plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

دو اختلال در آلت تناسلی مردان: فیموزیس و پارافیموزیس

نعوظ آلت، ختنه‌گاه، ارولوژیست، ختنه، درد، عفونت

در هر دو اختلال مورد بحث، پوست ختنه‌گاه در یک موقعیت، یا در قسمت سر آلت یا پشت آن گیر می‌کند

مقالات بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• دکتر نازیا باندوکاوالا
• ترجمه هامیک رادیان


♦ علل فیموزیس و پارافیموزیس
♦ علایم فیموزیس و پارافیموزیس
♦ تشخیص فیموزیس و پارافیموزیس
♦ درمان فیموزیس و پارافیموزیس
♦ ریسک‌های فیموزیس و پارافیموزیس
♦ پیشگیری از فیموزیس و پارافیموزیساکثر پسران زمانی که به ده سالگی می‌رسند می‌توانند پوست ختنه‌گاه خود را از سر آلت تناسلی به عقب بکشند. برای برخی‌ها، این پوست ممکن است تا سن 17 سالگی به طور کامل به عقب کشیده نشود. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد زیر عنوان فایموسیس (فیموزیس) شناخته می‌شود.
پسران دچار این اختلال به شکل مادرزادی با فیموزیس به دنیا می‌آیند و این وضعیت می‌تواند در طول بلوغ ادامه یابد. در این زمان پوست مورد اشاره به شکل طبیعی از سر آلت به عقب کشیده می‌شود. شخص صرفاً زمانی نیاز به درمان دارد که این اتفاق پس از ایجاد حالت ارتجاعی کامل رخ دهد. یا اگر شخص در زمان بچگی بوده و سر آلت وی سرخ، دردناک یا متورم باشد.
وقتی پوست ختنه‌گاه در پارافایموسیس (پارافیموزیس) به پشت سر آلت بچسبد، امکان قطع جریان خون مطرح خواهد بود. مردان یا پسران در هر سنی باید این وضعیت را جدی بگیرند و بلافاصله به دکتر یا بیمارستان مراجعه کنند.


علل فیموزیس و پارافیموزیس
بافت مجروح. انواع عفونت می‌توانند پوست ختنه‌گاه را مجروح کنند، که این می‌تواند از حالت کششی پوست کم کند. بافت سفت شده عمل به عقب کشیدن آن را دشوار می‌کند.
کشیدن و اتساع. پوست ختنه‌گاه را با اعمال نیرو حرکت ندهید. با آن ملایم باشید. حتی کشیدن یا کش آوردن این پوست می‌تواند باعث ایجاد پارگی‌های کوچک و التهاب شود که در نهایت به فیموزیس منجر خواهد شد.
پیری. همان تغییراتی که با بالا رفتن سن برای صورت شما اتفاق می‌افتد - چین و چروک و شل شدن پوست - برای پوست ختنه‌گاه رخ می‌دهد. احتمال دچار شدن به این وضعیت در مورد آلت با کمتر شدن تعداد نعوظ بیشتر می‌شود.
اختلالات پزشکی. اگر کسی مبتلاء به دیابت باشد بیشتر محتمل است که دچار بالانایتیس یا عفونت سر آلت تناسلی شود. شرح حال کامل پزشکی خود را در اختیار دکتر قرار دهید تا بتواند درمان کاملی ارائه دهد.

چرا پارافیموزیس رخ می‌دهد
بدکاربرد پوست ختنه‌گاه. باید مطمئن شد که پس از شستشوی آلت توسط شخص یا پرستار وی یا جاگذاری کاتتر، پوست ختنه‌گاه به عقب کشیده می‌شود.
پیرسینگ. درد و ورم ناشی از پیرسینگ آلت تناسلی مرد می‌تواند برگشت پوست ختنه‌گاه به سر جای خود پس از به عقب کشیدن آن را مشکل سازد.
در کوران سکس. شما باید برای سکس داشتن پوست ختنه‌گاه خود را به عقب بکشید. اگر این پوست زمان درازی سر آلت بماند ممکن است به قدری ورم کند که پشت سر آلت پنهان شود.
دیگر اختلالات آلت. دیگر ناخوشی‌های آلت تناسلی می‌تواند به مشکلات پوست ختنه‌گاه منجر شود. برای مثال، فیموزیس ممکن است به پارافیموزیس بینجامد.


