دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گوز، که باد شکم نیز نامیده می‌شود بخشی طبیعی از فرآیند گوارش است

تقریباً هر کسی در موقعیتی قرار گرفته است که در آن دفع گاز روده (گاز شکم) عملی شرم‌آور می‌توانسته باشد. گزینه "حبس گوز" یا تأخیر در دفع باد روده اغلب کاری مؤدبانه است که می‌توان انجام داد. اما نگه داشتن طولانی مدت گاز روده برای بدن انسان خوب نیست. اگر کسی به حبس باد شکم اقدام کند بخشی از گاز مزبور مجدداً در سیستم گردش خون جذب خواهد شد. از اینجا به بعد این گاز برای تبادل گاز در کل سیستم ریوی به ریه‌ها می‌رود و از طریق تنفس از راه دهان خارج می‌شود. اگرچه این مورد "گوز دهانی" نیست، در هر حال گازی از گوز است که از راه دهان بیرون می‌آید.

دانشمندان متقاعد شده‌اند که ژنتیک نقشی مهم در ایجاد بیماری کرون بازی می‌کند

زمانی این اعتقاد وجود داشت که رژیم غذایی و استرس مسؤول ایجاد بیماری کرون هستند. به هر حال اکنون این را می‌دانیم که ریشه‌های این بیماری بسیار پیچیده‌ترند و اینکه کرون یک علت مستقیم ندارد. تحقیق عنوانگر آن است که فعل و انفعال ریسک فاکتورها - ژنتیک، سوءکارکرد پاسخ سیستم ایمنی، و محیط زیست - احتمالاً همگی نقشی در ایجاد بیماری کرون ایفاء می‌کنند. به هر حال حتی در صورت وجود تمامی این ریسک فاکتورها شخص ضرورتاً دچار بیماری کرون نمی‌شود.

بیشتر مردم هر روزه بین 5 تا 23 بار می‌گوزند

وقتی گاز زیادی داخل دستگاه گوارش جمع می‌شود فقط دو راه برای خروج این گاز وجود دارد و یکی از آنها همان سوراخ مقعد است. این فرآیند دفع گاز بیشتر به نام گوزیدن [تیز دردان، ضرطه درکردن] شناخته می‌شود. این گاز (هوا) که باعث گوزیدن (و همچنین آروغ زدن) می‌شود معمولاً در طول گوارش و نیز زمانی که شما هوا را در هنگام خوردن یا آشامیدن می‌بلعید جمع می‌شود. در صورتی که شما اهل دود باشید، از نی استفاده کنید یا غذاهای سخت‌هضم بخورید گاز مزبور سریع‌تر جمع می‌شود. در عین حال اگر شما دچار استرس و یبوست بوده یا به اختلالات پزشکی آسیب زننده به سیستم گوارش دچار باشید میزان گاز در بدن شما افزایش خواهد یافت. گاز می‌تواند سبب نفخ و ناراحتی شود. گوزیدن راه سالمی برای رهش گاز از بدن محسوب می‌شود.

ایروفاژی یک علامت شایع در افسردگی محسوب می‌شود

ایروفیجیا (ایروفاژی) زمانی اتفاق می‌افتد که شما مقدار زیادی هوا می‌بلعید، آنقدر که برای ایجاد آروغ زدن مکرر یا آشوب معده کافی باشد. ایروفاژی می‌تواند به صورت یک عادت عصبی بروز کند اما در عین حال امکان بروز آن بر اثر چیزی که شخص می‌خورد، می‌جود یا در نتیجه تند تند حرف زدن وجود دارد. شخص زمانی دچار ایروفاژی می‌شود که به قدری هوا می‌بلعد که باعث ایجاد نفخ و ناراحتی معده می‌شود. جویدن آدامس می‌تواند باعث بدتر شدن این وضعیت گردد. پزشکان بیشتر مواقع ایروفاژی را به عنوان یک نشانه مشکلات دیگری مثل یک مورد ناخوشی می‌بینند که بر سیستم گوارش تأثیر منفی می‌گذارد، یا نتیجه یک اختلال روان‌شناختی مثل اضطراب یا افسردگی.

انوسکپی می‌تواند چند اختلال و بیماری مختلف تأثیرگذار بر قسمت تحتانی روده‌ها را شناسایی کند

انوسکپی (آنوسکپی) یک اقدام ساده پزشکی است که به پزشک در شناسایی ناهنجاری‌های دستگاه معده‌ای - روده‌ای مشخصاً در ناحیه مقعد و راست روده (رکتوم) کمک می‌کند. برای انجام انوسکپی پزشک وسیله‌ای به نام انوسکپ را وارد مقعد شخص می‌‎کند. انوسکپ معمولاً از جنس پلاستیک (یک بار مصرف) یا فولاد ضد زنگ (قابل استریل شدن) است. انوسکپ به دکتر امکان می‌دهد تا نگاهی دقیق به بافت محدوده مقعد - راست روده شخص بیندازد.

چند اختلال مختلف می‌توانند باعث بالا رفتن میزان اسید معده شوند

وظیفه یا کار معده کمک به هضم غذایی است که شخص می‌خورد. یک راه انجام این کار استفاده از اسید معده است که به نام اسید گاستریک شناخته می‌شود. جزء اصلی اسید معده اسید هیدروکلریک است. جدار داخلی معده ما به شکل طبیعی اسید معده را ترشح می‌کند. این ترشح توسط برخی هورمون‌ها و نیز سیستم عصبی کنترل می‌شود. گاهی از اوقات احتمال ترشح بیش از حد اسید توسط معده وجود دارد، که این باعث بروز علایم ناخوشایندی می‌شود. چند اختلال مختلف می‌توانند باعث بالا رفتن میزان اسید معده شوند. اغلب، این اختلالات به تولید بیش از حد هورمون گاسترین منجر می‌شوند. گاسترین هورمونی است که به معده می‌گوید که اسید معده بیشتری تولید کند. 

بروز هر از گاهی درد زیر شکم و نفخ شایع است

درد زیر شکم دردی است که زیر سوراخ ناف بروز می‌کند. نفخ به احساس فشار یا اشباع در شکم یا ناحیه اطراف آن اشاره دارد. گاهی از اوقات این دو علامت با هم بروز می‌کنند.
اگرچه بروز هر از گاهی درد زیر شکم و نفخ شایع است، در صورت بروز منظم این علایم شخص باید با پزشک مشورت کند. در برخی موارد این ترکیب علایم ممکن است نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد. افراد دچار علایم اضافی مثل استفراغ، تب، یا خون در مدفوع باید مورد مراقبت اورژانسی قرار گیرند. در برخی موارد، مردم می‌توانند از درد زیر شکم و نفخ با پرهیز از غذاهای محرک این علایم پیشگیری کنند.

مقالات دیگر...