دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برنامه غذایی و میان‌وعده برای مبتلایان به دیابت نوع 1

رژیم غذایی, کلسترول, فشار خون, پلن غذایی, شاخص گلیسمی, بار گلیسمی

رژیم غذایی استاندارد برای دیابت نوع 1 وجود ندارد.

افراد مبتلاء به دیابت نوع 1 نیاز دارند تا برای کنترل گلوکز خون خود آنچه را که می‌خورند و می‌آشامند در تعادل با داروی انسولین خود نگه دارند. مدیریت گلوکز خون به پیشگیری از پیامدهای بیشتر برای سلامت پیشگیری می‌کند. بنابراین برنامه‌ریزی یک رژیم غذایی و آگاهی از آنچه باید خورده شود و آنچه نباید برای سالم ماندن حیاتی است. رژیم غذایی استاندارد برای دیابت نوع 1 وجود ندارد. به هر حال، مردم می‌توانند بر مبنای دستورالعمل‌های غذایی سالم و میزان گلوکز خون خود برنامه غذایی تهیه کنند.

بیماران دیابتی روزانه باید چقدر کربوهیدرات مصرف کنند؟

 سن, وزن, داروهای دیابت, تنگی نفس, تهوع, استفراغ, خشکی دهان, کتواسیدوز دیابتی, هیپوگلیسمی

مردم مبتلاء به دیابت باید 45 درصد کل کالری روزانه مورد نیاز خود را از منبع کربوهیدرات تأمین کنند

پایش میزان کربوهیدرات دریافتی یکی از راه‌های کلیدی کنترل میزان قند خون در مورد مردم دچار دیابت است. مبتلایان به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 باید تأمین 45 درصد کالری روزانه خود از منبع کربوهیدرات را هدف قرار دهند. این توصیه از سوی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها عنوان شده است. کربوهیدرات در بسیاری غذاها شامل غلات کامل، میوه، سبزیجات و غذاهای پخته وجود دارد. با خوردن مقدار سالم کربوهیدرات شخص دچار دیابت خواهد توانست: زمان طولانی‌تری سالم بماند، کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشد، ریسک پیامدهای دیابت را کاهش دهد.

بیماری قلبی و دیابت - چه ارتباطی دارند؟

بیماری قلبی، دیابت،  گلوکز، فشار خون، کلسترول، چاقی، دخانیات، رژیم غذایی، تست A1C، لیراگلوتید، امپاگلیفلوزین، استاتین،  دیورتیک‌، بتا بلوکر، حمله قلبی، نارسایی قلبی

در مورد افراد دچار دیابت نوع 2، بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ و میر محسوب می‌شود

بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی قلب" اگر کسی به دیابت مبتلاء باشد ریسک ابتلاء به بیماری قلبی عروقی در مورد وی بیش از دو برابر جمعیت عمومی است. در مورد افراد دچار دیابت نوع 2، بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ و میر محسوب می‌شود. کارهایی هست که مردم می‌توانند برای کاهش ریسک بیماری قلبی انجام دهند. درک ارتباط بین دیابت و بیماری قلب گام اول به سوی پیشگیری از آن است. اگر کسی دچار دیابت باشد، قند می‌تواند در جریان خون بماند و از کبد به داخل خون نشت کند و در ادامه باعث آسیب رساندن به رگ‌های خونی و عصب‌های کنترل کننده آنها گردد.

گلایکوسوریا یا افزایش قند در ادرار

گلایکوسوریا، گلیکوزوریا، گلیکوزوری، گلوکز ادرار، گلایکوسوریای کلیوی،  سندرم فانکونی، دیابت نوع 1، دیابت نوع 2، دیابت بارداری

گلایکوسوریا به علت بالا بودن سطح قند خون یا صدمات کلیه ایجاد می‌شود

گلایکوسوریا [گلیکوزوریا، گلیکوزوری] وضعیتی است که در آن میزان قند یا گلوکز ادرار در شخص بیش از میزانی است که باید باشد. گلایکوسوریا به علت بالا بودن سطح قند خون یا صدمات کلیه ایجاد می‌شود. گلایکوسوریا یک علامت شایع دیابت نوع 1 و نیز دیابت نوع 2 است. گلایکوسوریای کلیوی (رنال) زمانی بروز می‌کند که کلیه‌ها آسیب دیده باشند. گلایکوسوریای کلیوی اختلال نادری است که وقتی بروز می‌کند که سطح قند خون شخص نرمال است اما در عین حال کلیه‌ها قادر به حفظ گلوکز نیستند. در نتیجه گلوکز (قند) در مقادیر بالا به داخل ادرار نشت می‌کند. این مقاله به بحث در مورد علایم، علل و درمان گلایکوسوریا و ارتباط آن با دیابت اختصاص دارد.

