دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

31.7 درصد زنان باردار دچار سیمفیسیس پوبیس می‌شوند

اختلال عملکرد سیمفیسیس پوبیس (SPD) شامل ناراحتی در قسمت جلو یا پشت مفاصل لگن است. درد حلقه لگن یا کمربند لگن دیگر نام این اختلال است. دو استخوان لگن در مفصل سیمفیزیس پوبیس به هم متصل می‌شوند که در جلو لگن قرار دارد. رباط‌های محکمی این مفصل را سر جای خود نگه می‌دارند. در مردم مبتلاء به سیمفیسیس پوبیس رباط‌های مزبور کشیده یا شُل می‌شوند که این وضعیت به ناپایداری مفصل لگن منجر شده و ناراحتی ایجاد می‌کند. سیمفیسیس پوبیس می‌تواند درد زیادی ایجاد کند و بر کیفیت زندگی شخص تأثیر منفی بگذارد. به هر حال، هم درمان‌های پزشکی و هم مدواهای خانگی باعث تخفیف علایم شوند.

DNA عامل اصلی در تعیین میزان قد مردم است

عامل اصلی تأثیرگذار بر قد مردم آرایش ژنتیکی آنان است. به هر حال، بسیاری عوامل دیگر شامل تغذیه، هورمون‌ها، میزان فعالیت، و اختلالات پزشکی می‌توانند در طول رشد بر قد شخص تأثیر بگذارند. دانشمندان معتقدند که آرایش ژنتیکی، یا DNA، تا حدود 80 درصد مسؤول میزان قد مردم است. این برای مثال به این معنی است که مردم بلند قد بیشتر محتمل است که صاحب فرزندانی قد بلند شوند. مردم به طور معمول تا سن 18 سالگی به قد کشیدن ادامه می‌دهند. پیش از آن طیفی از عوامل زیست‌محیطی می‌توانند بر میزان بلندی قد شخص تأثیر بگذارند.

نکروز غیر عروقی در مراحل اولیه بیماری به طور معمول فاقد علامت است

نکروز غیر عروقی [اواسکیولر نکروسیس] مرگ بافت استخوان بر اثر فقدان خونرسانی است. مردم ممکن است نام این بیماری را تحت عنوان‌هایی مثل استئونکروز [استئونکروسیس]، نکروز اسپتیک، یا نکروز ایسکمیک استخوان شنیده باشند. در صورت عدم درمان، نکروز غیر عروقی می‌تواند باعث اضمحلال استخوان شود. نکروز غیر عروقی بیشتر استخوان مفصل ران را درگیر می‌کند. دیگر نقاط شایع در این بیماری شامل شانه، زانوها و مچ پا است. نکروز غیر عروقی در مراحل اولیه بیماری به طور معمول فاقد علامت است. وقتی بیماری رو به وخامت می‌رود درد ایجاد می‌کند. 

سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند

سندرم خروجی قفسه سینه (سندرم خروجی توراسیک) به گروهی از اختلالات اشاره دارد که با فشردگی عصب‌ها، شریان‌ها و وریدهایی مشخص می‌شود که از فضای بین استخوان ترقوه و دنده اول می‌گذرند. این فضا به نام خروجی قفسه سینه شناخته می‌شود. هر چیزی که باعث باریک شدن فضای بین خروجی قفسه سینه شود می‌تواند بر عروق خونی و عصب‌ها فشار وارد کند. این وضعیت می‌تواند به درد گردن، شانه‌ها و بازوها منجر شود. سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند.

تاندونیت مچ دست التهاب یک تاندون در مچ دست است

تاندونایتیس مچ دست [تاندونیت مچ دست] التهاب یک تاندون در مچ دست است. تاندون‌ها الیاف فیبروزی مستحکمی هستند که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. تاندونیت به عنوان نتیجه آسیب دیدگی یا حرکت تکراری، که باعث می‌شود تا تاندون به یک بافت بدنی دیگر مثل استخوان ساییده شود، بروز می‌کند. مچ دست انسان دارای تاندون‌های متعددی است. روی هم رفته این تاندون‌ها امکان حرکات مچ دست، دست و انگشتان را ایجاد می‌کنند. تاندونیت ممکن است در هر یک از تاندون‌های مچ دست بر اثر صدمه یا کاربرد بیش از حد (بیش‌کاربرد) بروز کند.

رمان همارتروزیس ضروری است زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خون می‌تواند به غضروف مفاصل آسیب برساند

همارتروسیس [همارتروزیس، همارتروز] خونریزی درون مفصل بر اثر اختلالاتی مثل هموفیلیا (هموفیلی)، ترومای فیزیکی یا عوامل دیگر است. شک نسبت به وجود این اختلال اغلب بر اثر درد، ورم، و خشکی مفصل ناشی از آن ایجاد می‌شود، و ممکن است رفع آن به هفته‌ها یا ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد. درمان همارتروزیس ضروری است زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض خون می‌تواند به غضروف مفاصل آسیب برساند. همارتروزیس اختلال شایعی نیست اما آگاهی از عوارض بالقوه آن مهم است. موارد خفیف تا متوسط خونریزی مفصل باید به مرور زمان برطرف شوند. درمان می‌تواند به تخفیف درد و ناراحتی و ورم همراه اختلال مزبور منجر شود، و به پیشگیری از عوارض درازمدت و آسیب دیدگی مفصل کمک کند.

موازین خودمراقبتی مثل استراحت، استفاده از یخ و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب اوقات تمامی آن چیزی است که مردم برای آسیب‌دیدگی همسترینگ به آن نیاز دارند

آسیب‌دیدگی همسترینگ زمانی بروز می‌کند که شخص دچار فشار یا کشیدگی یکی از عضلات همسترینگ - گروهی شامل سه عضله که در راستای پشت ران قرار دارند - می‌شود. افرادی که به ورزش‌هایی نظیر فوتبال، بسکتبال، راگبی، تنیس یا ورزش‌های مشابهی می‌پردازند که نیاز به توقف و حرکت ناگهانی دارند، بیشتر در معرض آسیب دیدگی همسترینگ قرار دارند. احتمال بروز این نوع آسیب در دوندگان و رقصندگان نیز وجود دارد. موازین خودمراقبتی مثل استراحت، استفاده از یخ و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب اوقات تمامی آن چیزی است که مردم برای آسیب‌دیدگی همسترینگ به آن نیاز دارند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.