دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

به طور معمول اسهال بر اثر ورود یک ویروس به روده بروز می‌کند

وقتی کسی دچار اسهال باشد محتویات دفعی روده (یا مدفوع) وی شل و ول و آبکی خواهند بود. اسهال اختلالی شایع است و عموماً جدی نیست. بسیاری از مردم هر ساله چند باری دچار اسهال می‌شوند. اسهال به طور معمول 2 تا 3 روز طول می‌کشد. برخی از مردم بیشتر دچار این اختلال می‌شوند. علت آن ممکن است ابتلاء به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) یا اختلالات دیگر باشد. به طور معمول اسهال بر اثر ورود یک ویروس به داخل روده بروز می‌کند. برخی از مردم این وضعیت را "آنفولانزای روده" یا "آنفولانزای معده" می‌نامند.

در برخی موارد ایسکمی روده‌ای کُشنده است

ایسکمی روده‌ای توصیف‌گر طیفی از اختلالات است که زمانی بروز می‌کنند که جریان خون در روده به علت انسداد یک رگ خونی، معمولاً یک شریان، کاهش می‌یابد. ایسکمی روده‌ای می‌تواند روده کوچک، روده بزرگ (کولون)، یا هر دو را درگیر کند. ایسکمی روده‌ای اختلالی جدی است که می‌تواند باعث درد شود و کارکرد صحیح روده را با مشکل مواجه کند. در موارد شدید، کاهش جریان خون به روده می‌تواند به بافت روده آسیب برساند و احتمالاً به مرگ منجر شود. درمان‌هایی برای ایسکمی روده‌ای در دسترس است. برای بهبود شانس ریکاوری، حیاتی است که علایم اولیه بیماری شناسایی شود و بیمار بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

پانکراتیت دو شکل دارد: پانکراتیت حاد و پانکراتیت مزمن

پانکراتیت نوعی بیماری است که در آن پانکراس (لوزالمعده) بیمار دچار التهاب می‌شود. لوزالمعده یک غده بزرگ است که پشت معده و مجاور روده کوچک قرار دارد. لوزالمعده دو نقش اصلی در بدن دارد: آنزیم‌های گوارشی نیرومندی ترشح می‌کند که این آنزیم‌ها برای کمک به گوارش غذا وارد روده کوچک می‌شوند. انسولین و گلوکاگون را به درون جریان خون ترشح می‌کند. این دو هورمون به بدن کمک می‌کنند تا چگونگی کاربرد غذا به عنوان انرژی را کنترل کند. لوزالمعده ممکن است در صورتی که آنزیم‌های گوارشی پیش از ترشح آنها توسط لوزالمعده شروع به کار کنند آسیب ببیند. پانکراتیت دو شکل دارد: پانکراتیت حاد و پانکراتیت مزمن

دیس‌پپسی عملکردی شایع است و می‌تواند درازمدت باشد

دیس‌پپسی عملکردی اصطلاحی برای تبیین نشانه‌ها و علایم سوءهاضمه بدون هر علت آشکار است. دیس‌پپسی عملکردی همچنین درد غیر اولسری معده یا دیس‌پپسی غیر اولسری نامیده می‌شود. دیس‌پپسی عملکردی شایع است و می‌تواند درازمدت باشد. این اختلال می‌تواند باعث ایجاد نشانه‌ها و علایم شبیه به موارد مرتبط به اولسر مثل درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی شکم شود، که اغلب با نفخ، آروغ زدن و تهوع همراه است. مردم دچار دیس‌پپسی عملکردی اغلب موارد برای کمک به مقابله با این بیماری به طب مکمل و جایگزین روی می‌آورند. هیچ نوع درمانی در این مورد برای علاج دیس‌پپسی عملکردی تأیید نشده است. اما در صورت استفاده از این رویکرد در کنار مراقبت پزشک، طب مکمل و جایگزین می‌تواند باعث تسکین نشانه‌ها و علایم دیس‌پپسی عملکردی شود.

علت دقیق ایجاد سندرم نشخوار روشن نیست

سندرم نشخوار اختلالی است که در آن مردم مکرراً و به شکلی غیر ارادی غذای هضم نشده یا بخشاً هضم شده را بالا آورده، مجدداً می‌جوند و سپس آن را دوباره می‌بلعند یا به بیرون تُف می‌کنند. از آنجا که غذای مورد بحث هضم نشده است گفته می‌شود که مزه آن نرمال است و خلاف استفراغ اسیدی نیست. نشخوار به طور معمول با هر وعده غذا خوردن و کمی پس از خوردن غذا رخ می‌دهد. روشن نیست که چه تعداد از مردم دچار این اختلال هستند. درمان می‌تواند شامل رفتار درمانی یا دارودرمانی باشد. رفتار درمانی که شامل آموزش مردم برای تنفس از دیافراگم است گزینه درمانی معمول محسوب می‌شود.

فشار در معده می‌تواند به همراه چند اختلال شایع شامل سوءهاضمه و یبوست بروز کند

فشار در معده به علل مختلفی ممکن است ایجاد شود. فشار در معده می‌تواند به همراه چند اختلال شایع شامل سوءهاضمه و یبوست بروز کند. برخی از این علل عبارتند از: سوءهاضمه، یبوست، پرخوری، استرس، سندرم پیش از قاعدگی، بارداری. فشار در معده ممکن است نتیجه وجود علل جدی‌تری باشد که از جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:  بیماری التهابی روده، پانکراتیت، فتق، مسمومیت غذایی. فشار معده را اغلب می‌توان با دفع مدفوع برطرف کرد. اگر فشار در معده با دفع منظم مدفوع برطرف نگردد، یا اگر فشار مزبور با علایم دیگری همراه باشد مردم باید به دکتر مراجعه کنند.

خلاف باور عموم، یبوست به توقف کامل حرکات روده اشاره ندارد

خلاف باور عموم، یبوست به توقف کامل حرکات روده اشاره ندارد - این اصطلاح به شکل ساده تغییرات تواتر یا فواصل زمانی و قوام حرکات روده را توصیف می‌کند. اگر کسی دچار یبوست باشد به طور معمول بدین معنی است که کمتر از 3 بار در هفته دفع مدفوع دارد، اگرچه تجارب در این مورد متفاوت است. یبوست می‌تواند باعث گردد که مدفوع سفت‌تر و خشک‌تر از حالت معمول شود، که این می‌تواند باعث کُند شدن حرکت مدفوع در بدن می‌شود. برخی از مردم ممکن است مکرراً دفع مدفوع داشته باشند اما این دفع به شکل کامل صورت نگیرد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.