دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بالا آوردن زرداب در بارداری: علل، علایم، درمان و پیشگیری

, پروژسترون, hCG, هورمون گونادوتروپین انسانی, کسالت صبحگاهی, کربوهیدرات‌ها, هیپرامسیس گراویداروم

ناخوشی صبحگاهی معمولاً در پیرامون هفته ششم یا هفتم بارداری اوج می‌گیرد

اگر زنی باردار باشد ممکن است به کسالت‌ها، دردها، ناراحتی‌ها و مایعات بدنی معمول توجهی بیش از حد نشان دهد. از آنجا که بسیاری از علایم متداول در بارداری در دو گروه - آزار دهنده اما در کل بی‌ضرر و نشانه‌های هشدار دهنده یک مشکل جدی - قرار می‌گیرند زنان باردار ممکن است بر هر مورد بالا آوردن، گوزیدن، کرامپ، پیچش و ولع غذایی تمرکزی شدید نشان داده نگران آن شوند که آیا باید مورد را نادیده بگیرند یا دکتر خبر کنند. و زمانی که زن باردار در انتظار آن است که چیزی را بالا بیاورد، ممکن است توقع زرد بودن آن چیز را نداشته باشد - و نیز نداند که در این مورد چه کاری باید انجام دهد.

افسردگی انتیپارتوم یا افسردگی دوره بارداری

تغذیه, ویتامین D, کمبود ویتامین B, سیتالوپرام, سرترالین, دولوکستین, ونلافاکسین, بوپروپیون, پره‌اکلامپسی, افسردگی پسازایما

انتیپارتوم به معنی "پیش از زایمان" است

بیشتر مردم می‌دانند که زنان ممکن است پس از زایمان دچار افسردگی شوند. اما در عین حال امکان دچار شدن به افسردگی در زمان بارداری وجود دارد. این نوع افسردگی به نام افسردگی انتیپارتوم شناخته می‌‎شود و در حدود 7 درصد از کل زنان باردار دچار آن می‌شوند. این میزان ممکن است در برخی کشورها به 15 درصد برسد. بارداری می‌تواند دوره‌ای هیجان‌انگیز از زندگی باشد اما در عین حال احتمال آن هست که در کنار چرخش هورمون‌ها با استرس و اضطراب زیادی همراه گردد. تمامی اینها می‌توانند باعث افسردگی یا تشدید آن شوند. و تشخیص وضعیت ممکن است پرچالش باشد: علایم بارداری گاهی از اوقات می‌توانند افسردگی انتیپارتوم را پنهان کنند.

اثرات روش‌های هورمونی پیشگیری از بارداری بر بدن زنان

دستگاه‌های داخل رحمی, IUDs, کنترل بارداری غیر هورمونی, سیستم تناسلی, سیستم قلبی عروقی, سیستم عصبی مرکزی,

کنترل بارداری هورمونی بدون عوارض جانبی نیست

اغلب افراد بر این باورند که کنترل بارداری در خدمت یک هدف است: پیشگیری از بارداری. در حالی که روش‌های مزبور در مقایسه با دیگر اشکال کنترل بارداری بسیار مؤثرند، اثرات آنها به پیشگیری از بارداری محدود نمی‌شود. در واقع آنها را می‌توان حتی برای کمک به درمان دیگر مشکلات سلامت مثل تخفیف خونریزی عادت ماهانه، تغییرات پوستی و موارد دیگر مورد استفاده قرار داد. به هر حال، کنترل بارداری هورمونی بدون عوارض جانبی نیست. همانند تمامی داروها اثرات مفیدی مطرح است و ریسک‌هایی بالقوه که بر هر کسی به شکل متفاوت تأثیر می‌گذارند.

چرا درد تخمک‌گذاری را نباید نادیده گرفت؟

اندومتریوزیس, چسبندگی, سندرم آشرمن, کورتاژ, سزارین, هیستروسکپی, لاپاروسکپی, STIs, کلامیدیا, پاپیلوماویروس انسانی, بارداری خارج رحمی

برای بسیاری از زنان دارای عادت ماهانه درد میانه چرخه پریود صرفاً یک نشانه تخمک‌گذاری است

تخمک‌گذاری بخشی خاص از فرآیند تولید مثل است. تمامی زنان دارای عادت ماهانه بروز تخمک‌گذاری را در زمان ایجاد آن احساس نمی‌کنند اما این فرآیند می‌تواند برای مابقی زنان با درد همراه باشد. با وجودی که حس مزبور لزوماً علتی برای هشدار نیست زنان نباید درد تخمک‌گذاری را نادیده بگیرند - این درد می‎تواند نشانه‌ای از مشکلی جدی باشد. در اکثریت موارد ناراحتی ناشی از تخمک‌گذاری مختصر و بی‌ضرر است. زنان ممکن است ممکن است متوجه وجود دردی یک طرفه برای چند دقیقه تا چند ساعت در روز مشکوک به انجام تخمک‌گذاری شوند.

