دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

خلاف باور عموم، یبوست به توقف کامل حرکات روده اشاره ندارد

خلاف باور عموم، یبوست به توقف کامل حرکات روده اشاره ندارد - این اصطلاح به شکل ساده تغییرات تواتر یا فواصل زمانی و قوام حرکات روده را توصیف می‌کند. اگر کسی دچار یبوست باشد به طور معمول بدین معنی است که کمتر از 3 بار در هفته دفع مدفوع دارد، اگرچه تجارب در این مورد متفاوت است. یبوست می‌تواند باعث گردد که مدفوع سفت‌تر و خشک‌تر از حالت معمول شود، که این می‌تواند باعث کُند شدن حرکت مدفوع در بدن می‌شود. برخی از مردم ممکن است مکرراً دفع مدفوع داشته باشند اما این دفع به شکل کامل صورت نگیرد.

سیری زودرس ممکن است نتیجه یک اختلال خوش‌خیم یا جدی باشد

وقتی مردم غذا می‌خورند گیرنده‌های عصبی داخل معده زمان پُر شدن معده را حس می‌کنند. این گیرنده‌ها سپس پیام‌هایی به مغز می‌فرستند که مغز این پیام‌ها را به عنوان حس پربودگی یا اشباع تفسیر می‌کند. این فرآیند مانع از پرخوری می‌شود. به هر حال برخی از مردم پس از خوردن مقدار بسیار کمی غذا دچار احساس سیری می‌شوند. این وضعیت زیر عنوان سیری زودرس شناخته می‌شود. به مرور زمان سیری زودرس می‌تواند به کمبودهای غذایی و مشکلات سلامت مرتبط به آنها منجر گردد.

محتمل‎ترین علت نیاز به دفع مدفوع پس از خوردن غذا رفلکس گاستروکولیک است

مردم برخی اوقات احساس می‌کنند که درست پس از خوردن غذا نیاز به تخیله روده خود دارند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد شخص ممکن است اینطور احساس کند که غذا یک راست از درون بدن وی عبور می‌کند. به هر حال، موضوع چنین نیست. در واقع عبور غذا از سیستم گوارش انسان ممکن است به 1 تا 2 روز زمان نیاز داشته باشد. بنابراین، کسی که به فاصله کمی از خوردن غذا برای دفع مدفوع روانه توالت می‌شود احتمالاً در حال دفع پس‌مانده غذایی است که یک یا دو روز پیش خورده است. محتمل‎ترین علت نیاز به دفع مدفوع پس از خوردن غذا رفلکس گاستروکولیک است. این رفلکس یک واکنش غیر ارادی نرمال در برابر غذایی است که به معده وارد می‌شود. در هر حال، شدت رفلکس گاستروکولیک ممکن است در افراد متفاوت باشد.

حفظ سلامت روده به مراقبت روزانه نیاز دارد

دردناک شدن حرکات روده باعث ایجاد ناراحتی زیادی می‌شود. دردناک شدن دفع مدفوع به شکل بالقوه علل متعددی می‌تواند داشته باشد. برخی از این علل به آسانی قابل رفع هستند اما موارد دیگر - مثل سرطان مقعد - می‌توانند مشکلاتی جدی باشند. مواجه شدن گهگاهی با درد خفیف در هنگام دفع مدفوع موضوعی نرمال است. در هر حال، وقتی این اتفاق مکرراً رخ دهد، می‌توان آن را نشانه‌ای از وجود یک اختلال زیربنایی در سلامت تلقی کرد. حفظ سلامت روده به مراقبت روزانه نیاز دارد. خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد و نوشیدن آب کافی در این مورد مهم است. بسیاری از موارد دفع مدفوع دردناک قابل پیشگیری هستند.

اکالیزیا (اکالازیا، آشالازی) یک اختلال جدی مبتلابه مری است

اکالیزیا (اکالازیا، آشالازی) یک اختلال جدی مبتلابه مری است. اسفنکتر تحتانی مری (LES) یک حلقه عضلانی است که راه مری را به روی معده می‌بندد. در صورتی که کسی دچار اکالازیا باشد اسفنکتر تحتانی مری در طول عمل بلع باز نمی‌شود. این اختلال باعث جمع شدن غذا در مری می‌شود. این اختلال می‌تواند به آسیب دیدگی عصب‌ها در مری مرتبط باشد. در عین حال امکان بروز این بیماری بر اثر آسیب دیدن اسفنکتر تحتانی مری وجود دارد. بر مبنای اعلام "کلیولند کلینیک" سالانه در حدود 3000 نفر در سطح ایالات متحد آمریکا دچار اکالازیا می‌شوند. اکالازیا به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. احتمال آن هست که یافتن یک دلیل خاص برای پزشک دشوار باشد. 

پسودوپولیپ‌ها یا "پولیپ‌های کلسترول" شایع‌ترین پولیپ کیسه صفرا بوده و برای 60 تا 90 درصد موارد لحاظ می‌شوند

پولیپ‌ها توده‌های بافت غیر نرمال هستند. پولیپ می‌تواند در نقاط مختلف بدن شامل کیسه صفرا شکل بگیرد. بیشتر مردم دچار پولیپ کیسه صفرا علایمی را تجربه نمی‌کنند. پزشکان معمولاً این پولیپ‌ها را به شکل اتفاقی در جریان سونوگرافی یا CT اسکن [برای مقاصد دیگر] تشخیص می‌دهند. اگرچه برخی پولیپ‌های کیسه صفرا می‌توانند به سرطان منجر شوند، اغلب آنها غیر سرطانی هستند. از آنجا که پولیپ کیسه صفرا معمولاً کوچک‌تر از 1 سانتی‌متر است و باعث ایجاد علایم نمی‌شود، درمان در مورد آن ضروری نیست. سه نوع اصلی پولیپ کیسه صفرا وجود دارد: پسودوپولیپ‌ها، پولیپ‌های التهابی، و پولیپ‌های کیسه صفرا. پسودوپولیپ‌ها یا "پولیپ‌های کلسترول" شایع‌ترین پولیپ کیسه صفرا بوده و برای 60 تا 90 درصد موارد لحاظ می‌شوند.

مدفوع سفت و پشکل مانند یک مشکل شایع است

مردم اغلب مدفوع گلوله‌ای (پشکل مانند) را به صورت توده‌های کوچک و سفت دفع می‌کنند. در هر حال مدفوع ممکن است در عین حال به شکل تکه‌های جامد دفع شود که چنان به نظر می‌رسد انگار دارای سنگریزه است. هر دو نوع آنها یک نشانه یبوست به شمار می‌روند. یبوست یک مشکل شایع است که اغلب مردم گهگاه دچار آن می‌شوند. یبوست مزمن می‌تواند دردناک باشد و نشان دهنده یک مشکل زیربنایی در سلامت تلقی شود. وقتی غذا از سیستم گوارش عبور می‌کند، کولون یا روده بزرگ بخشی از آب موجود در محتوی غذایی را جذب می‌کند. غذایی که کُندتر از حالت معمول از دستگاه گوارش عبور می‌کند زمان درازی را در کولون می‌گذراند. در نتیجه کولون مقدار زیادی از آب مواد غذایی را جذب می‌کند و مدفوع سفت‌تر می‌شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.