دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سفتی معده - چه علتی دارد؟

سفتی معده، نوشابه‌های گازدار، پرخوری، یبوست، عدم تحمل غذایی، سندرم روده تحریک‌پذیر، بیماری التهابی روده، دیورتیکولیت، گاستریت، سرطان معده، غذاهای کم-فیبر، انقباضات براکستون-هیکس

وقتی سفتی معده با علایم دیگری همراه شود، این وضعیت یک نشانگر وجود مشکلی زیربنایی خواهد بود

مقالات دستگاه گوارش
تغییر اندازه و نوع قلم متن

سفتی معده چیست؟
- نوشابه‌های گازدار
- پرخوری
- یبوست
- عدم تحمل غذایی
- سندرم روده تحریک‌پذیر
- بیماری التهابی روده
- دیورتیکولیت
- گاستریت
- سرطان معده
• سفتی معده در بارداری
• چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنمااگر معده دچار حالت سفتی و ورم باشد این وضعیت به طور معمول یک عارضه جانبی برخی غذاها و نوشیدنی‌ها است. گاهی از اوقات وقتی سفتی معده با علایم دیگری همراه شود، این وضعیت یک نشانگر وجود مشکلی زیربنایی خواهد بود.
سفتی و ورم معده به طور معمول پس از متوقف کردن خوردن غذا یا نوشیدنی محرک آن از بین می‌رود. به هر حال، گاهی از اوقات علایم باقی می‌مانند و یک نشانه نیاز به مراقبت پزشکی محسوب می‌شوند.
در ادامه آنچه نیاز است تا مردم در مورد علل و درمان سفتی معده بدانند فهرست شده است.

سفتی معده چیست؟
وقتی معده ورم کرده و دچار حالت سفتی می‌شود توضیح مسأله می‌تواند به سادگی چیزی مثل پرخوری یا نوشیدن نوشابه‌های گازدار باشد که درمان آن آسان است. علل دیگر مثل بیماری التهابی روده ممکن است جدی‌تر باشند.
علل سفتی معده شامل موارد زیر است:

نوشابه‌های گازدار
گاهی از اوقات انباشت گاز ناشی از تُندنوشی یک سودا می‌تواند به سفتی معده منجر شود. این حس ناراحت کننده پس از تخلیه گاز از بین می‌رود.

پرخوری
خوردن غذای زیاد در یک وعده یا تندخوری می‌تواند باعث ایجاد یک حس ناراحت کننده پری (اشباع) در کنار سفتی معده شود. ناراحتی مزبور به طور معمول در طول زمان با عبور غذا از داخل سیستم گوارش از بین می‌رود.

یبوست
اگر کسی در دفع مدفوع مشکل داشته باشد، ممکن است دچار یبوست شود. این وضعیت می‌تواند به بروز یک حس ناراحت کننده پری بیش از حد یا نفخ در کنار سفتی معده منجر گردد.

عدم تحمل غذایی
اگر کسی در هضم برخی غذاها و برای مثال لبنیات در مورد عدم تحمل لاکتوز مشکل داشته باشد خوردن چنین غذایی می‌تواند به نفخ و ورم منجر شود که می‌تواند باعث ایجاد حس سفتی معده شود.

سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)
سندرم روده تحریک‌پذیر باعث ایجاد علایم متعددی می‌شود که نتیجه آنها ممکن است سفتی معده باشد:
• نفخ
• کرامپ
• گاز (هوا)
درد شکم

بیماری التهابی روده (IBD)
انواع بیماری التهابی روده مثل کولیت اولسراتیو و بیماری کرون هستند که می‌توانند باعث نفخ شکم و کرامپ شوند که اینها می‌توانند سفتی معده ایجاد کنند.

دیورتیکولیت
دیورتیکولیت، التهاب و عفونت دستگاه گوارش است که در عین حال می‌تواند به نفخ و ورم منجر شود که می‌توانند باعث ایجاد احساس سفتی معده شوند.

گاستریت
گاستریت یک التهاب معده است که معمولاً بر اثر اولسر معده یا عفونت هلیکوباکتر پیلوری (اچ. پیلوری) ایجاد می‌شود. علایم شامل موارد زیر است:
درد
• نفخ
• سفتی معده

سرطان معده
سرطان معده یا سرطان گاستریک، عموماً شامل جدار داخلی معده یا دیواره‌های عضله معده می‌شود. با وجودی که سرطان معده نسبتاً از انواع نادر سرطان محسوب می‌شود می‌تواند به سفتی معده منجر گردد.

سفتی معده در بارداری
به طور کلی زنان در زمان بارداری انتظار دچار شدن به سفتی معده را دارند. سفت حس شدن معده نتیجه فشار رحم در حال رشد و فشار آن بر روی شکم است.
سفتی معده در بارداری می‌تواند در صورت خوردن غذاهای کم-فیبر یا نوشیدنی‌های دارای گاز زیاد بارزتر باشد.
اگر زنان در کنار سفتی معده دچار درد شدید شوند، باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند یا بلافاصله مورد مراقبت پزشکی قرار گیرند. گاهی از اوقات درد شدید در طول 20 هفته اول بارداری یک نشانگر سقط جنین ناخواسته محسوب می‌شود.
اگرچه در سه ماهه سوم بارداری متداول‌تر است، در سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم بارداری ناراحتی ایجاد شده می‌تواند ناشی از انقباضات رحم یا انقباضات براکستون-هیکس باشد. به طور معمول انقباضات براکستون-هیکس رفع می‌شوند. اگر انقباضات مزبور از بین نروند و ادامه پیدا کنند این می‌تواند نشانه‌ای از ورود به مرحله وضع حمل باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر معده شخص بیش از چند روز حالت سفتی و ورم داشته باشد، وی باید به پزشک مراجعه کرده یا در جستجوی مراقبت پزشکی باشد. شخص باید در عین حال در صورت مواجه بودن با علایم زیر به پزشک مراجعه نماید:
• مدفوع خونی
• مشکلات تنفسی
• درد شکم شدید
تهوع شدید و استفراغ شدید
کاهش وزن غیر قابل توضیح
• زرد شدن پوست

دورنما
برای سفتی یا سختی معده چند دلیل مختلف وجود دارد. اگرچه اغلب آنها مشکلات گوارشی هستند، اغلب اوقات خود به خود از بین می‌رود و به سادگی قابل رفع هستند.
اگر علایم سفتی معده بدتر شوند یا بیش از چند روز ادامه داشته باشند، شخص باید برای تشخیص کامل در راستای شناسایی علت و توصیه درمان مناسب به پزشک مراجعه کند./


• دکتر سورب ستهی، اسکات فراتینگهام
• ترجمه محمدقاسم رافعی


Source:
Healthline
What Does It Mean If You Have a Hard Stomach?
Medically reviewed by Saurabh Sethi, MD, MPH
On June 28, 2018 —
Written by Scott Frothingham

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.