هیپرامسیس گراویداروم در بارداری: علل، پیامدها و درمان

 عدم تعادل الکترولیت, پایریدوکسین, تیامین, ویتامین B1, تغذیه لوله‌ای, اسهال، استفراغ

وقتی کسی دچار هیپرامسیس گراویداروم باشد، به مقدار زیاد و گاه به طور مداوم استفراغ می‌کند.

بسیاری از زنان باردار دچار ناخوشی صبحگاهی (کسالت صبحگاهی) می‌شوند. اما در مورد برخی از آنان این کسالت به مراتب شدیدتر است. کمتر از 3 درصد زنان باردار دچار اختلالی به نام هیپرامسیس گراویداروم می‌شوند. در این مورد هیچ علاجی وجود ندارد، اما اختلال مزبور موقتی است و راه‌هایی برای مدیریت کردن آن در دسترس است. وقتی کسی دچار هیپرامسیس گراویداروم باشد، به مقدار زیاد و گاه به طور مداوم استفراغ می‌کند. این وضعیت می‌تواند به مشکلاتی مثل دهیدراسیون و کاهش وزن منجر گردد. ناخوشی صبحگاهی اغلب در پایان سه ماهه اول بارداری برطرف می‌شود اما هیپرامسیس گراویداروم معمولاً زمان طولانی‌تری ادامه می‌یابد.

تست HCG در بارداری: خوانش تست، عوامل تأثیرگذار بر نتایج، ریسک‌ها

, لقاح, بارداری مولار, سرطان, اختلالات غدد درون‌ریز, آنتی‌بادی, نتیجه مثبت کاذب, بارداری خارج رحمی

سطح HCG در بدن در طول چند هفته اول بارداری به سرعت افزایش می‌یابد

تست HCG بارداری میزان گونادوتروپین جفتی انسان را در خون یا ادرار بررسی می‌کند. این اندازه‌گیری بدان معنی است که HCG می‌تواند تعیین کند که زن باردار است و همچنین مشخص سازد که آیا میزان تولید هورمون‌های بارداری در بدن زن بالا است یا خیر. به طور معمول سطح HCG به شکل مداوم در طول سه ماهه اول بارداری افزایش می‌یابد و به اوج خود می‌رسد و سپس با پیشرفت بارداری در سه ماهه دوم و سوم به تدریج کاهش پیدا می‌کند. پزشکان ممکن است انجام چند تست خونی HCG را در طول چندین روز درخواست کنند تا تغییر سطوح آن پایش شود. این روند HCG می‌تواند به پزشکان در تعیین چگونگی پیشرفت بارداری کمک کند.

سندرم آشرمن، و ارتباط آن با کورتاژ

سونوگرافی, هیستروسکپی , گردن رحم, هیستروسکپ, هیستروسالپینگوگرام, لوله‌های فالوپ, هاینریک فریچ, سندرم فریچ-آشرمن

سندرم آشرمن همچنین به نام سندرم فریچ یا سندرم فریچ-آشرمن نیز شناخته می‌شود

سندرم آشرمن یک بیماری نادر و اکتسابی رحم است. در زنان دچار این بیماری، بافت با چسبندگی‌های مجروح به علت یکی از اشکال تروما در رحم ایجاد می‌شوند. در موارد شدید کل دیواره‌های جلو و عقب رحم ممکن است در یکدیگر ادغام شوند. در موارد خفیف چسبندگی‌ها ممکن است در نواحی کوچک‌تر رحم ظاهر شوند. اکثر زنان مبتلاء به سندرم آشرمن یا پریود نمی‌شوند یا تعداد پریود در آنان بسیار کم است. برخی زنان در زمانی که باید پریود شوند درد دارند اما هیچ گونه خونریزی ندارند. این می‌تواند نشان دهنده آن باشد که زن دارای قاعدگی است اما خون به علت وجود انسداد یا بافت مجروح قادر به خروج از رحم نیست.

مقالات دیگر...