علایم فیموزیس و پارافیموزیس
در هر دو اختلال مورد بحث، پوست ختنه‌گاه در یک موقعیت، یا در قسمت سر آلت یا پشت آن گیر می‌کند. در فیموزیس شخص ممکن است با نشانه‌های زیر مواجه گردد:
• در توالت. پوست ختنه‌گاه در زمان ادرار کردن مثل بالون متسع می‌شود. این وضعیت می‌تواند دردناک باشد. شخص ممکن است با جاری شدن خون در کاسه توالت مواجه گردد. جریان ادرار ممکن است ضعیف‌تر از حالت نرمال به نظر برسد.
• در زمان سکس. شخص ممکن است در زمان نعوظ آلت دچار درد شود.
• عفونت. شخص ممکن است دچار عفونت دستگاه ادراری شود. علایم شامل خون در ادرار، درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن، نیاز به ادرار کردن حتی در شرایط خالی بودن مثانه، و احساس فشار یا درد زیر شکم یا درد پشت است.
• درد ختنه‌گاه. شخص ممکن است دچار آزردگی و درد ختنه‌گاه ‌شود. امکان بروز ترشح نیز وجود دارد.
• حلقه سفید. دهانه ختنه‌گاه دارای یک حلقه سفید رنگ است که مثل بافت دچار جراحت به نظر می‌رسد.
شخص دچار ورم دردناک در سر آلت خود یا در کل این ارگان می‌شود.


تشخیص فیموزیس و پارافیموزیس
پزشک معمولاً اختلالات مورد بحث را با گوش دادن به توصیف شما از علایم و یک معاینه بالینی تشخیص می‌دهد. پزشک احتمالاً بارها به مواردی از این دست برخورد کرده است بنابراین هیچ نیازی نیست که برای صحبت با وی شرمنده باشید.


درمان فیموزیس و پارافیموزیس
فیموزیس. شما می‌توانید در یک تنظیمات سرپایی در مطب یک ارولوژیست درمان شوید. نوع درمان به شدت اختلال بستگی دارد. پزشک در عین حال علت اختلال را در مد نظر قرار داده و در مورد ترجیحات شما برای نوع راه‌حل سؤال خواهد کرد.
پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
• استفاده از یک کرم استروئیدی که شخص چند بار در روز برای چندین روز به پوست ختنه‌گاه می‌مالد. این کرم می‌تواند پوست را شل کند.
• ختنه موضعی یا کامل.
• پارافیموزیس. این اختلال به طور معمول در بخش اورژانس درمان می‌شود. راه‌های ایجاد تسکین شامل موارد زیر است:
• یک محلول به آلت تحویل می‌شود تا ورم را کاهش دهد. سپس پزشک برای شل کردن پوست ختنه‌گاه از جای خود با دست وارد عمل می‌شود.
• پزشک از یک سوزن برای ایجاد چند سوراخ در پوست ختنه‌گاه استفاده می‌کند تا مایعات امکان خروج پیدا کنند. این کار باعث تخفیف ورم می‌شود.
• به شخص مایعاتی داده می‌شود تا برای کاهش ورم آب غیر ضروری دفع شود.
• دکتر یک شکاف کوچک در ختنه‌گاه ایجاد می‌کند تا آن را شل کند.
• شخص ختنه می‌شود.


ریسک‌های فیموزیس و پارافیموزیس
اگر کسی دچار فیموزیس باشد احتمال ابتلاء به سرطان آلت تناسلی در وی افزایش خواهد یافت. در صورت عدم درمان فیموزیس می‌تواند به افزایش ورم، و در موارد شدید به غانغرایا، و در نهایت به از دست دادن آلت منجر گردد.


پیشگیری از فیموزیس و پارافیموزیس
در اکثریت موارد پیشگیری از این اختلالات آلت کار آسانی است. سر آلت و ختنه‌گاه باید منظماً شستشو شده و خشک شود. در زمان به عقب کشیدن پوست با ملایمت رفتار کنید و از یاد نبرید که پوست مزبور را پس از پایان کارتان سر جای خود برگردانید.
اگر کسی دچار هر یک از این اختلالات باشد می‌تواند ختنه را به عنوان راهی برای توقف بروز مجدد آنها در مد نظر قرار دهد./


Source:
WebMD Medical Reference
2 Penis Disorders: Phimosis and Paraphimosis
Reviewed by Nazia Q Bandukwala, DO
on October 22, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.