دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مغز انسان دارای سیستم دفع ضایعات است

مغز، سیستم لنفاوی، عروق لنفاوی، عروق خونی، اسکن MRI، انستیتوهای ملی بهداشت، مایع بینابینی، دورا، پروتئین، گادوفوسویست، میمون مارموزت، گادوبوترول، عامل کنتراست

نتایج این تحقیق می‌‏تواند به صورت بنیادی روش تفکر ما در مورد چگونگی برهم‎کنش مغز و سیستم ایمنی را تغییر دهد

اخبار مغز و اعصاب
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• ماریا کوهوت
• ترجمه محمدقاسم رافعی

تحقیقی پیشگامانه از سوی انستیتوهای ملی بهداشت (NIH) نشان می‎دهد که مغز انسان دارای عروق لنفاوی است که امکان پردازش "ضایعات" نشت یافته از رگ‎های خونی را به وجود می‎آورند. این یافته ممکن است روشنگر چگونگی ارتباط میان مغز و سیستم ایمنی باشد.
سیستم لنفاوی بدن برای جذب، پردازش و بازگشت پروتئین‎ها و مایعات بینابینی (مایعات پیرامون سلول‎های بافت در بدن) به جریان خون در عروق لنفاوی متکی است. مایع حمل شده توسط عروق لنفاوی "لنف" نامیده می‌شود.
سه عملکرد اصلی در سیستم لنفاوی وجود دارد: کمک به حفظ حجم خون و پایداری فشار، مقابله با عامل‎های خارجی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، و جذب چربی و ویتامین‎های محلول در چربی.
عروق لنفاوی در سراسر بدن ما توزیع شده‎اند، اما تاکنون شواهد اندکی در این مورد که مغز نیز دارای چنین عروقی است وجود داشته. در یک رسالۀ پزشکی مربوط به سال 1916 میلادی، یک دانشمند ایتالیایی وجود چنین عروقی را پیشنهاد داد اما این ایده تا همین اواخر رد می‎شد.
یک مطالعه بر روی موش‌ها در سال 2015 نشان داد که عروق لنفاوی در سیستم عصبی مرکزی این جوندگان وجود دارد، که این نشان می‎داد سیستمی مشابه باید در انسان و دیگر نخستی‎ها وجود داشته باشد.
اکنون تیمی از محققان NIH به رهبری دکتر دانیل اس. رایش / Daniel S. Reich، تأیید کرده است که مغز انسان نیز دارای عروق لنفاوی است. به طور مشخص محققان وجود آن را در ناحیۀ دورا، یا لایۀ بیرونی غشاء متراکم پیرامون مغز ثبت کرده‎اند.
دکتر رایش می‎گوید، "ما به معنای واقعی کلمه دیدیم که مغز انسان مایعات را به درون این عروق تخلیه می‎کند. ما امیدواریم که این نتایج بینش درونی تازه‎ای در مورد طیفی از اختلالات مغز و اعصاب ایجاد کند."
یافته‎های پژوهشگران اخیراً در نشریۀ eLife منتشر شده است.

عروق لنفاوی توسط اسکن‌های MRI آشکار شد
دکتر رایش و همکارانش از روش‌های غیر تهاجمی برای اثبات وجود عروق لنفاوی در مغز انسان استفاده کردند.
آنها کار خود را با استفاده از 5 داوطلب سالم و میمون‎های مارموزت که مغز آنها پس از تزریق عامل‎های کنتراست مختلف اسکن شد، انجام دادند.
اینها موادی هستند که در طول انجام اسکن MRI "پایدار" می‎مانند و بنابراین امکان مشاهدۀ بهتر عروق خونی مغز را برای دانشمندان به وجود می‎آورند.
نخست محققان به داوطلبان گادوبوترول تزریق کردند، مولکول‎هایی که آنقدر کوچک هستند که از عروق خونی نشت کنند و وارد کمپارتمان بینابینی مغز شوند.
اسکن MRI اولیه فقط عروق خونی موجود در دورا را برجسته کرد، اما برخی تنظیمات اضافی در اسکن‎های بعدی خطوط بارز باریک‎تری را آشکار ساخت. محققان چنین فرض کردند که اینها عروق لنفاوی هستند که عامل کنتراست را که از عروق خونی نشت کرده بود به درون خود کشیده‎اند.
در مرحلۀ بعد دکتر رایش و تیمش تصمیم گرفتند تا فرضیۀ خود را با تزریق گادوفوسویست به یک داوطلب انسانی و یک میمون مورد آزمایش قرار دهند. مادۀ اخیر عامل کنتراست دیگری است که از مولکول‎های بزرگ‎تری ساخته شده که امکان نشت از عروق خونی را به حداقل می‎رسانند.
مطابق انتظار محققان اسکن‎های تازه عروق خونی را برجسته نشان داد اما در عین حال اثر دیگر انواع عروق در این تصویرهای جدید آشکار بود.
محققان توضیح می‎دهند که این موضوع عنوانگر درستی فرضیۀ آنان است. عروقی لنفاوی در دورا وجود دارد که عناصر مایع را از کمپازتمان بینابینی مغز جمع می‎کنند.
چنین شواهدی از وجود عروق لنفاوی در سه مغز اتوپسی شده انسانی نیز یافت شد. دو نمونه از دورای یک بیمار 60 ساله و یک بیمار 77 سالۀ دچار MS و یک مورد از دورای بیماری 33 ساله و مبتلا به صرع غیر پاسخگو به داروهای کنترل تشنج به دست آمد.
دکتر رایش می‎گوید، "سال‎هاست که ما می‎دانیم مایعات چگونه وارد مغز می‎شوند. اکنون ما بالاخره دیدیم که مثل دیگر دستگاه‌های بدن مایع مغزی می‎تواند از طریق سیستم لنفاوی تخلیه گردد."
دکتر رایش و همکارانش اکنون امیدوار به تحقیق در مورد پیامد یافته‎های خود در یک چشم‎انداز بالینی هستند. برای مثال آنها مایلند ببینند که عملکردهای سیستم لنفاوی یا سوءعملکرد آن در مردم دارای تشخیص اختلالات التهاب عصبی مثل مالتیپل اسکلروزیس دیده می‌شود و این کار چگونه انجام می‎گیرد.
دکتر والتر جی. کوروشتز / Walter J. Koroshetz از انستیتو ملی اختلالات نورولوژیک و استروک می‎گوید:
"این نتایج می‌‏تواند به صورت بنیادی روش تفکر ما در مورد چگونگی برهم‎کنش مغز و سیستم ایمنی را تغییر دهد."

Source:
The human brain contains 'waste pipes,' study reveals
By Maria Cohut
Published: Wed 4 October 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.