دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

زکام بر اثر دفاع طبیعی بدن، یعنی سیستم ایمنی، در واکنش به یک عفونت یا آزردگی و تحریک ایجاد می‌شود

زکام التهاب غشاء مخاطی درون راه‌های هوایی است و به طور معمول قسمت پشت بینی، گلو یا سینوس‌ها را درگیر می‌کند. زکام ممکن است بسیار آزار دهنده و مشکل‌زا باشد اما خبر خوب این است که مشکلی جدی تلقی نمی‎شود و برای آن برخی گزینه‌های درمانی در دسترس است. این اتفاق بیشترین شیوع را در سینوس‌های قسمت جلو صورت در طرفین بینی دارد اما امکان بروز آن در گلو، گوش‌ها یا قفسه سینه نیز مطرح است. اگرچه زکام خود به خود یک اختلال مستقل در پزشکی محسوب نمی‌شود، اغلب به عنوان یک علامت در اختلالات دیگری مثل سرماخوردگی، تب یونجه یا دیگر انواع مشکلات تحریک شده بر اثر آلرژی یا پولیپ بینی مطرح است.

هر از گاه، ویروس آنفولانزا از خوک به انسان منتقل می‌شود، که عمدتاً مزرعه‎دارها و دامپزشکان به آن مبتلاء می‌شوند. با شیوع کمتر فرد آلوده به آنفولانزای خوکی آن را به سایر مردم منتقل می‌کند.

از نظر فنی "آنفولانزای خوکی" بـه آنفولانزا (فلو) در خوک‎ها اشاره دارد. هر از گاه، ویروس آنفولانزا از خوک به انسان منتقل می‌شود، که عمدتاً مزرعه‎دارها و دامپزشکان به آن مبتلاء می‌شوند. با شیوع کمتر فرد آلوده به آنفولانزای خوکی آن را به سایر مردم منتقل می‌کند. در بهار سال 2009، دانشمندان یک گونه خاص ویروس فلو به نام H1N1 را شناسایی کردند. این ویروس معمولاً ترکیبی از ویروس‌های نشأت گرفته از خوک‌ها، پرندگان و انسان است. در طول آنفولانزای فصلی 10-2009، H1N1 سبب ایجاد عفونتی تنفس در انسان شد که عموماً زیر عنوان آنفولانزای خوکی به آن اشاره می‌شود. 

واکسن فلو در حال حاضر فقط به شکل تزریقی در دسترس است. CDC دیگر استفاده از واکسیناسیون فلو با استفاده از اسپری‌های بینی را توصیه نمی‎کند زیرا اسپری‎های مزبور در طول فصول شیوع آنفولانزا نسبتاً بی‎تأثیر نشان داده‎اند.

آنفلوآنزا (آنفولانزا) یک عفونت ویروسی است که به سیستم تنفسی - بینی، گلو و ریه‎ها - حمله می‏‎کند. آنفولانزا که عموماً فلو نامیده می‎شود با ویروس‎های "فلو" در معده که باعث اسهال و استفراغ می‎شوند، یکی نیست. در مورد اغلب مردم آنفولانزا خود به خود برطرف می‎شود. اما در برخی مواقع آنفولانزا و عوارض آن می‎توانند کشنده باشند. در ابتدا فلو ممکن است شبیه به سرماخوردگی همراه آبریزش بینی، عطسه کردن و گلو درد باشد. اما سرماخوردگی به طور معمول به کندی توسعه می‎یابد حال آنکه آنفولانزا گرایش به آن دارد که به شکل ناگهانی آغاز شود. و اگرچه سرماخوردگی می‎تواند آزار دهنده باشد، مردم در هنگام ابتلاء به آنفولانزا ممکن است دچار وخامت حال بیشتری شوند.

اگرچه علایم سرماخوردگی و آلرژی مشابه است، این دو بیماری‎های متفاوتی هستند. این دو اختلال علل مختلفی دارند و نوع و مدت زمان علایم آنها متفاوت است. تشخیص اینکه فرد به کدام‎یک از این دو عارضه مبتلا شده است امکان اتخاذ بهترین رویکرد درمانی را به دست می‎دهد.

بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC)، بزرگسالان ممکن است دو تا سه بار در سال دچار سرماخوردگی شوند. برای کودکان احتمال سرماخوردگی در طول سال حتی بیشتر است. انواع آلرژی نیز بسیار شایع است. بر مبنای اعلام بنیاد آسم و آلرژی آمریکا در حدود 50 میلیون نفر از جمعیت ایالات متحد آمریکا دچار انواع آلرژی هستند. این رقم در سطح جهان بسیار بیشتر است. اگرچه علایم سرماخوردگی و آلرژی مشابه است، این دو بیماری‎های متفاوتی هستند. این دو اختلال علل مختلفی دارند و نوع و مدت زمان علایم آنها متفاوت است. تشخیص اینکه فرد به کدام‎یک از این دو عارضه مبتلا شده است امکان اتخاذ بهترین رویکرد درمانی را به دست می‎دهد.

دانستن تفاوت میان علایم آنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) و سرماخوردگی مهم است.

دانستن تفاوت میان علایم آنفولانزا (آنفلوآنزا، فلو) و سرماخوردگی مهم است. سرماخوردگی در مقایسه با فلو بیماری تنفسی خفیف‌تری است. در حالی که علایم سرماخوردگی می‌تواند شخص را برای چند روز بدحال کند، علایم فلو قادر است تا وی را برای چند روز تا هفته‌ها بیمار نماید. فلو می‎تواند به مشکلات جدی سلامت مثل پنومونی و بستری شدن بیمار در بیمارستان منجر شود. علایم سرماخوردگی به طور معمول با گلودرد شروع می‎شود که معمولاً در طول یکی دو روز از بین می‌رود. علایم مربوط به بینی، آبریزش بینی و احتقان به همراه سرفه در روزهای چهارم و پنجم از راه می‌رسند. تب در بزرگسالان شایع نیست، اما احتمال بروز تب خفیف وجود دارد. در سرماخوردگی احتمال ایجاد تب در کودکان بیشتر است.

مطالعات عنوان کرده‎اند که برخی موارد بیماری ممکن است نسبت به درمان مقاوم باشند. بیماران دارای تشخیص ابتلا یا مظنون به ابتلا به آنفولانزای پرندگان یا باید در محیط خانه بمانند یا باید در محیط قرنطینۀ بیمارستانی نگهداری شوند.

آنفولانزای مرغی یا آنفولانزای پرندگان، به گروهی از بیماری‎های عفونی اشاره دارد که توسط ویروس‎های آنفولانزایی ایجاد می‎شود که پرندگان را به عفونت مبتلا و بیمار می‌‏کند. یک زیرنوع آنفولانزای پرندگان H5N1 است. H5N1 عفونتی شدید با نرخ بالای مرگ و میر است. نخستین طغیان آنفولانزای پرندگان H5N1 در دسامبر 2003 به وقوع پیوست. از آن زمان به بعد بیش از 700 مورد آن در آفریقا، آسیا، و اروپا گزارش شده است. بزرگ‎ترین موارد بروز این عفونت مربوط به اندونزی، ویتنام و مصر بوده است. از آن زمان به بعد بیش از 700 مورد آن در آفریقا، آسیا، و اروپا گزارش شده است. بزرگ‎ترین موارد بروز این عفونت مربوط به اندونزی، ویتنام و مصر بوده است.

درمان سرماخوردگی معمولاً به معنی استفاده از داروهای غیر نسخه‎ای است. اما در هنگام بارداری چیزهای دیگری هست که باید هم در مورد زنان و هم در مورد فرزند آنان مورد ملاحظه قرار گیرد.

احتمال سرماخوردگی برای زنان باردار بالا است زیرا حاملگی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‎گذارد. سرماخوردگی فصلی یکی از شایع‎ترین انواع ناخوشی سیستم تنفسی در انسان است. بر مبنای اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‎ها (CDC)، تنها در ایالات متحد آمریکا سالانه میلیون‎ها مورد سرماخوردگی معمولی بروز می‎کند. دانستن اینکه زنان باردار در هنگام سرماخوردگی چه باید بکنند می‎تواند به حفظ سلامت آنان و بچه‎هایشان کمک کند. برخی عوامل برای زنان باردار در شرایط درمان یا پیشگیری از سرماخوردگی باید لحاظ شود، و مواقعی وجود دارد که آنان باید در این مورد به دکتر مراجعه کنند.