دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنچه باید در مورد مراحل دوره‌های حمله میگرن بدانیم

نقطه‌های کور, درد ضرباندار, تریپتان‌ها, مشتقات ارگوت, گیپانت‌ها, دیتان‌ها, پساحمله

آگاهی از تفاوت میان سردرد و میگرن نیز می‌تواند مفید باشد.

برخی افراد بر مبنای علایم حسی مرتبط رسیدن حمله میگرنی را احساس می‌کنند. گاهی از اوقات محرک‌های شناخته شده‌ای برای میگرن مطرحند. اجتناب از این محرک‌ها می‌تواند ریسک یک دور میگرنی را کاهش دهد. پیش‌بینی حمله میگرنی پیش از بروز هر گونه علایم دشوار است. آگاهی از تفاوت میان سردرد و میگرن نیز می‌تواند مفید باشد. میگرن مراحل مختلفی دارد. اگرچه تمامی بیماران همه مراحل میگرن را در تمامی موارد تجربه نمی‌کنند و علایم ممکن است متفاوت باشند، دانستن مراحل کلی می‌تواند در جستجو برای درمان و یافتن راه‌هایی برای کاهش علایم کمک کننده باشد.

چطور بدانیم سردرد ما نتیجه مشکلی جدی است؟

آنوریسم مغزی, خونریزی مغزی, کاپنوسیتوفگا, استروک, ضربه به سر, گرماسکته, پره‌اکلامپسی

در برخی اوقات درد ناشی از سردرد نشانه‌ای از وجود یک مشکل است

سردردها ناراحت کننده، دردناک و حتی ناتوانی‌آورند اما معمولاً نیازی به نگرانی در مورد آنها نیست. بیشتر سردردها نتیجه مشکلاتی جدی یا اختلالات سلامت نیستند. 36 نوع مختلف سردرد شایع وجود دارد. به هر حال، در برخی اوقات درد ناشی از سردرد نشانه‌ای از وجود یک مشکل است. این مقاله به علایم و نشانه‌هایی می‌پردازد که به ما کمک می‌کند تا سردردهای نگران کننده را بشناسیم.

سردرد شبانه - آنچه دانستنش نیاز است

سردرد شبانه، کافئین، سردرد هیپنیک، سردرد خوشه‌ای، سردرد تنشی، میگرن، الکتروانسفالوگرام، ملاتونین، فلوناریزین، 	ایندومتاسین، کربنات لیتیم، وراپامیل، متیسرجید، لیتیم، کورتیکوستروئیدها، 	ارگوتامین، توپیرامات

بعضی انواع سردرد فقط شب‌ها بروز می‌کنند

مردم در صورت مواجه شدن با سردرد شبانه شدید یا سردرد مکرر باید به دکتر مراجعه کنند. پزشک می‌تواند تست‌هایی را برای بررسی علل زیربنایی انجام داده و نوع سردرد مبتلابه شخص را مشخص کند. در صورت مواجهه با هر یک از علایم غیر معمول مثل موارد فهرست شده در زیر نیز مردم باید به پزشک مراجعه کنند: دچار شدن به موارد تازه سردرد پس از پنجاه سالگی، تغییر وضعیت شخصیتی یا روانی، دچار شدن به سردرد پس از آسیب دیدن سر، سردردهایی که انجام فعالیت روزمره آنها را متوقف می‌کند، خستگی مفرط یا ضعف عضلانی.

سردرد هیپنیک یا سردرد ساعت آماده‌باش

سردرد هیپنیک، سردرد ساعت آماده‌باش، سردرد خوشه‌ای، میگرن، آپنه خواب، کافئین، کربنات لیتیم، آسپیرین، فروواتریپتان،   سوماتریپتان، اتنولول، بلادونا، فنوباربیتال،  فلوناریزین، لاموتریجین، ملاتونین، پردنیزون

مردمی که دچار این نوع سردرد می‌شوند به طور معمول بیش از 10 بار در هر ماه آن را تجربه می‌کنند

سردردهای هیپنیک به نام "سردرد ساعت آماده‌باش" نیز شناخته می‌شوند زیرا آنها معمولاً در بازه زمانی ثابتی در شب بروز می‌کنند، که اغلب بین ساعات 1 تا 3 بامداد است. این سردردها به شکل نادر در زمان قیلوله یا چرت زدن روزانه ایجاد می‌شوند. درد ناشی از این نوع سردردها در طیفی شامل خفیف تا شدید بروز می‌کند. شدیدترین درد ناشی از آنها زیر عنوان درد خفقان‌آور توصیف می‌شود. شخص در عین حال ممکن است به موارد زیر دچار شود: حساسیت به نور یا صدا، تهوعسندرم سردرد هیپنیک اختلالی است که فقط در زمان خواب بروز می‌کند و عمدتاً مبتلابه زنان سنین بالای 50 است. مردمی که دچار این نوع سردرد می‌شوند به طور معمول بیش از 10 بار در هر ماه آن را تجربه می‌کنند.

محدوده بروز سردرد چه چیزی را به ما می‌گوید؟

سردرد خوشه‌ای, سردردهای سینوسی, هیپوتانسیون داخل جمجمه‌ای خودبه‌خودی, آنوریسم, استروک, مننژیت, انسفالیت

ناحیه درد در سر می‌تواند چیزهایی در مورد سردرد مبتلابه شخص را مشخص کند.

محدوده درد در سر می‌تواند یک سرنخ مهم در تعیین نوع سردرد و مداوای بالقوه برای آن باشد. سردرد بسیار شایع است. در واقع تخمین زده می‌شود که در حدود نیمی از بزرگسالان در طول یک سال گذشته برخی انواع سردرد را تجربه کرده‌اند. سردرد مزمن که به معنی 15 مورد یا بیشتر سردرد در هر ماه است مبتلابه 1.7 تا 4 درصد بزرگسالان است. سردرد کل سر ممکن است به این صورت احساس شود که گویی نواری سفت دور سر کشیده شده است. این وضعیت اغلب نشان دهنده سردرد تنشی است که شایع‌ترین اختلال سردرد اولیه محسوب می‌شود.

سردرد ترک کافئین - علل، علایم و درمان

سردرد ترک کافئین، وازوکانستراکتیو،  گیرنده‌های ادنوزین، ایبوپروفن، آسپیرین، استامینوفن، سرمادرمانی، منتول موضعی، طب سوزنی، طب فشاری، بابا آدم جنگلی، کوآنزیم Q10، ریبوفلاوین (ویتامین B2)، 	منیزیم، گل مینا

کافئین ممکن است به طرق مختلف باعث ایجاد سردرد یا عامل تقویت کننده آن باشد

کافئین ممکن است به طرق مختلف باعث ایجاد سردرد یا عامل تقویت کننده آن شود. یک آنالیز گزارش داده است که 50 درصد مردم در طول ترک کافئین دچار سردردهای خفقانی و گسترده می‌شوند. علت آن است که کافئین نوعی خاصیت وازوکانستراکتیو دارد، بدین معنی که رگ‌های خونی را باریک کرده و جریان خون را کاهش می‌دهد. در صورت مصرف منظم کافئین، رگ‌های خونی خود را با این محدودیت انطباق می‌دهند. کاهش کافئین می‌تواند محرک یک واکنش ریباند شده باعث اتساع رگ‌های خونی شود.

سردرد وضعیتی یا سردرد ارتواستاتیک

سردرد وضعیتی، سردرد ارتواستاتیک، سردرد ارتواستاتیک، سردرد وضعی،  مایع مغزی نخاعی، سردرد سرویکوژنیک، سندرم تاکی‌کاردی ارتواستاتیک وضعیتی، کافئین، زنجبیل، طب سوزنی، تئوفیلین، اندانسترون، پچ خونی اپیدورال

بیشتر سردردهای وضعیتی باعث ایجاد دردی می‌شوند که در حالت ایستادن تشدید می‌گردد

سردرد وضعیتی نوعی سردرد است که به طور معمول در زمان نشستن یا ایستادن بروز کرده و تقریباً کمی پس از دراز کشیدن از بین می‌رود. سردرد وضعیتی در عین حال به نام‌های سردرد ارتواستاتیک، سردرد وضعی و سردرد ناشی از افت فشار خون شناخته می‌شود. نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) اغلب باعث سردرد وضعیتی می‌شود اما چند اختلال دیگر نیز می‌توانند سبب ایجاد این نوع سردرد گردند. این شامل اختلالاتی مثل موارد تأثیرگذار بر بافت‌های همبند، استخوان، و سیستم عصبی بدن می‌شود. برخی از مردم دچار سردرد وضعیتی ممکن است صبح‌ها با سردرد خفیف که در طول روز تشدید می‌شود از خواب بیدار شوند.

مقالات دیگر...