ورم لکه زرد شبکیه چشم بر اثر دیابت [ورم ماکولای دیابتی]

توموگرافی انسجام چشمی, تصویربرداری فوندوس, انژیوگرافی فلورسکین, کلسترول, فشار خون, نفروپاتی

چند گزینه درمانی برای ورم ماکولای دیابتی وجود دارد

ورم لکه زرد شبکیه بر اثر دیابت [ورم ماکولای دیابتی] (DME) یکی از پیامدهای دیابت است. افراد مبتلاء به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 ممکن است به ورم ماکولای دیابتی دچار شوند. ورم ماکولای دیابتی زمانی بروز می‌کند که مایع اضافی شروع به انباشته شدن در لکه زرد چشم (ماکولا) می‌کند. لکه زرد چشم به ما امکان تمرکز و مشاهده جزئیات را می‌دهد. ماکولا در مرکز شبکیه چشم قرار دارد، جداری در قسمت عقب چشم که پر از رگ‌های خونی است. وقتی مایع اضافی در ماکولا انباشته شود این وضعیت باعث مشکلاتی برای بینایی می‌شود.

سندرم هیپراسمولار دیابتی

سندرم هیپراسمولار دیابتی، قند خون، تشنگی شدید، خشکی دهان، افزایش میزان ادرار، خشکی پوست، گرمی پوست، تب، خواب‌آلودگی، گیجی، توهم، کاهش میزان بینایی، تشنج، کما (کوما)

سندرم هیپراسمولار دیابتی یک اختلال جدی است که بر اثر افزایش بیش از حد سطح قند خون ایجاد می‌شود

سندرم هیپراسمولار دیابتی یک اختلال جدی است که بر اثر افزایش بیش از حد سطح قند خون ایجاد می‌شود. این بیماری عموماً در مردم مبتلاء به دیابت نوع 2 مشاهده می‌گردد. سندرم هیپراسمولار دیابتی اغلب به تحریک بیماری یا عفونت بروز می‌کند. در نتیجه بروز سندرم هیپراسمولار دیابتی بدن بیمار سعی می‌کند تا خود را با رها کردن قند خون اضافی به درون ادرار از شر این قند خلاص کند. در صورت عدم درمان، سندرم هیپراسمولار دیابتی به دهیدراسیون مهلک منجر خواهد شد. درمان پرشکی صحیح و فوری ضروری است. سندرم هیپراسمولار دیابتی ممکن است برای بروز به روزها یا هفته‌ها زمان نیاز داشته باشد. کنترل روزانه و مناسب دیابت می‌تواند از بروز سندرم هیپراسمولار دیابتی پیشگیری کند.

دیابت چگونه باعث درد مفصل می‎شود؟

دیابت، درد مفصل، دیابت نوع 1، دیابت نوع 2، انسولین، سندرم تونل کارپال، انگشت ماشه، تاندینیت شانه گردان، مفصل شارکو، ارتروپاتی نوروپاتیک، ارتریت روماتوئید،  استئوارتریت، پیش‌دیابت

بر مبنای اعلام "بنیاد ارتریت"، مردم مبتلاء به دیابت تقریباً دو برابر بیش از دیگران در معرض خطر ابتلاء به ارتریت قرار دارند

وقتی کسی از درمان مؤثر محروم باشد دیابت می‌تواند در او سبب درد مفاصل شود. دیابت از راه‌های مختلف، شامل آسیب زدن به مفاصل و عصب‌ها، می‌تواند درد مفصل ایجاد کند. دیابت همچنین با دو نوع ارتریت مرتبط است. به مرور زمان دیابت کنترل نشده می‌تواند بر عضلات و ساختار اسکلتی تأثیر منفی بگذارد و به درد مفاصل، صدمات عصب و دیگر علایم منجر شود. همچنین بر مبنای اعلام "بنیاد ارتریت"، مردم مبتلاء به دیابت تقریباً دو برابر بیش از دیگران در معرض خطر ابتلاء به ارتریت قرار دارند.

مقالات دیگر...