خونریزی بیش از حد نیز پیشگیری کند.
با بررسی ساختار تروواگلریکس، دکتر تسنگ و همکارانش توانستند دارویی بسازند که فعالیت GPVI را بلوک می‎کند.
در آزمایش داروی جدیداً توسعه داده شده بر روی پلاکت‎ها، محققان پی بردند که این دارو مانع تجمع پلاکت‎ها می‎شود.
تیم تحقیق همچنین دارو را بر روی موش‌ها آزمایش کرد. در مقایسه با موش‎هایی که با این دارو تحت درمان قرار نگرفته بودند، موش‌های تحت درمان با داروی مورد بحث کاهش شکل‎گیری لخته‎های خون را تجربه کردند. به علاوه، میزان خونریزی موش‎های درمان شده از جوندگان درمان نشده کمتر بود.
در کل، محققان معتقدند، یافته‎های آنها نشان می‎دهد که داروی مبتنی بر تروواگلریکس می‎تواند یک راهکار ایمن‌تر و مؤثر برای پیشگیری از ایجاد لختۀ خون باشد. در هر حال، تیم تحقیق می‎نویسد که برای تعیین ایمنی و قابلیت مصرف دارو در انسان به مطالعات بیشتری نیاز است.
دکتر تسنگ می‎گوید: "در کل، این نوع طراحی مولکول در بدن عمر درازی ندارد، بنابراین تکنیک‎هایی مثل سیستم فرمولاسیون یا تحویل دارو احتمالاً نیازمند گسترش میزان تماس در بدن انسان هستند."
دکتر تسنگ می‎گوید:
"طراحی مزبور همچنین باید به گونه‌ای بهینه شود که به ما اطمینان دهد مولکول مزبور فقط با GPVI فعل و انفعال پیدا می‎کند و نه با دیگر پروتئین‎هایی که می‎توانند سبب واکنش‎های ناخواسته شوند."
محققان خبر ازتلاش خود برای یافتن راه‎هایی جهت بهبود طراحی مولکول مزبور می‎دهند.

Source:
medicalnewstoday.com
Snake venom could lead to safer blood clot prevention
By Honor Whiteman
Published: Sun 11 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده