دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند

سندرم خروجی قفسه سینه (سندرم خروجی توراسیک) به گروهی از اختلالات اشاره دارد که با فشردگی عصب‌ها، شریان‌ها و وریدهایی مشخص می‌شود که از فضای بین استخوان ترقوه و دنده اول می‌گذرند. این فضا به نام خروجی قفسه سینه شناخته می‌شود. هر چیزی که باعث باریک شدن فضای بین خروجی قفسه سینه شود می‌تواند بر عروق خونی و عصب‌ها فشار وارد کند. این وضعیت می‌تواند به درد گردن، شانه‌ها و بازوها منجر شود. سندرم خروجی قفسه سینه ممکن است بر اثر ضعف حالت قرارگیری بدن، آسیب دیدن شانه، یا در صورت حرکات مکرر شانه و بازو بروز کند.

موازین خودمراقبتی مثل استراحت، استفاده از یخ و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب اوقات تمامی آن چیزی است که مردم برای آسیب‌دیدگی همسترینگ به آن نیاز دارند

آسیب‌دیدگی همسترینگ زمانی بروز می‌کند که شخص دچار فشار یا کشیدگی یکی از عضلات همسترینگ - گروهی شامل سه عضله که در راستای پشت ران قرار دارند - می‌شود. افرادی که به ورزش‌هایی نظیر فوتبال، بسکتبال، راگبی، تنیس یا ورزش‌های مشابهی می‌پردازند که نیاز به توقف و حرکت ناگهانی دارند، بیشتر در معرض آسیب دیدگی همسترینگ قرار دارند. احتمال بروز این نوع آسیب در دوندگان و رقصندگان نیز وجود دارد. موازین خودمراقبتی مثل استراحت، استفاده از یخ و داروهای غیر نسخه‌ای اغلب اوقات تمامی آن چیزی است که مردم برای آسیب‌دیدگی همسترینگ به آن نیاز دارند.

مغز استخوان دارای سلول‌های بنیادی است

مغز استخوان بافتی نرم و اسفنجی شکل در برخی استخوان‌ها، شامل استخوان‌های مفصل ران و کفل، است. مردم دچار بعضی اختلالات مرتبط به خون از عمل پیوند جایگزینی سلول‎‌های آسیب دیده با سلول‌های سالم، احتمالاً متعلق به یک اهداء کننده، سود ببرند. پیوند مغز استخوان برای بعضی مردم دچار بیماری‌هایی مثل لنفوما (لنفوم) یا لوسمی، یا در زمانی که درمان‌ سرطان شدید به سلول‌های خون آسیب می‌زند، می‌تواند عملی نجات‌بخش باشد. این نوع پیوند اقدامی دقیق بوده و ریکاوری در آن ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد.

زنان بیش از مردان دچار فاشیت پلانتار می‌شوند

پلانتار فاشی‌آیتیس [فاشیت پلانتار] مشکل شایعی است که باعث ایجاد درد در پاشنه پا می‌شود. نواری از بافت ضخیم و نیرومند به نام فاشیای پلانتار قوس پا را حمایت می‌کند. این بافت ممکن است آسیب دیده یا دچار التهاب شود و باعث ایجاد درد و مشکلاتی برای حرکت دادن پا گردد. بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بهداشت و مراقبت بهینه" فاشیت پلانتار برای حدود 80 درصد موارد درد پاشنه پا لحاظ می‌شود. در حدود 10 درصد مردم این مشکل را به شکل مادام‌العمر تحمل می‌کنند. کارکرد فاسیای پلانتار جذب ضربات ناشی از ایستادن، راه رفتن، و دویدن است. این قسمت از بدن کاربرد زیادی دارد و فشار بیش از حد می‌تواند به فاسیای پلانتار آسیب برساند.

مردم دچار سندرم پلیکا می‌گویند که زانوی آنها حالت باثبات یا پایدار ندارد.

پلیکا یک تاخوردگی در بافت نازکی است که جدار داخلی مفصل زانو را تشکیل می‌دهد. اغلب مردم چهار مورد از آن را در هر یک از زانوهای خود دارند. یکی از این چهار تاخوردگی، پلیکای مدیال، گاهی از اوقات بر اثر آسیب دیدگی یا کاربرد بیش از حد زانو دچار آزردگی یا تحریک می‌گردد. این وضعیت به عنوان سندرم پلیکا شناخته شده است. سندرم پلیکا ممکن است به مرور زمان برای دوندگان، دوچرخه‌سواران یا استفاده از دستگاه پله‌نورد یا در صورت ورزش بیش ازحد نرمال ایجاد شود.

دو نوع قفل شدن زانو وجود دارد: واقعی و کاذب

دو نوع قفل شدن زانو وجود دارد: واقعی و کاذب. در قفل شدن واقعی زانو، زانو به لحاظ فیزیکی قابلیت حرکت ندارد. در قفل شدن کاذب زانو، زانو از نظر فیزیکی قادر به حرکت است اما شخص به علت درد یا ورم شدید قادر به حرکت دادن زانوی خود نیست. هر دو نوع قفل شدن زانو برای درمان نیاز به استفاده از دارو، یخ، و استراحت دارند. پزشک ممکن است برای کمک به تجدید قوای حرکتی در مفصل زانو استفاده از فیزیوتراپی را توصیه کند. اگر این موازین کارآیی نداشته باشند برخی از اشکال جراحی ممکن است ضرورت یابند. کسی که دچار قفل شدن زانو شده باشد باید در اولین فرصت ممکن برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کند. علل قفل شدن زانو بسته به نوع آن متفاوت است.

در صورتی که کودک شروع به لنگیدن کرده یا از درد باسن، درد کشاله ران یا درد زانو شکایت داشته باشد، والدین باید او را به پزشک ارجاع دهند

بیماری لگ-کالو-پرتس یک اختلال مربوط به دوران کودکی که هنگامی ایجاد می‌شود که جریان خون به قسمت گرد (سر فمورال) مفصل ران به طور موقت مختل می‌شود و استخوان مزبور شروع به مردن می‌کند. این استخوان تضعیف شده به تدریج از هم می‌پاشد و ممکن است شکل گرد خود را از دست بدهد. بدن در نهایت جریان خون را به داخل توپی مزبور دوباره برقرار می‌کند و بیمار التیام می‎یابد. اما اگر این توپی پس از التیام دیگر حالت مدور خود را نداشته باشد این وضعیت می‌تواند سبب درد و حالت گرفتگی یا خشکی شود. فرآیند کامل مرگ، شکستگی و نوسازی استخوان ممکن است چندین سال طول بکشد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.