دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پرخوابی: خطرات، پیشگیری و علل

 هیپرسومنیای ایدیوپاتیک, کافئین, سردرد, التهاب, مشکلات حافظه, قیلوله

اکثر افراد بزرگسال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

اگرچه بسیاری از مردم اثرات بالقوه فقدان خواب کافی بر سلامت را درک می‌کنند، ممکن است که ندانند پرخوابی به شکل مداوم نیز ممکن است برای بدن مضر باشد. هر از گاه پرخوابی ممکن است شخص را در روز بعد دچار احساس سستی یا خستگی کند. به هر حال عادت به پرخوابی می‌تواند در ایجاد اختلال عملکرد ریتم شبانه‌روزی بدن مؤثر باشد، که این می‌تواند باعث افزایش خطر اینسومنیا، افسردگی و افزایش وزن شود. اکثر افراد بزرگسال به 7 تا 9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. به هر حال، تفاوت‌های شخصی در این مورد مطرح است. برای مثال، برخی افراد ممکن است به 6 ساعت خواب نیاز داشته باشند در حالی که در مورد برخی دیگر احتمال دارد که نیاز آنان به خواب به میزان 10 ساعت باشد.

دایسانیا (دیسانیا) یا ناتوانی در برخاستن از خواب

آیا شما هر روز صبح پس از شنیدن صدای زنگ برای برخاستن از رختخواب دچار مشکل واقعی هستید؟ اگر واقعاً دچار چنین وضعیتی باشید ممکن است مبتلاء به دایسانیا (دیسانیا) باشید. این به سادگی بدان معنی است که شما در حدود 1 یا 2 ساعت پس از بیدار شدن قادر به برخاستن از رختخواب نیستید. پزشکان این وضعیت را به عنوان یک اختلال پزشکی نمی‌شناسند. اما اگر شما دچار آن باشید می‌دانید که می‌تواند به مشکلی جدی تبدیل گردد.

سندرم بیدارخوابی نامنظم: علل، تشخیص، و درمان

بیماری آلزایمر, ریتم خواب-بیداری, مسافرت مکرر, اینسومنیا, خواب‌آلودگی مفرط, اکتیگراف,

در سندرم بیدارخوابی نامنظم شخص ممکن است در طول روز همزمان دچار اینسومنیا و خواب‌آلودگی شود

بسیاری از مردم می‌توانند شب به بستر خواب بروند و تا صبح بخوابند. اما افراد دچار سندرم بیدارخوابی نامنظم، خواب دچار اختلالی را تجربه می‌کنند که اغلب فاقد ساختار است. اگر کسی دچار سندرم بیدارخوابی نامنظم باشد احتمالاً در هر بار خواب کمتر از چهار ساعت می‌خوابد. شخص ممکن است در یک بازه زمانی 24 ساعته چند بار به خواب رود. اما اگر کسی به سندرم بیدارخوابی نامنظم مبتلاء باشد این لزوماً به این معنی نیست که وی دچار محرومیت خواب است - شخص به میزان خواب کافی دسترسی دارد. در هر حال، خواب چنین شخصی که به محدوده زمانی 7 تا 8 ساعت محدود شود در طول 24 ساعت تحقق می‌یابد.

پهلو به پهلو شدن و غلت زدن در خواب - علل و درمان

پهلو به پهلو شدن، غلت زدن در شب، اضطراب، استرس، تحریک، هورمون خواب، ملاتونین، زمان‌بندی ضعیف خواب، پرخوابی، رژیم غذایی نامتعادل، سندرم پای بی‌قرار، آپنه خواب، اینسومنیا

اختلالات زمینه‌ای متعددی وجود دارند که می‌توانند باعث فقر کیفی خواب شوند

گذراندن ساعاتی در شب با پهلو به پهلو شدن و غلت زدن، آن هم زمانی که شخص سعی در خوابیدن دارد ناراحت کننده، مخل و آزار محض است. پهلو به پهلو شدن و غلت زدن در خواب شبانه می‌تواند باعث کاهش کیفیت خواب و کیفیت زندگی گردد. دلایل مختلفی شامل فقر بهداشت خواب، رژیم غذایی نامتعادل و حتی اختلالات زمینه‌ای پزشکی در این مورد مطرحند. رعایت بهداشت خواب مناسب مثل خاموش کردن وسایل الکترونیکی و دنبال کردن یک جدول زمان‌بندی خواب می‌توانند در متوقف کردن مشکل مفید باشند. اگر کسی نگران آن باشد که مشکل مورد بحث در وی ناشی از یک اختلال زیربنایی پزشکی است باید به پزشک مراجعه کند.

