plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

Image

نفروپاتی ایمونوگلوبولین A یا بیماری برگر

 کلسترول، نارسایی حاد کلیه، سندرم نفروتیک، تست کلیرانس ایوتالامات، هیپرتانسیون

هیچ علاجی برای نفروپاتی IgA وجود ندارد

مقالات ارولوژی / نفرولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• علایم نفروپاتی IgA
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• علل نفروپاتی IgA
• ریسک فاکتورهای نفروپاتی IgA
• عوارض نفروپاتی IgA
• پیشگیری از نفروپاتی IgA
• تشخیص نفروپاتی IgA
• درمان نفروپاتی IgA
• سبک زندگی و مداوای خانگینفروپاتی ایمونوگلوبولین A [نفروپاتی IgA] که به نام بیماری برگر نیز شناخته می‌شود، نوعی بیماری کلیه است که زمانی بروز می‌کند که یک آنتی‌بادی به نام ایمونوگلوبولین A یا IgA در کلیه‌ها انباشته می‌شود. این وضعیت به التهاب منجر می‌گردد که به مرور زمان می‌تواند توانایی کلیه‌ها را برای زدودن مواد زائد در خون از بین ببرد.
نفروپاتی IgA به طور معمول به کُندی و در طول سالیان متمادی پیشرفت می‌کند، اما دوره بیماری از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. برخی از مردم بدون ایجاد مشکلات دچار نشت خون در ادرار می‌شوند، برخی در نهایت کاملاً بهبود می‌یابند و دیگران دچار بماری مرحله نهایی نارسایی کلیه می‌شوند.
هیچ علاجی برای نفروپاتی IgA وجود ندارد، اما بعضی داروها می‌توانند به کُند شدن دوره بیماری کمک کنند. تحت کنترل نگه داشتن فشار خون و کاهش سطح کلسترول نیز روند بیماری را کُند می‌کند.

علایم نفروپاتی IgA
نفروپاتی IgA به طور معمول در مراحل اولیه علامتی ایجاد نمی‌کند، بنابراین این بیماری ممکن است برای دهه‌ها بدون تشخیص باقی بماند. گاهی از اوقات ظن نسبت به بیماری مزبور زمانی ایجاد می‌گردد که تست‌های روتین وجود پروتئین و گلبول‌های قرمز خون را در ادرار نشان می‌دهند، که بدون استفاده از میکروسکپ قابل مشاهده نیستند (هماچوری میکروسکپی).
نشانه‌ها و علایم نفروپاتی IgA شامل موارد زیر است:
• کولا یا چای رنگ شدن ادرار (که علت آن وجود سلول‌های قرمز خون در ادرار است)
• دوره‌های مکرر کولا یا چای رنگ شدن ادرار، و گاهی از اوقات مشاهده خون در ادرار، که معمولاً پس از یک تنفس سیستم تنفسی فوقانی یا دیگر موارد عفونت و گاه پس از ورزش سنگین خود را نشان می‌دهد
ادرار ابری بر اثر نشت پروتئین در ادرار (پروتئینوری)
درد یک طرفه یا دوطرفه در پشت و زیر دنده‌ها
ورم (ادم) دست و پا
• بالا رفتن فشار خون

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورت مشاهده خون در ادرار مردم باید به دکتر مراجعه کنند. این اختلال ممکن است به علل مختلفی بروز کند اما خونریزی طولانی مدت یا مکرر می‌تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی جدی باشد. در عین حال اگر دست و پا به شکل ناگهانی دچار ورم شده باشند مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

علل نفروپاتی IgA
کلیه‌ها دو ارگان لوبیا شکل به اندازه مشت دست هستند که در قسمت باریک پشت و در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته‌‌اند. هر کلیه دارای رگ‌های خونی کوچکی هستند که مواد زائد، آب اضافی و دیگر مواد را در هنگام عبور از کلیه فیلتر می‌کنند. خون فیلتر شده مجدداً وارد جریان خون می‌شود، حال آنکه مواد زائد به مثانه داخل شده و به همراه ادرار از بدن خارج می‌شوند.
نفروپاتی IgA یک آنتی‌بادی است که از طریق حمله به عوامل بیماریزا و مقابله با عفونت‌ها نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفاء می‌کند. اما در نفروپاتی IgA این آنتی‌بادی در گلومرولی جمع شده باعث التهاب (گلومرولونفریت) می‌شود و به تدریج بر توانایی فیلتر کردن آنها تأثیر منفی می‌گذارد.
پژوهشگران به طور دقیق علت انباشت IgA را در کلیه‌ها نمی‌دانند اما موارد زیر ممکن است در این مورد دخالت داشته باشند:
ژن‌ها. نفروپاتی IgA در برخی خانواده‌ها و بعضی گروه‌های قومی شایع‌تر است.
• بیماری‌های کلیه. این بیماری‌ها سیروز و عفونت‌های مزمن هپاتیت B و هپاتیت C می‌شود.
بیماری سلیاک. خوردن گلوتن، پروتئینی که در اغلب غلات وجود دارد، محرک بروز این اختلال گوارشی است.
• انواع عفونت. این شامل HIV و برخی عفونت‌های باکتریایی می‌شود.

ریسک فاکتورهای نفروپاتی IgA
اگرچه علت دقیق نفروپاتی IgA مشخص نیست، عوامل مندرج در زیر می‌توانند خطر ابتلاء به آن را افزایش دهند:
• جنسیت. در آمریکای شمالی و اروپای غربی تعداد موارد ابتلاء به نفروپاتی IgA در مردان دو برابر بیشتر از زنان است.
• نژاد. نفروپاتی IgA در سفیدپوستان و آسیایی تبارها بیشتر از سیاه‌پوستان است.
• سن. نفروپاتی IgA بیشترین شیوع را در دوره سنی بین اواخر نوجوانی و اواخر سال‌های 30 زندگی از خود نشان می‌دهد.
• تاریخچه خانوادگی. در برخی موارد نفروپاتی IgA در نسل‌های مختلف خانواده دیده می‌شود که این می‌تواند نشان دهنده دخیل بودن یک عامل ژنتیکی به عنوان تقویت کننده امکان ابتلاء به بیماری مزبور باشد.

عوارض نفروپاتی IgA
دوره نفروپاتی IgA از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. برخی از مردم سال‌ها دچار این بیماری هستند بدون اینکه مشکلی داشته باشند یا مشکلات کمی را تحمل می‌کنند. در واقع بسیاری از موارد بیماری بدون تشخیص باقی می‌ماند. دیگران به یکی از عوارض زیر یا تعداد بیشتری از آنها مبتلاء می‌شوند:
• افزایش فشار خون. آسیب دیدن کلیه بر اثر انباشت IgA می‌تواند باعث افزایش فشار خون شود، و بالا رفتن فشار خون می‌تواند به صدمات بیشتر کلیه منجر گردد.
• افزایش کلسترول. بالا رفتن میزان کلسترول می‌تواند باعث افزایش خطر حمله قلبی گردد.
نارسایی حاد کلیه. اگر کلیه‌ها بر اثر تجمع IgA قدرت فیلتر کردن خود را از دست بدهند، مواد زائد به سرعت در خون انباشته می‌شوند.
بیماری مزمن کلیه. نفروپاتی IgA می‌تواند سبب از کار افتادن تدریجی کلیه‌ها شود. در این وضعیت بیمار برای ادامه زندگی به دیالیز مداوم یا پیوند کلیه نیاز خواهد داشت.
سندرم نفروتیک. سندرم نفروتیک گروهی از مشکلات شامل بالا رفتن میزان پروتئین در ادرار، کاهش سطح پروتئین خون، افزایش سطح کلسترول و لیپیدها، و ورم پلک چشم، ورم پا و ورم شکم بر اثر آسیب دیدن گلومرولی است.

پیشگیری از نفروپاتی IgA
نفروپاتی IgA قابل پیشگیری نیست. اگر کسی دارای تاریخچه خانوادگی ابتلاء به این بیماری باشد، باید در مورد راه‌های حفظ سلامت کلیه‌ها مثل کاهش فشار خون و حفظ کلسترول در سطح سالم، با پزشک مشورت کند.

