دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کتامین می‎تواند به عنوان درمان سردردهای میگرن در مورد بیمارانی که درمان‎های دیگر در مورد آنان مؤثر نبوده است نویدبخش باشد

میگرن یــکی از شایع‎ترین و ناتوان کننده‎ترین بیماری‎ها در سطح جهان است. اگرچـه درمان‎هایی برای کمک به مدیریت میگرن وجود دارد، تمامی بیماران به این درمان‎ها پاسخ نمی‎دهند. یک تحقیق جدید پی برده است که کتامین، دارویی که مقدمتاً در بیهوشی کاربرد دارد، می‎تواند به عنوان یک شق درمانی در مورد میگرن مورد استفاده قرار گیرد. میگرن اختلالی است که با حملات برگشت کنندۀ متوسط تا شدید سردرد، اغلب در یک سمت سر، مشخص می‎شود. برخی از مردم دچار میگرن ممکن است دچار اختلالات بینایی مثل بروز نقاط کور، دید تونلی، یا نابینایی موقت گردند. این وضعیت‎ها زیر عنوان پیش‎تجلی میگرن شناخته می‎شوند.

میگرن، یکی از شایع‎ترین اختلالات نورولوژیک، خود را به عنوان جانوری درنده‎خو اثبات کرده است. ظاهراً بروز تصادفی حملات این بیماری در برابر پیش‎بینی مقاومت می‎نماید. اما یک مدل جدید راهی اساسی برای پیش‎بینی بروز بعدی این سردرد دردناک ایجاد می‎کند. میگرن به عنوان یک سردرد اولیه توصیف می‎شود و یک اختلال شایع است. میگرن سردردی یا طیف متوسط تا شدید ایجاد می‎کند، و اغلب این سردرد در یک طرف سر و به صورت ضربان‎دار ظاهر می‎شود و می‎تواند تا ساعت‎ها ادامه داشته باشد.

بیشتر افراد در مقطعی از زندگی خود رنج ناشی از میگرن‌های دردناک را تجربه می‌کنند، اما آیا وزن بدن و میگرن با یکدیگر مرتبطند؟ یک مطالعة متاآنالیز در مورد ارتباط میان خطر میگرن و شاخص توده بدنی تحقیق می‌کند. میگرن نوع شایعی از سردرد است که میلیون‌ها نفر در سطح جهان از آن عذاب می‌کشند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می‌دهد که دستکم نیمی از مردم در سنین 18 تا 65 سال جهان در طول سال پشت سر گذاشته یک مورد سردرد را تجربه کرده‌اند. از این تعداد، حداقل 30 درصد دچار میگرن بوده‌اند – سردرد دردناک برگشت‌کننده‌ای که دارای درجات متوسط تا شدید است.

پژوهش منتشر شده در نشریة mSystems کشف شگفت‌آوری در مورد میگرن انجام داده است. بر مبنای یافته‌های تیم تحقیق، مبتلایان به میگرن دچار افزایش قابل ملاحظة برخی میکرب‌ها در دهان هستند. میگرن یک بیماری بسیار شایع، دردناک و مخل زندگی است. علل دقیق موجد این بیماری که فقط در آمریکا 38 میلیون نفر به آن مبتلا هستند، روشن نیست.

کانابینوئیدها هم‎اندازۀ داروهای رایج در پیشگیری از میگرن مؤثرند. به هر جهت در مورد سردرد خوشه‎ای، کانابینوئیدها فقط برای بیمارانی مفیدند که از دوران کودکی دچار میگرن بوده‎اند. بر مبنای اعلام "بنیاد تحقیقات میگرن"، میگرن سومین بیماری شایع در سطح جهان است، که در حدود یک میلیارد نفر از مردم دنیا بدان مبتلا هستند. در سطح ایالات متحد آمریکا، 38 میلیون کودک و بزرگسال دچار میگرن هستند.

دو چشم‌پزشک اهل شهر کنزاس ایالات متحد آمریکا، درمانی مؤثر و ارزان برای میگرن گزارش داده‌اند؛ قطرة چشمی بتا بلاکر که معمولاً برای درمان گلوکوم استفاده می‌شده است. در جریان این پژوهش، کارل وی میگلیاتزو و جان سی هاگان با 7 بیمار خانم کار کردند که با بروز اولین علایم میگرن از قطرة چشمی استفاده کردند. این بیماران، درمان را در طول چند سال ادامه دادند و گزارش اینان از این روش درمان، برطرف شدن کامل سردرد با عوارضی مختصر بود.