خواب کوتاه بعد از ظهر چیست و برای چه کسانی مفید است؟

عملکرد ورزشی, بهبود خلق, ورزشکار آماتور, افسردگی, فشار خون, دیابت, خواب شبانه, کافئین

اجازه ندهید قیلوله در خواب شبانه کودکان پیش‌دبستانی اختلال ایجاد کند

چه آن را چرت کوتاه مدت بنامیم چه خواب توان‌بخش چه قیلوله*، خوابیدن برای مدتی کوتاه در طول روز می‌تواند ما را شاداب و سرحال کند، قدرت حافظه را افزایش دهد و توان تفکر و تمرکز ما را بهبود ببخشد. اگر شما مثل بسیاری از مردم در طول روز دچار حالت خواب‌آلودگی می‌شوید شاید یک چرت خوابیدن راه‌حل خمودی بعد از ظهری شما باشد. اما در عین حال ممکن است در صورت عدم زمان‌بندی صحیح اشکالاتی در قیلوله روزانه وجود داشته باشد.

چرا من شب‌ها اینقدر تشنه می‌شوم؟

تشنه، کم‌آبی بدن، الکترولیت، کورتیکوستروئید، مهار کننده‌های SGLT2، 	داروهای ضد سایکوز، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد حمله، آنتی‌کولینرژیک‌، خماری، آپنه خواب، پیش‌یائسگی، یائسگی، سندرم سیوگرن، آنمی،  نارسایی قلب

میزان دقیق آب مورد نیاز روزانه بدن متفاوت است

اگر شما در طول شب بر اثر تشنگی شدید از خواب بیدار می‌شوید، علت ممکن است محیط خواب، عادت‌های سیراب‌سازی بدن یا دارویی باشد که مصرف می‌کنید. تنظیمات ساده‌ای در زندگی روزانه می‌تواند به خواب بی‌وقفه شبانه منجر گردد. اما اگر شما منظماً بر اثر تشنگی از خواب بیدار می‌شوید در این مورد ممکن است یک اختلال زمینه‌ای سلامت مطرح باشد. در چنین مواقعی تعداد موارد بیدار شدن در وضعیت مورد بحث و دیگر علایم موجود را یادداشت کنید. در باره آنها با پزشک مشورت نمایید. بدن شما ممکن است سعی داشته باشد تا موضوع مهمی را به شما بگوید.

چرا بچه من شب‌ها عرق می‌کند و چه باید کرد؟

تعریق شبانه در کودکان، تعریق موضعی، تعریق فراگیر، تعریق اولیه، تعریق ثانویه،  اتاق گرم، ژنتیک، سرماخوردگی، تغییرات هورمونی، بلوغ، ریه حساس، لنفوم هاجکین، تست نشاسته یددار، تست کاغذی

تعریق شبانه در نوزادان و کودکان خردسال نسبتاً شایع است

شاید مردم فکر می‌کنند که عرق کردن چیزی است که باید برای بروز آن تا سال‌های نوجوانی منتظر ماند - اما تعریق شبانه عملاً در نوزادان و کودکان خردسال نسبتاً شایع است. در واقع یک مطالعه مربوط به سال 2012 که به 6381 کودک در سنین 7 تا 11 سالگی پرداخته بود پی برد که 12 درصد این کودکان در طول هفته دچار تعریق شبانه بودند. تعریق شبانه در هر سنی برای کودکان ممکن است بروز کند. این تعریق‌ها ممکن است حالت منظم داشته یا به شکل گهگاهی اتفاق بیفتند. گاهی از اوقات این تعریق با مشکلات سلامت مثل موارد مطرح شده در ادامه این مقاله مرتبطند اما برخی از اوقات بروز آنها فاقد هر گونه دلیلی است.

مقالات دیگر...