تشخیص نفروپاتی IgA
نفروپاتی IgA اغلب زمانی تشخیص داده می‌شود که شخص متوجه وجود پروتئین در ادرار خود شده یا یک تست روتین نشان می‌دهد که شخص در ادرار خود دارای پروتئین یا خون است. تست‌های فهرست شده در زیر می‌توانند به تشخیص نوع بیماری کلیه مبتلابه شخص کمک کنند:
• آزمایش ادرار.
آزمایش خون.
بیوپسی کلیه.
• تست کلیرانس ایوتالامات. پزشک ممکن است این تست را توصیه کند که از یک عامل کنتراست مخصوص برای ردگیری میزان توانایی کلیه در فیلتر کردن مواد زائد خون استفاده می‌کند.

درمان نفروپاتی IgA
هیچ علاجی برای نفروپاتی IgA وجود ندارد و نیز هیچ راه مطمئنی برای دانستن اینکه بیماری چه دوره‌ای را طی خواهد کرد در دست نیست. برخی از مردم فقط نیاز به آن دارد که تحت پایش قرار گیرند تا تعیین شود که آیا بیماری در حال وخیم شدن است یا خیر.
در مورد دیگران، برخی داروها می‌توانند پیشرفت بیماری را کُند کرده و به مدیریت علایم کمک کند.
داروهای مورد استفاده برای کنترل نفروپاتی IgA شامل موارد زیرند:
• داروهای هیپرتانسیون. مصرف مهار کننده‌های آنزیم تبدیل انژیوتنسین (ACE) یا بلوک کننده‌های گیرنده انژیوتنسین (ARBs) می‌تواند فشار خون را کم کرده و میزان از دست رفتن پروتئین را کاهش دهد.
• اسیدهای چرب امگا-3. این چربی‌ها که در مکمل‌های غذایی روغن ماهی وجود دارند می‌توانند بدون ایجاد عوارض جانبی مضر التهاب گلومرولی را کاهش دهند.
• داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی. در برخی موارد داروهای کورتیکوستروئیدی مثل پردنیزون، و دیگر داروهای قوی سرکوب کننده پاسح ایمنی می‌توانند مانع از حمله سیستم ایمنی به گلومرولی شوند. این داروها قادرند عوارض جانبی جدی مثل افزایش فشار خون، بالا رفتن میزان قند خون و افزایش خطر عفونت ایجاد کنند.
• درمان با استاتین. اگر کسی دچار افزایش کلسترول باشد، داروهای کاهش دهنده سطح کلسترول می‌توانند به کنترل این مشکل کمک کرده و روند پیشرفت آسیب کلیه را کُند کنند.
• دیورتیک‌ها. این داروها به زدودن مایع اضافی از خون کمک می‌کنند. خارج شدن مایع اضافی می‌تواند به بهبود کنترل فشار خون کمک کند.
• هدف غایی درمان اجتناب از نیاز پیدا کردن کلیه به دیالیز یا پیوند کلیه است. اما در برخی موارد دیالیز یا پیوند کلیه ضروری است.

سبک زندگی و مداوای خانگی
برای سالم نگه داشتن کلیه‌ها:
• قدم‌های لازم را برای کاهش فشار خون بردارید.
• فشار خون خود را در محیط خانه پایش کنید.
• پروتئین کمتری بخورید./


مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Mayo Clinic
IgA nephropathy (Berger's disease)
May 17, 2019

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده

آگهی‌ها

مینی هایفو

مینی هایفو

دستگاه جوان‌سازی و لیفتینگ پوست کلاژن پوست و الیاف انعطاف‌پذیر عمقی و افزایش رطوبت پوست باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط پوست می‌شود.
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
سرنگ انسولین BD

سرنگ انسولین BD

تزریق ساده‌تر و بدون درد انسولین در بیماران مبتلاء به دیابت
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

میکرونیدلینگ برقی (دکتر پن)

از بین بردنده شیارهای ریز، جای زخم، جوش و بهبود وضعیت کلی پوست
خرید بی‌واسطه از وارد کننده
محلول ضدعفونی

محلول ضدعفونی

برای ضدعفونی کردن دستگاه‌ها و وسایل پزشكی مانند دستگاه‌های اندوسكُپی، برونكوسكُپی و لوازم جراحی و پانسمان و همچنین اتاق‌های عمل و زایمان، بخش‌های مختلف سوانح سوختگی، و تزریقات، بخش‌های مراقبت ویژه و همچنین کف راهروها و سطوح فیزیكی بیمارستان‌ها، ضد عفونی دست و...
خرید بی‌واسطه از وارد کننده