دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کودکان دچار اختلال خواب دارای علایم بیشتری از اختلالات افسردگی و اضطراب هستند

مشکلات خواب کودکان بهایی دارد که باید تقبل کرد. در یک مطالعه روشنگر در "مرکز پزشکی دانشگاه نورث‌وسترن" دانشمندان الگوهای خواب 510 کودک سنین 2 تا 5 سال را دنبال کردند. این مطالعه نشان داد که خواب کمتر در طول شب به معنی رفتارهای مشکل‌دار بیشتر در طول روز است. مطالعات دیگری فقر خواب در کودکان را با نمرات بد در کلاس درس مواردی مثل ریاضیات، خواندن و نوشتن مرتبط کرده‌اند. به علاوه، برخی مطالعات نشان می‌دهند که کودکان دچار اختلال خواب دارای علایم بیشتری از اختلالات افسردگی و اضطراب هستند.

در موارد نادر فلج خواب با یک اختلال روان‌پزشکی زیربنایی مرتبط است

محققان خواب به این جمع‌بندی رسیده‌اند که در اکثریت موارد، فلج خواب صرفاً نشانه‌ای از آن است که بدن به راحتی مراحل خواب را پشت سر نمی‌گذارد. در موارد نادر فلج خواب با یک اختلال روان‌پزشکی زیربنایی مرتبط است. قرن‌ها قرن علایم فلج خواب به طُرق مختلف توصیف شده و اغلب آن را به حضور "شیطان" نسبت داده‌اند: اهریمنان نادیدنی شب در دوران باستان، ساحره پیر در "رومئو و ژولیت" شکسپیر و آدم‌ربایان بیگانه. تقریباً تمامی فرهنگ‌ها در سراسر تاریخ داستان‌هایی در مورد مخلوقات شیطانی سایه‌وار داشته‌اند که خواب انسان‌های بی‌پناه را از وحشت می‌آکنده‌اند. مردم از دیرباز توضیحاتی برای این فلج زمان خواب و احساس وحشت ملازم آن ارائه داده‌اند.

برخی اختلالات خواب نیز می‌توانند احتمال بروز رویاهای زنده را افزایش دهند

چیزهای بسیاری مثل محرومیت از خواب و مصرف مشروب الکلی می‌توانند باعث ایجاد رویاهای زنده شوند. برخی اختلالات خواب نیز می‌توانند احتمال بروز رویاهای زنده را افزایش دهند. هر کسی رویا می‌بیند اما همه کس این رویاها را به خاطر نمی‌آورد. مردم در حدود دو ساعت از اوقات شب را به رویابینی می‌گذرانند. خواب و رویا مسائلی پیچیده‌اند و برای دانشمندان به شکل راز باقی مانده‌اند. آنچه می‌دانیم این است که کیفیت خواب برای بسیاری از عملکردهای مغز حیاتی است. خواب بر چگونگی فعل و انفعال سلول‌های عصبی بر یکدیگر تأثیر می‌گذارد. پژوهشگران اکنون به این اعتقاد نیز رسیده‌اند که خوابیدن می‎تواند به زدودن مواد سمی انباشته شده در مغز در طول ساعات بیداری کمک کند.

در موارد نادر هیپنوجلی می‌تواند یک علامت اختلالی نورولوژیک باشد

خندیدن در خواب یا هیپنوجلی نسبتاً شایع است و به طور معمول دلیلی برای نگرانی در مورد آن وجود ندارد. در اغلب موارد، محققان معتقدند که علت آن خندیدن بر اثر یک رویا در طول خواب با حرکات سریع چشم (REM) است که به طور کامل بی‌ضرر است. در برخی موارد خندیدن در خواب با اختلالات خواب مرتبط شده است. در موارد نادر هیپنوجلی می‌تواند یک علامت اختلالی نورولوژیک باشد. اگرچه زیگموند فروید و دیگر روانکاوان پیشتاز خندیدن در خواب را تبارز ناخودآگاه غرایز اولیه و ترس تلقی می‌کردند، کارشناسان این نظریه را رد کرده و کاملاً فاقد اعتبار می‌دانند.

خواب‌آلودگی مفرط ممکن است نتیجه اختلالات خواب یا یک مشکل زیربنایی دیگر در پیوند با سلامت باشد.

کمیت‌سنجی خواب‌آلودگی مفرط ممکن است کار دشواری باشد زیرا مفهوم آن در میان افراد یکسان نیست. در کل خواب‌آلودگی مفرط احساس خستگی مفرط یا خواب‌آلودگی است که در طول یک روز یا برای روزهای متوالی ادامه پیدا می‌کند. خواب‌آلودگی مفرط مشکل نسبتاً شایعی است. یک مطالعه مربوط به سال 2019 که در "نیچر ارتباطات" منتشر شده است می‌نویسد که 10 تا 20 درصد مردم به درجاتی با مشکل خواب‌آلودگی مفرط مواجه هستند. خواب‌آلودگی مفرط چند علت محتمل می‌تواند داشته باشد که هر یک از آنها درمان‌های متفاوتی دارد. برخی از علل بیشتر شایع خواب‌آلودگی مفرط شامل عدم برخورداری از خواب کافی و کیفیت ضعیف خواب است. در برخی موارد خواب‌آلودگی مفرط ممکن است نتیجه اختلالات خواب یا یک مشکل زیربنایی دیگر در پیوند با سلامت باشد.

واقعیات بسیاری در مورد سکسومنیا مثل علت دقیق آن، تنوع علایم، و میزان شیوع آن درک شده نیست

سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب (سکس در خواب) هنگامی بروز می‌کند که شخص در طول خواب به اعمال جنسی مبادرت می‌کند. اغلب تحقیقات موجود به این نتیجه رسیده‌اند که دوره‌های سکسومنیا بیشتر در طول حرکات غیر سریع چشم (NREM)، فاقد رویا، عمیق‌ترین مرحله چرخه خواب ایجاد می‌شوند. رویاهای جنسی نوعی سکسومنیا تلقی نمی‌شوند زیرا این رویاها فاقد حرکات فیزیکی یا رفتاری، مگر برانگیختگی جنسی یا انزال، هستند. سکسومنیا نوعی پاراسومنیا تلقی می‌شود، فعالیت یا رفتاری غیر نرمال یا تجربه‌ای که در طول خواب عمیق بروز می‌کند. اما واقعیات بسیاری در مورد سکسومنیا مثل علت دقیق آن، تنوع علایم، و میزان شیوع آن درک شده نیست.

برای مواجهه با اثرات جانبی محرومیت از خواب مردم باید بی‌خوابی به مدت 24 ساعت را تجربه کنند

داشتن خواب کافی هم برای سلامت جسمانی و هم برای سلامت روانی حیاتی است. بی‌خوابی می‌تواند به عوارض کوتاه مدت و نیز درازمدت برای سلامت منجر شود. CDC توصیه می‌کند که افراد بزرگسال در سنین 18 تا 60 دستکم 7 ساعت خواب شبانه داشته باشند. به هر جهت، تقریباً 35 درصد بزرگسالان در ایالات متحد آمریکا از خواب کافی برخوردار نیستند. افراد بزرگسال برای همخوانی با توصیه‌های CDC نباید بیش از 17 ساعت متمادی بی‌خواب بمانند. برای مواجهه با اثرات جانبی محرومیت از خواب مردم باید بی‌خوابی به مدت 24 ساعت را تجربه کنند. در این مقاله اثرات بی‌خوابی و محرومیت از خواب به مدت بیش از 72 ساعت بررسی می‌شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.