دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نارسایی قلبی با سلول‎های بنیادی بند ناف درمان می‎شود

نارسایی قلبی، سلول بنیادی، سلول بنیادی مشتق از مغز استخوان، سلول بنیادی بند نافا، پمپاژ خون، عضله قلب، دارونما

مطالعات پیشین تاکنون به پتانسیل سلول‎های بنیادی برگرفته از مغز استخوان برای درمان نارسایی قلبی پرداخته‎اند، و بنا به گفتۀ آنها تاکنون سلول‎های بنیادی مشتق از بند ناف هرگز به این منظور مورد استفاده قرار نگرفته است

اخبار قلب و عروق
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• آنا ساندویو
• ترجمه نادر اکبری

محققان با استفاده از سلول‎های بنیادی مشتق از بند ناف عضله و عملکرد قلب را در بیماران دچار نارسایی قلبی بهبود بخشیده‎اند، که این، راه را برای درمان‎های غیر تهاجمی بیماری‎های قلبی هموار می‎کند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر خورخه بارتولوچی / Jorge Bartolucci، استاد دانشگاه دی لُس اندس (UANDES) در سانتیاگو، شیلی است، و دکتر فرناندو فیگوئرا / Fernando Figueroa استاد داروسازی در UANDES نویسندۀ پاسخگوی مطالعه است.
دکتر بارتولوچی و همکارانش آزمونی انجام دادند که در آن بیمارانی که در مورد آنها تزریق وریدی سلول‎های بنیادی برگرفته از بند ناف انجام شده بود با بیماران دریافت کنندۀ دارونما مقایسه شدند.
نتایج مطالعه - که در نشریه "تحقیقات سیرکیولیشن" منتشر شده است - از نظر دکتر فیگویرا "دلگرم کننده" هستند. وی می‎گوید این روش می‎تواند میزان بقا را در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی بهبود ببخشد، موضوعی که در حال حاضر کاملاً مأیوس کننده به نظر می‎رسد.
در شرایط حاضر انتظار می‎رود که نیمی از بیماران دچار نارسایی قلبی در طول 5 سال اول پس از تشخیص بیماری جان خود را از دست بدهند، و نرخ بقاء ده ساله کمتر از 30 درصد است. در سطح جهان، آمارها حاکی از آن است که 26 میلیون نفر در شرایط ابتلا به این بیماری به زندگی ادامه می‏‌دهند.
در نارسایی قلبی، عضلات قلب ضعیف می‎شود و قلب دیگر نمی‎تواند خون را به شکل مناسب به سراسر بدن پمپاژ کند. نکتۀ نگرانی‎آور این است که نارسایی قلبی در میان مردم ایالات متحد آمریکا در حال افزایش است. تعداد مردم مبتلا به این بیماری اکنون 6.5 میلیون نفر است، و انتظار می‎رود که تا سال 2030 میلادی این رقم 46 درصد رشد داشته باشد.
نویسندگان مطالعۀ جدید می‎نویسند که مطالعات پیشین تاکنون به پتانسیل سلول‎های بنیادی برگرفته از مغز استخوان برای درمان نارسایی قلبی پرداخته‎اند، و بنا به گفتۀ آنها تاکنون سلول‎های بنیادی مشتق از بند ناف هرگز به این منظور مورد استفاده قرار نگرفته است.
نویسندگان مطالعه اضافه می‎کنند، اینها راه‎های مطلوب‎تری برای درمان هستند زیرا دسترسی به آنها آسان‎تر است، با نگرانی‎های اخلاقی مرتبط به گرفتن سلول‎های بنیادی مشتق از سلول‎های بنیادی جنینی همراه نیستند و ایجاد پاسخ‎های منفی سیستم ایمنی با آنها محتمل نیست.

ایمنی و اثربخشی مطالعه اثبات شد
در آزمون بالینی کوچک خود، دکتر بارتولوچی و تیمش 30 بیمار در سنین 18 تا 75 سال را به دو گروه کوچک تقسیم کردند: یک گروه درمانی و گروه دیگر که دارونما می‎گرفتند.
بیماران هر دو گروه دارای نارسایی قلبی پایدار بودند و به شکل مناسب با استفاده از داروهای استاندارد تحت درمان قرار داشتند.
سلول‎های بنیادی مورد استفادۀ محققان از بند ناف به دست آمد که از جفت انسانی گرفته شده بود. این جفت‎ها از طرف مادران سالمی اهدا شده بود که بارداری خود را به پایان برده و به روش سزارین وضع حمل کرده بودند.
محققان پی بردند که در گروه درمان با سلول‎های بنیادی توانایی پمپاژ خون در نخستین سال پس از انجام درمان بهبود یافت. همچنین به نظر می‎رسید که درمان با سلول‎های بنیادی عملکرد روزمره و کیفیت زندگی بیماران مورد درمان با این روش را بهبود بخشیده است.
در طول درمان عوارض جانبی یا پاسخ التهابی سیستم ایمنی مشاهده نشد، علی‎رغم این واقعیت که به طور معمول بیمارانی که تحت انتقال خون قرار می‎گیرند مستعد واکنش‎های ایمنی جانبی هستند.
بر مبنای جمع‎بندی نویسندگان، درمان "عملی و ایمن" بود و "باعث بهبود قابل ملاحظه‏ای در عملکرد بطن چپ قلب، وضعیت عملکردی، و کیفیت زندگی بیماران شد."
آنها اضافه می‎کنند: "این یافته‎ها عنوان می‎کند که این مداخلۀ درمانی می‎تواند بر فرجام بالینی مؤثر باشد، و حمایتگر انجام آزمایش‌های بیشتر در آزمون‎های بالینی در مقیاس بزرگ است."
نویسندگان مطالعه می‎گویند، نوع درمان سلول بنیادی می‎تواند برای بیماران دچار نارسایی قلبی بسیار مفید باشد، به ویژه وقتی این درمان با گزینه‎های درمانی فعلی مورد مقایسه قرار می‎گیرد.
دکتر بارتولوچی توضیح می‎دهد، "رژیم‎های درمانی بر مبنای داروهای استاندارد ممکن است در کنترل نارسایی قلبی بهینه نباشند و بیماران اغلب ناچارند به درمان‎های تهاجمی مثل دستگاه‎های کمکی تهویۀ مکانیکی و پیوند قلب رو بیاورند."
دکتر فرناندو فیگوئرا می‏گوید:
"ما از دیدن نتایج کار خود دلگرم شدیم زیرا آنها می‎توانند راه را برای درمان غیر تهاجمی و نویدبخش جدید برای گروه‎های رودررو با مشکلات ترسناک هموار کنند."

Source:
Heart failure could be treated using umbilical cord stem cells
By Ana Sandoiu
Published: Wed 27 September 2017

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.