دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عفونت باکتریایی لپتوسپیروزیس (لپتوسپیروز)

لپتوسپیرا انتروگانس, استفراغ, اسهال, راش پوستی, پنی‌سیلین, دکسی‌سایکلین, ایبوپروفن, آنتی‌بیوتیک

لپتوسپیروزیس به علت باکتریوم (باکتری) موسوم به لپتوسپیرا انتروگانس ایجاد می‌شود.

لپتوسپایروسیس [لپتوسپیروزیس، لپتوسپیروز] نوعی عفونت باکتریایی نادر است که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود. لپتوسپیروزیس از طریق ادرار حیوانات، به ویژه سگ‌ها، جوندگان و حیوانات دامداری‌ها گسترش می‌یابد. این حیوانات ممکن است فاقد علامت باشند اما می‌توانند بیماری را منتقل کنند. در اکثریت موارد لپتوسپیروزیس بیماری ناخوشایندی است اما کشنده نیست و شبیه به مورد آنفولانزا (فلو) است. لپتوسپیروزیس به ندرت بیش از 1 هفته ادامه پیدا می‌کند. اما در 10 درصد موارد وقتی شخص دچار اشکال شدید لپتوسپیروزیس می‌شود ابتدا بهبود یافته اما بعدتر دوباره بیمار می‌شود. این وضعیت بیماری وایل / Weil’s disease نامیده می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی‌تری مثل درد قفسه سینه و ورم دست و پا گردد. در این بیماری اغلب نیاز است تا بیمار در بیمارستان بستری شود.

آنچه باید در مورد تیفوس و تب تیفوئید بدانیم

 جرب, بی‌اشتهایی, عفونت اولیه, بیماری بریل-زینسر, دکسی‌سایکلین, اپیدمی, درمان آنتی‌بیوتیکی

تیفوس زمانی یک اپیدمی وحشتناک و به شکل بالقوه حکم مرگ بود

تایفس [تیفوس] اصطلاحی برای تبیین گروهی از عفونت‌های باکتریایی نادر است که مردم ممکن است پس از گزیده شدن توسط حشرات آلوده به آنها دچار شوند. زیرگونه‌های مختلف باکتری ریکتسیا باعث ایجاد انواع مختلف تیفوس می‌شوند. در گذشته تیفوس باعث مرگ میلیون‌ها نفر می‌شد. امروزه، این بیماری به علت پیشرفت‌های ایجاد شده در عرصه بهداشت و مراقبت پزشکی نادر است. با وجود این مردمی که در محل‌های بسته و شرایط شلوغ زندگی می‌کنند بیشتر مستعد ابتلاء به تیفوس هستند.

بیماری عفونی وبا: انواع، علایم، درمان و پیشگیری

مرگ سیاه, کک, آنتی‌بیوتیک, CDC, تولارمیا, بیماری خراش گربه, الفنتیازیس, بروسلوزیس, لنفادنیت استرپتوکوکال,

باکتری وبا از هزاران سال پیش وجود داشته است

وبا یک بیماری عفونی جدی است که به پستانداران شامل انسان آسیب می‌زند. ویا می‌تواند از طریق تماس با حیوان یا انسان آلوده منتقل شود. باکتری مسبب وبا در بسیاری از نقاط جهان شامل ایالات متحد آمریکا وجود دارد. در صورت عدم درمان وبا می‌تواند کشنده باشد.در صورت عدم درمان، وبای پنومونیک می‌تواند به سرعت به نارسایی ارگان، شوک، و مرگ منجر گردد. به هر حال، میزان ریکاوری از وبای پنومونیک در صورتی که درمان به فاصله 24 ساعت از زمان بروز علایم صورت گیرد، بالا است. وبای سپتیسمیک ممکن است بر اثر وبای خیارکی ایجاد شود. امکان بروز مستقل این نوع وبا نیز وجود دارد. 

عفونت باکتریایی و عفونت ویروسی - چه تفاوتی دارند؟

عفونت باکتریایی، عفونت ویروسی، گلودرد استرپی، عفونت دستگاه ادراری، مسمومیت غذایی، سوزاک، سل، مننژیت باکتریایی، سلولیت، بیماری لایم، آنفولانزا، گاستروانتریت ویروسی، آبله مرغان، سرخک، زگیل، HIV، هپاتیت ویروسی، زیکا ویروس، ویروس نیل غربی، OVID-19، آنتی‌بیوتیک، واکسیناسیون

باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت‌های متعددی شوند

باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد عفونت‌های متعددی شوند. اما چه تفاوت‌هایی بین این دو نوع ارگانیسم عفونت‌زا وجود دارد؟ باکتری‌ها میکروارگانیسم‌های کوچکی هستند که از یک سلول واحد ساخته شده‌اند. آنها بسیار متنوعند و می‌توانند در طیف گسترده‌ای از شکل‌ها و ویژگی‌های ساختاری ظاهر شوند. باکتری‌ها می‌توانند تقریباً در هر محیط قابل تصوری، شامل درون یا بیرون بدن انسان به حیات خود ادامه دهند. فقط چند تایی از باکتری‌ها باعث ایجاد عفونت در انسان می‌شوند. به این باکتری‌ها زیر عنوان باکتری‌های پاتوژنیک اشاره می‌شود. ویروس‌ها نوع دیگری میکروارگانیسم کوچک هستند، اگرچه آنها حتی از باکتری‌ها کوچک‌ترند.

