دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کشف پروتئینی که بیماری دیابتی چشم را بهبود می‎بخشد

دیابت، کوری، رتینوپاتی دیابتی، پروتئین ARF6، عامل رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، پروتئین ARNO و GEP100

بار جهانی نابینایی ناشی از دیابت در حال رشد به سوی نقطه‎ای هشدار دهنده است

تحقیقی تازه پروتئینی را کشف کرده است که نقشی کلیدی در از دست دادن بینایی در پیوند با دیابت دارد، و می‌‏تواند درمان بهتری برای بخش عظیمی از علل مسبب کوری باشد و نیز پیامدهایی در مورد بیماری‎های دیگر از جمله سرطان، دارد. در گزارش منتشر شده در "نشریه تحقیقات بالینی"، محققان دانشگاه یوتا در سالت لیک سیتی آنچه را در مورد این پروتئین به نام ARF6 و نقش آن در رتینوپاتی دیابتی یافته‎اند، تشریح می‎کنند. پژوهشگران گزارش می‎دهند که چگونه بلوک کردن ARF6 می‎تواند رتینوپاتی دیابتی را کاهش دهد. 

پروتئین طبیعی به پیشگیری از کوری کمک می‎کند

گلوکوم، کوری، بینایی، نابینایی، شبکیه چشم، نوروسرپین، پلاسمین، آنزیم، گونه‎های اکسیژن واکنش‌پذیر، کوری تدریجی، دکتر مهدی میرزایی، دانشگاه مک‌کوایر استرالیا

در حال حاضر گلوکوم غیر قابل معالجه محسوب می‎شود

پس از کشف یک پروتئین طبیعی که از چشم در برابر یکی از علل اصلی منجر به کوری یعنی گلوکوم محافظت می‎کند، دانشمندان ممکن است در آستانۀ یافتن راهکار تازه‎ای برای پیشگیری از کوری باشند. گلوکوم اصطلاحی عمومی برای شماری از بیماری‎ها است که به عصب بینایی صدمه می‎زنند. عصب بینایی خوشه‎ای از فیبرهای عصبی است که شبکیه یعنی بافت حساس به نور چشم را به مغز مرتبط می‎کند. صدمۀ عصب بینایی نقل و انتقال پیام‎های بصری به مغز را مختل می‎کند، که این می‎تواند به کاهش بینایی و در نهایت به کوری منجر شود.

رنگ چشم، راهنمایی برای تحمل درد

در پژوهشی جدید که در 58 خانم باردار شامل 24 نفر با چشم تیره (قهوه‌ای یا فندقی) و 34 نفر با چشمان روشن(آبی یا سبز) انجام شد، مشخص گردید که افراد دارای چشمان تیره اضطراب بیشتری دارند و اختلالات خواب نیز در این افراد بیشتر است. همچنین این گروه بعد از بی‌حسی اپیدورال نیز درد بیشتری، چه در هنگام استراحت و چه در هنگام حرکت، احساس می‌کردند.

سلول‌های بنیادی و امید به بازگرداندن بینایی

تعداد افرادی که بینایی خود را به علت مرحلة نهایی دژنراسیون (تباهی) شبکیه از دست می‌دهند مدام در حال افزایش است و در حال حاضر امکان معکوس کردن این روند وجود ندارد. در هر حال تحقیق حادثه‌سازی در عرصة سلول‌های بنیادی بارقة نوری در انتهای این تونل تاریک روشن کرده است. مرحلة نهایی تباهی شبکیه شامل وضعیت‌هایی نظیر زوال ماکولای مرتبط به سن و رتینیت پیگمنتوزا است. این شایع‌ترین علت از دست دادن بی‌بازگشت بینایی و کوری در بزرگسالان مسن است.

دوقلوهای همسان بینایی همسان دارند، حتی در کوچک‎ترین جزئیات

مطالعۀ منتشر شده در "پژوهش‎های چشم‎پزشکی و علم بینایی" پی می‎برد که همسانی ژنتیکی دوقلوهای همسان به این معنی است که آنها دارای بینایی یکسان هستد، حتی در آنجا که پای کوچک‎ترین جزئیات در میان است. در طول سالیان اخیر این موضوع روشن شده است که برخی از آسیب‎های بزرگ‎تر سیستم بینایی - مثل نزدیک‎بینی و آستیگماتیسم دارای یک جزء مهم ژنتیکی هستند. مطالعات نشان داده‎اند که در حدود 80 درصد انواع نزدیک‎بینی و 50 درصد انواع آستیگماتیسم ریشۀ ژنتیکی دارند.