دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارتریت و ارترالژیا اصطلاحاتی مشابهند، و به سادگی ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند

ارتریت و ارترالژیا اصطلاحاتی مشابهند، و به سادگی ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. ارترالژیا به درد یا رنجوری مفصل اشاره دارد. وقتی دردی واحد بیش از یک مفصل را درگیر کند، اصطلاح پزشکی برای آن پلی‌اترالژیا خواهد بود. نکته مهم این است که درد ارترالژیا بدون التهاب مشخصی در مفصل که وجه مشخصه ارتریت به شمار می‌رود بروز می‌کند. برخی متخصصان مراقبت‌های پزشکی ارترالژیا را در برخی موقعیت‌ها به عنوان یک پیش‌قراول ارتریت تلقی می‌کنند. ارتریت زمانی بروز می‌کند که التهاب در یک مفصل باعث ایجاد درد می‌شود. ارتریت ممکن است بر اثر عوامل زمینه‌ای مختلف بروز کند و انواع مختلفی از ارتریت وجود دارد.

سودوگوت (شبه نقرس) یکی از اشکال ارتریت است

سودوگوت یکی از اشکال ارتریت است که با ورم دردناک و ناگهانی در یکی از مفاصل یا تعداد بیشتری از آنها مشخص می‌شود. دوره‌های بیماری ممکن است روزها یا هفته‌ها ادامه داشته باشند. بیشترین آسیب‌ها عموماً مربوط به مفصل زانو است. اصطلاح رایج "سودوگوت"، که بیماری تجمع کلسیم پیروفسفات نیز خوانده می‌شود، برای نامیدن این اختلال بر اثر مشابهت آن با نقرس مطرح شده است. تجمع کریستال در یک مفصل باعث هر دو اختلال می‌شود اگرچه نوع کریستال در دو بیماری مورد اشاره متفاوت است. روشن نیست که چرا کریستال‌ها در مفاصل جمع شده و سودوگوت ایجاد می‌کنند، اما ریسک ایجاد این بیماری با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.

اشکال مختلف ارتریت شایع‌ترین علل ایجاد گرمی مفصل هستند

از زانوها تا انگشتان دست تا آرنج‌ها و غیره، شماری مفصل متحرک در بدن وجود دارد. گرمی مفصل به این معنی است که یک مفصل یا تعداد بیشتری از آنها در لمس داغ یا گرمتر از پوست اطراف خود احساس می‌شوند. مفاصلی که گرم باشند اغلب ناراحت کننده‌اند زیرا گرما با ورم و سرخی همراه است. این علایم و موارد دیگر می‌توانند نشان دهنده برخی اختلالات پزشکی شامل ارتریت و آسیب‌دیدگی باشند. اشکال مختلف ارتریت شایع‌ترین علل ایجاد گرمی مفصل هستند. دو مورد اصلی عبارتند از: ارتریت روماتوئید و استئوارتریت. ارتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول‌های محدوده مفاصل حمله می‌کند. 

فلِبایتیس [فلبیت] به معنی التهاب ورید است.

فلِبایتیس [فلبیت] به معنی التهاب ورید است. ترومبوفلبایتیس [ترومبوفلبیت] به علت یک مورد یا بیشتر لخته شدن خون در یک ورید ایجاد می‌شود که مسبب التهاب است. ترومبوفلبیت معمولاً در وریدهای پا ایجاد می‌گردد اما احتمال بروز آن در دست نیز وجود دارد. ترومبوز ورید باعث درد و آزردگی شده و ممکن است باعث انسداد جریان خون در وریدها شود. فلبیت ممکن است در وریدهای سطحی یا وریدهای عمقی بروز کند. فلبیت سطحی بر وریدهای سطح پوست لطمه می‌زند. این اختلال به ندرت جدی است و در صورت درمان کامل به طور معمول به سرعت برطرف می‌شود.

استئوارتریت شایع‌ترین نوع ارتریت است

استئوارتریت یا ارتریت مفاصل شایع‌ترین نوع ارتریت است و میلیون‌ها تن در سطح جهان به این بیماری مبتلاء هستند. استئوارتریت زمانی بروز می‌کند که غضروف محافظی که پایانه دو استخوان را از هم جدا نگه می‌دارد به مرور زمان دچار فرسایش می‌شود. اگرچه احتمال بروز استئوارتریت در هر مفصلی وجود دارد این اختلال بیش از همه به مفاصل دست، زانو، مفصل ران و ستون فقرات آسیب می‌زند. علایم استئوارتریت به طور معمول قابل مدیریتند اگرچه آسیب وارد شده به مفاصل قابل برگشت نیست. حفظ فعالیت جسمانی، مدیریت وزن در محدوده سالم و برخی درمان‌ها می‌توانند روند پیشرفت بیماری را کُند کرده و درد و عملکرد مفصل را بهبود ببخشند.

داکتیلیت شدید می‌تواند چنان محدودیتی در انگشتان ایجاد کند که شخص قادر به مشت کردن دست خود نباشد

داکتیلایتیس [داکتیلیت] التهاب شدید مفاصل انگشت دست و پا است. طبیعت متورم التهاب می‌تواند انگشتان را شبیه به سوسیس سازد. داکتیلیت شدید می‌تواند چنان محدودیتی در انگشتان ایجاد کند که شخص قادر به مشت کردن دست خود نباشد. علایم اولیه داکتیلیت متورم و دردناک شدن انگشتان و دشوار شدن حرکت دادن ناحیه آسیب دیده است. التهاب ایجاد شده در عین حال می‌تواند باعث گردد که مفاصل گرم احساس شوند. علایم اضافی بر مبنای علت زیربنایی این اختلال متفاوتند. برای مثال داکتیلیت ناشی از ارتریت پسوریاتیک (PsA) شامل درگیری متقارن مفاصل نیست. این بدان معنی است که انگشتان شخص ممکن است هر یک به شکلی متفاوت دچار ورم گردد. برای مثال این امکان خواهد بود که دست چپ شخص درگیر علایم بیماری شود اما دست راست از تبعات آن مصون بماند.

هر صدایی که در طول یک دوره طولانی از مفصل به گوش برسد یا سبب درد شود، موضوعی است که باید از سوی پزشک بررسی گردد

مفاصل انواع مختلف سر و صدا ایجاد می‌کنند. اصطلاح تکنیکی مربوط به این سر و صداها "کرِپیتوس" از ریشه لاتین "تق تق کردن" می‌آید. مردم در تمامی سنین ممکن است دچار کرپیتوس شوند اگرچه کرپیتوس با افزایش سن بیشتر می‌شود. در هر حال، چه چیزی عامل کرپیتوس است؟ شکل‌گیری حباب‌های هوا در فضای مفصلی شایع‌ترین علت سر و صدای شبه ترکیدن است که از مفصل به گوش می‌رسد. این صدا در مفاصلی ایجاد می‌شود که در آنها یک لایه مایع دو استخوان را از یکدیگر جدا می‌کند. مفاصل ممکن است بر اثر حرکات طبیعی هر روزه یا عامدانه، مثل موردی که شخص زیر دست یک استئوپات یا متخصص استخوان قرار می‌گیرد، با اعمال نیرو از هم جدا شوند.

مقالات دیگر...