تب زرد، بیماری لاعلاج ناشی از نیش پشه

 درد عضله, سردرد , استفراغ, خونریزی داخلی , هموراژ, استفراغ خونی, شوک, تب تیفوئید

از آنجا که تب زرد لاعلاج است، پیشگیری از آن حیاتی محسوب می‌شود

تب زرد یک عفونت ویروسی است که از طریق نیش پشه آلوده منتقل می‌شود و بیشترین شیوع را در قسمت‌هایی از قاره آمریکا و آفریقا دارد. وقتی تب زرد به انسان منتقل گردد، ویروس این بیماری به کبد و دیگر ارگان‌های داخلی آسیب می‌رساند و به شکل بالقوه یک بیماری کشنده است. سازمان بهداشت جهانی برآورد می‌کند که سالانه 200.000 مورد تب زرد در جهان بروز می‌یابد و 30.000 بیمار جان خود را بر اثر آن از دست می‌دهند. به نظر می‌رسد بر اثر کاهش ایمنی نسبت به عفونت در میان اجتماعات محلی، جنگل‌زدایی، تغییرات اقلیمی و تراکم اجتماعات شهری شیوع تب زرد در سطح بین‌المللی در حال افزایش باشد.

روتاویروس - علایم، انتقال، درمان، و واکسیناسیون

روتاویروس، واکسیناسیون، کودکان، مدفوع، عفونت، پدیالایت،  الکترولیت، واکسن، روتاریکس، روتاتک

واکسن روتاویروس بیش از 90 درصد در پیشگیری از بیماری شدید روتاویروس مؤثر است

روتاویروس نوعی عفونت است که بیشترین شیوع آن در میان کودکان زیر 5 سال دیده می‌شود. این عفونت بسیار مُسری است و به سهولت منتقل می‌‌گردد. اگرچه بیشتر اوقات روتاویروس در کودکان خردسال بروز می‌کند، امکان ابتلاء بزرگسالان نیز به آن وجود دارد، هرچند به طور معمول این مورد از شدت کمتری برخوردار است. واکسن روتاویروس بیش از 90 درصد در پیشگیری از بیماری شدید روتاویروس مؤثر است. روتاویروس با دارو درمان نمی‌شود. این بیماری عموماً خود به خود و با گذشت زمان برطرف می‌گردد. به هر حال، سیراب ماندن بدن در این بیماری یک نگرانی جدی است. برای پیشگیری از پیامدهای تهدیدگر زندگی دانستن زمان مراجعه به پزشک حیاتی محسوب می‌شود.

چرا عفونت‌های منتقل شده از حیوانات مثل کوروناویروس جدید برای انسان اینقدر خطرناکند؟

کوروناویروس، COVID-19، ویروس ARS-CoV-2، خفاش، پانگولین، آنفولانزای اسپانیایی، آنفولانزای هنگ کنگی،  مسابقه تسلیحاتی تکاملی SARS، MERS، ژورنال نیچر

کوروناویروس جدید ممکن است چند منبع جانوری مختلف داشته باشد

در بحبوحه پاندمی فراگیر COVID-19، که با جهش ویروس ARS-CoV-2 از حیوانات به انسان منتقل آغاز شد، سؤالی مهم برای ما مطرح می‌‌شود - چرا عفونت‌های با منشأ حیوانات چنین برای سلامت انسان خطرناکند؟ در حالی که هنوز روشن نیست که چه حیوانی منبع کوروناویروس جدید بوده است - خفاش؟ پانگولین؟ یا هر دو؟ - دانشمندان مطمئن هستند که SARS-CoV-2، ویروس مسبب COVID-19، از حیوانات نشأت گرفته است. تعداد موارد تأیید شده COVID-19 در سطح جهان سرسام‌آور است. اما بیماری‌های زونوتیک - که بیماری‌های منتقل شده از حیوانات محسوب می‌شوند - تعداد زیادی از مردم را پیش از آنکه COVID-19 در مرکز توجه قرار گیرد مبتلاء ‌کرده‌اند.

مقالات دیگر...