دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اخبار خون‌شناسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن


• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

داروی ایمن‎تری برای پیشگیری از بروز لخته خون می‎تواند در دسترس باشد، که آن را باید مدیون پروتئینی بود که در سم مار یافت می‎شود.
در یک مطالعۀ جدید، محققان آشکار کرده‎اند که چگونه دارویی بر اساس ساختار تروواگلریکس – پروتئین مشتق از زهر مار تروپیدولاموس واگلری – به شکل مؤثری از ایجاد لخته‎های خونی در موش جلوگیری می‎کند، بدون اینکه دارای عارضۀ جانبی خونریزی بیش از حد باشد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر جین تسنگ / Jane Tseng، از "انستیتو آموزش الکترونیک زیست پزشکی و بیوانفورماتیک و مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه ملی تایوان" در تایپه، و همکارانش معتقدند که این دارو می‎تواند جایگزین ایمن‎تری برای داورهای ضد پلاکت فعلی ایجاد کند.
یافته‎های مطالعه اخیراً در نشریه "ارتریواسکلروز، ترومبوز، و بیولوژی عروقی" منتشر شده است.
داروهای ضد پلاکت یک کلاس دارویی هستند که معمولاً برای پیشگیری و درمان سکته مغزی، حمله قلبی، و بیماری قلبی استفاده می‎شوند. این داروها از طریق ممانعت از به هم پیوستن نوعی از سلول‎های خون موسوم به پلاکت کار می‎کنند که این باعث کاهش تشکیل لخته‎های خونی می‎شود.
در حالی که داروهای ضد پلاکت فعلی مثل آسپیرین، کلوپیدوگرل، و آنتاگونیست‎های گلیکوپروتئین IIb/IIIa می‎توانند در کاهش ایجاد لخته خون مؤثر باشند، یک عارضۀ جانبی اصلی این داروها در صورت بروز جراحت، خونریزی است.
دکتر تسنگ و همکارانش معتقدند که تروواگلریکس می‎تواند راه را برای داروی ضد پلاکت جدیدی که به اندازۀ داروهای فعلی مؤثر و در عین حال فاقد عارضۀ جانبی خونریزی است، هموار کند.

داروی مبتنی بر تروواگلریکس در موش‎ها به خونریزی بیش از حد منجر نشد
در تحقیق پیشین خود دکتر تسنگ و تیمش پی بردند که تروواگلریکس با گلیکوپروتئین VI (GPVI) – پروتئینی که بر سطح پلاکت‎ها وجود دارد – در تشکیل لخته‎های خون وارد فعل و انفعال می‎شود.
مطالعات نشان داده‎اند که پلاکت‎های فاقد GPVI توانایی تشکیل لخته‎های خونی را ندارند، و این موضوع باعث کاهش خونریزی در انسان می‎شود. بر این مبنا، محققان می‎گویند که مهار GPVI نه فقط پتانسیل پیشگیری از ایجاد لختۀ خون را دارد، بلکه آنها معتقدند که GPVI می‎تواند از خونریزی بیش از حد نیز پیشگیری کند.
با بررسی ساختار تروواگلریکس، دکتر تسنگ و همکارانش توانستند دارویی بسازند که فعالیت GPVI را بلوک می‎کند.
در آزمایش داروی جدیداً توسعه داده شده بر روی پلاکت‎ها، محققان پی بردند که این دارو مانع تجمع پلاکت‎ها می‎شود.
تیم تحقیق همچنین دارو را بر روی موش‌ها آزمایش کرد. در مقایسه با موش‎هایی که با این دارو تحت درمان قرار نگرفته بودند، موش‌های تحت درمان با داروی مورد بحث کاهش شکل‎گیری لخته‎های خون را تجربه کردند. به علاوه، میزان خونریزی موش‎های درمان شده از جوندگان درمان نشده کمتر بود.
در کل، محققان معتقدند، یافته‎های آنها نشان می‎دهد که داروی مبتنی بر تروواگلریکس می‎تواند یک راهکار ایمن‌تر و مؤثر برای پیشگیری از ایجاد لختۀ خون باشد. در هر حال، تیم تحقیق می‎نویسد که برای تعیین ایمنی و قابلیت مصرف دارو در انسان به مطالعات بیشتری نیاز است.
دکتر تسنگ می‎گوید: "در کل، این نوع طراحی مولکول در بدن عمر درازی ندارد، بنابراین تکنیک‎هایی مثل سیستم فرمولاسیون یا تحویل دارو احتمالاً نیازمند گسترش میزان تماس در بدن انسان هستند."
دکتر تسنگ می‎گوید:
"طراحی مزبور همچنین باید به گونه‌ای بهینه شود که به ما اطمینان دهد مولکول مزبور فقط با GPVI فعل و انفعال پیدا می‎کند و نه با دیگر پروتئین‎هایی که می‎توانند سبب واکنش‎های ناخواسته شوند."
محققان خبر ازتلاش خود برای یافتن راه‎هایی جهت بهبود طراحی مولکول مزبور می‎دهند.

Source:
medicalnewstoday.com
Snake venom could lead to safer blood clot prevention
By Honor Whiteman
Published: Sun 11 June 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط آرتریت روماتوئید در مادر باردار و صرع دوران کودکی

مصرف آنتی‌بیوتیک در اوایل کودکی ریسک آلرژی غذایی را در کودکان بالا می‌برد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.