plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها
Image

نوردرمانی برای درمان درماتوزها در افراد پیر

اخبار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه دکتر رویا وکیلی

بر اساس اطلاعات منتشر شده در بیست و سومین کنگرۀ پوست و امراض دستگاه تناسلی (EADV) آکادمی اروپا در هلند، نوردرمانی یک روش مؤثر و ایمن کوتاه مدت برای درمان طیف گسترده‌ای از درماتوزها در افراد مسن است.
دکتر جی‌بی‌پاول (از بیمارستان دانشگاه کاونتری، انگلستان) و همکارانش به بررسی نتایج حاصل شده برای بیمارانی که در حال حاضر در حال فتوتراپی بودند و یا به تازگی دوره را پشت سر گذاشته‌اند، پرداختند. این کار در بیمارستانی آموزشی انجام شده بود که میزان اریتما یا التهاب (erythma) خیلی پایین و فتوتوکسیک اغلب انجام نمی‌گرفت.
بیماران 65 سال به بالا مسن نامیده می‌شوند. بنابه مشاهدۀ دکتر پاول، در حالی که فتوتراپی یک روش درمان چند منظوره و مؤثر است که برای کودکان و بزرگسالان با موفقیت مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلاعات کمی دربارۀ کارآیی و ایمنی آن در جمعیت سالمند در دست است.
به دلیل تفاوت در ساختار و فیزیولوژِی افراد مسن، وجود درماتوز، احتمال استفاده از چند داروی متعدد، سابقۀ سرطان پوست و ضایعات پوستی، ابتلا به چند بیماری، فتوتراپی قبلی یا هر گونه زوال فیزیکی و یا شناختی در افراد مسن ممکن است نتیجۀ مطلوب و ایمن فتوتراپی در افراد جوان را نداشته باشد.

نیاز به بررسی بیشتر
این بررسی شامل 31 بیمار مسن بود که در مجموع 739 درمان فتوتراپی (در هر فرد) دریافت کردند. روش درمان شامل دو دسته اشعۀ ماورابنفش B(nbUVB) در 88% و پسورالن همراه با اشعۀ ماورابنفشA (PUVA)  در 12% می‌شد. در 51% موارد پسوریازیس دلیل مراجعه برای فتوتراپی بود و پس از آن اگزما در 11%، و خارش ندولار در 11%. دیگر درماتوزها شامل بیماری گراور، بثور چند شکلی نوری (Polymorphic Light eruption)، گرانولوما آنولار، Scleromyxedema  و اریترودرمی بود.
میزان عوارض جانبی حاد 89/1% بود. 13 مورد التهاب خفیف و یک مورد اریتمای متوسط دیده شد. تمام موارد اریتما در بیماران دریافت کنندۀ nbUVB رخ داد.بیماران دریافت کنندة nbUVB برای پسوریازیس، 91% به یک پاسخ مثبت/ نزدیک به مثبت پس از متوسط 30 جلسه درمان دست یافتند.
این داده‌ها همچنین نشان داد که پروتکل‌های استاندارد فتوتراپی در گروه مطالعه کافی بود.
دکتر پاول گفت در حالی که نتایج حاصله اثربخشی و ایمنی فتوتراپی در بیماران مسن در طیف وسیعی از درماتوزها را تأیید می‌کنند، نیاز به مطالعۀ بیشتر برای شناخت نتایج کوتاه مدت و بلند مدت در این گروه سنی وجود دارد.
توضیح:
بیماری گراور: (درماتوز اکانتولیتیک گذرا) یک اختلال اکانتولیتیک خود محدود شوندة اکتسابی غیر شایع با علت نامشخص است. خارش متناوب با شدت خفیف تا شدید محدود به ضایعات است و با تعریق بدتر می‌شود.
آلرژی آفتاب: اصطلاحی است که برای شرح تعدادی از شرایط به کار گرفته می‌شود که طی آنها روی پوستی که زیر نور آفتاب قرار دارد یک راش قرمز خارش‌دار ایجاد می‌شود. شایع‌ترین شکل آلرژی آفتاب بثور چند شکل نوری Polymorphic light eruption اسـت که به مسمومیت آفتاب Sun poisoning نیز معروف است.
گرانولوما آنولار (granuloma annular): بيماري شايعي است که غالباً در آرنج و قوزک و معمولاً به دنبال تروما ايجاد مي‌شود.
اريترودرمي: يک بيماري شديد پوستي است که مي‌تواند همراه اختلالات متابوليک وخيم باشد.
بیماری Scleromyxedema : نوعی بیماری نادر و پیشرونده است که در آن پوست بیماران ضخیم و قرمز شده و گاه در انتهاهای اندام‌ها زخم ایجاد می‌شود. در این بیماری پوست صورت و اندام‌ها، مفاصل دست و پا، ریه و غیره گرفتار و فرد ناتوان می‌شود. با پیشرفت بیماری و درگیر شدن ریه، تنفس دشوار و با رسیدن بیماری به قلب، گردش خون سخت می‌شود./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده