دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هورمونی که اشتها برای قند و الکل را سرکوب می‌کند

بر مبنای دو مطالعة منتشر شده در نشریة "متابولیسم سلولی" وقتی شما از شیرینی و الکل احساس سیری می‌کنید شاید موضوع این باشد که کبدتان دارد موضوعی را برایتان می‌گوید. تا 50 سال پیش هنوز گمان می‌رفت که کبد نقش مهمی در تنظیم غذای دریافتی و اولویت آن دارد.

چگونه هورمون فشار خون سبب افزایش وزن می‌شود

کشف راهکارهای نو برای نبرد با چاقی نوعی تمرکز کلیدی برای محققان محسوب می‌شود، با توجه به اینکه چاقی به یک معضل عمومی در حال افزایش نگرانی‌زا تبدیل شده است. اکنون یک تحقیق تازه این موضوع را روشن می‌کند که چگونه سیستم رنین – انژیوتنسین – سیستم هورمونی که فشار خون را تنظیم می کند – ممکن است در عین حال محرک افزایش وزن باشد. این کشف به صورت بالقوه هدفی برای درمان چاقی ارائه می‌دهد.

هورمون زنانه علیه آنفولانزا

پروژسترون یک استروئید طبیعی است. این هورمون به شدت در چرخة عادت ماهیانه، بارداری و رشد جنین دخالت دارد. پروژسترون آنالوگ جزء اصلی قرص‌های ضد بارداری است و بر مبنای تخمین‌های موجود توسط 100 میلیون زن در سراسر جهان به طور مرتبط مصرف می‌شود. یک مورد نامرتبط اما دارای علایم شایع مشابه در آنفولانزا بروز می‌کند. فقط در آمریکا هر ساله میلیون‌ها نفر به آنوفلانزا مبتلاء می‌شوند، صدها هزار نفر از آنها در بیمارستان‌ها بستری می‌گردند و ده‌ها هزار نفر می‌میرند.

استروژن؛ تنظیم پاسخ درد در مغز و محافظت در برابر تروما

استروژن نقشی مهم و شناخته شده در رشد جنسی و نمو زنان ایفا می‌کند. تحقیق تازه‌ای می‌گوید که نقش اضافی استروژن می‌تواند محافظت از مغز آنان در برابر تروما باشد. به نظر می‌رسد شواهد روزافزون حاکی از این هستند که علی‌رغم این واقعیت که زنان نسبت به مردان گرایش کمتری به تجربة حوادث تروماتیک دارند مغز آنان در برابر توسعة اختلال استرس پس از ضربه(PTSD)  نسبت به مردان آسیب‌پذیرتر است.

تغییرات هورمونی در عادت ماهانه و دگرگونی راهکارهای حل مسایل در زنان

مطالعه‌ای که اخیراً در پسیکونورواندوکرینولوژی منتشر شد نشان می‌دهد که بسته به مرحلة عادت ماهانه، رویکرد شناختی زنان نسبت به حل مسایل متفاوت است. میزان هورمون توانایی زنان را کاهش یا افزایش نمی‌دهد، هورمون‌ها مسیر مواجهه زنان با مسایل را تغییر می‌دهند.

آیریسین؛ نقش هورمون ورزش در ریزش چربی

یک پروفسور در بیولوژی سلولی و تیم او در دانشکدة پزشکی هاروارد این هورمون، ملقب به "آیریسین / irisin "، را در سال 2012 کشف کردند. آنها هورمونی طبیعی را از سلول‌های عضلانی مشتق کردند که محرک تقویت ویژگی‌های سالم ورزش است، که به گفتة آنها می‌تواند به درمانی شاخص برای دریابت، چاقی و سرطان توسعه پیدا کند.

نقش کمبود دوپامین در عدم انگیزه برای فعالیت جسمانی

تحقیقی تازه به این موضوع می‌پردازد که چرا ایجاد انگیزه برای تحرک جسمانی می‌تواند دشوار باشد. فواید فعالیت جسمانی به خوبی شناخته شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) گزارش می‌دهد که فعالیت منظم جسمانی می‌تواند خطر بیماری‌های جدی نظیر دیابت نوع 2، سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد.

مقالات دیگر...