دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری پاژه پستان - علل و درمان

 هیپرپلازی اتیپیکال, هاله پستان, بیوپسی سطحی, بیوپسی تراش, بیوپسی پانچ, بیوپسی گوه, ماستکتومی, لامپکتومی, اشعه درمانی

علایم اولیه شامل سرخی، پیمایش خفیف و فلس مانند شدن پوست روی نوک پستان است

بیماری پاژه پستان نوع نادری از سرطان است که در اطراف نوک پستان شکل می‌گیرد. این بیماری 1 تا 4 درصد کل موارد سرطان پستان را شامل می‌شود. بیماری پاژه پستان ممکن است با یک سرطان پستان زمینه‌ای، یا کارسینوم مجرای درجا، یا سرطان پستان مهاجم مرتبط باشد. مردم ممکن است با بیماری پاژه پستان به نام‌های دیگری مثل بیماری پاژه پستانی یا بیماری پاژه نوک پستان آشنا باشند.

ادنوکارسینوم درجا: انواع، تشخیص، ریسک فاکتورها و درمان

عفونت پاپیلوماویروس انسانی, سیستم ایمنی, ویروس HIV, دخانیات, ارسنیک, آزبست, دیابت, چاقی, پولیپ کولون

از آنجا که ادنوکارسینوم درجا هنوز سرطان نشده است باعث ایجاد علایمی نمی‌شود و وقتی شناسایی گردد به طور معمول بسیار درمان‌پذیر است

مرحله‌بندی سرطان بر مبنای میزان رشد و گسترش آن به ارگان‌های دیگر صورت می‌گیرد. گاهی از اوقات سرطان به صورتی بسیار پیش‌هنگام برای مرحله‌بندی شناسایی می‌گردد. این وضعیت "درجا" خوانده می‌شود و زمانی بروز می‌کند که سلول‌های غیر نرمالی که هنوز سرطانی نشده‌اند یافت می‌شوند. وقتی چنین سلول‌هایی در سلول‌های ارگان‌های تولید کننده مخاط یافت می‌شوند، این شرایط به عنوان ادنوکارسینوما درجا (ادنوکارسینوم درجا) نامیده می‌شود. از آنجا که ادنوکارسینوم درجا هنوز سرطان نشده است باعث ایجاد علایمی نمی‌شود و وقتی شناسایی گردد به طور معمول بسیار درمان‌پذیر است.

سرطان روده بزرگ در زنان: علایم، تشخیص و درمان

کرامپ شکم, سندرم پیش از قاعدگی, اشعه درمانی, یائسگی, درمان جایگزینی هورمون

سرطان کولون اغلب همراه سرطان رکتال (راست روده) گروه‌بندی می‌شود

سرطان کولون اغلب همراه سرطان رکتال (راست روده) گروه‌بندی می‌شود. به این دو نوع سرطان ممکن است زیر عنوان سرطان کولورکتال اشاره شود. تفاوت اصلی بین سرطان کولون و رکتال این است که پولیپ‌های سرطان نخست در روده بزرگ شکل می‌گیرند یا در راست روده. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" سرطان کولورکتال سومین سرطان دارای بالاترین تشخیص در زنان و نیز مردان است. اگرچه ریسک ابتلاء در میان زنان اندکی پایین‌تر از مردان است، در حدود 1 زن از هر 25 زن آمریکایی در ریسک ابتلاء به این نوع سرطان قرار دارند.

بیوپسی: انواع، روش انجام و نتایج

 بیوپسی سوزن, آسپیراسیون, بیوپسی پوست, بیوپسی جراحی, آنالیز بیوپسی

در مورد اکثر سرطان‌ها، تنها راه تشخیص قطعی انجام بیوپسی برای جمع‌آوری سلول‌ها با هدف بررسی از نزدیک است

بیوپسی اقدامی است که در آن نمونه بافت یا سلول‌ها برای آنالیز در آزمایشگاه از بدن خارج می‌شود. در صورتی که شخص دچار برخی نشانه‌ها و علایم بوده یا اگر پزشک قسمتی را که موجب نگرانی است در بدن تشخیص دهد، ممکن است برای تعیین سرطان‌زا بودن آن یا مشکلات دیگر انجام بیوپسی در دستور کار قرار گیرد. در حالی که تست‌های تصویربرداری مثل اشعه X برای شناسایی توده‌ها یا نواحی دچار ناهنجاری مفیدند، آنها به تنهایی قادر به تفکیک سلول‌های سرطان‌زا از سلول‌های غیر سرطانی نیستند. در مورد اکثر سرطان‌ها، تنها راه تشخیص قطعی انجام بیوپسی برای جمع‌آوری سلول‌ها با هدف بررسی از نزدیک است.

شیمی درمانی برای سرطان ریه: زمان استفاده، داروها و عوارض جانبی

 سرطان ریه سلول کوچک, SCLC, سیپلاتین, اتوپوسید, , کربوپلاتین, اتوپوساید, سیپلاتین, ایرینوتکان, ایرینوتکان

شیمی درمانی ممکن است به این دلیل استفاده شود که درمانی سیستمیک است.

راه‌های متعددی برای درمان سرطان ریه وجود دارد. یکی از این راه‌ها شیمی درمانی است. شیمی درمانی را می‌توان به صورت منفرد یا به همراه روش‌های درمانی دیگر مورد استفاده قرار داد. نوع خاص شیمی درمانی مورد استفاده ممکن است به طیفی از عوامل بستگی داشته باشد. این روش هم برای سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC) و هم برای سرطان ریه سلول کوچک (SCLC) استفاده می‌شود.

سرطان تخمدان و افزایش وزن چه ارتباطی دارند؟

 خستگی مفرط, آشوب معده, پریود سنگین, اشعه درمانی, درمان سیستمیک

برخی زنان مبتلاء به سرطان تخمدان ممکن است به علت درمان سرطان دچار افزایش وزن شوند

علایم سرطان تخمدان شامل ورم شکم و نفخ شکم است که مردم ممکن است هر دوی آنها را به افزایش وزن مرتبط کنند. همچنین، برخی زنان دچار سرطان تخمدان ممکن است به علت درمان سرطان یا صرف زندگی با این بیماری دچار افزایش وزن شوند. سرطان تخمدان زمانی شروع می‌شود که سلول‌های تخمدان‌ها یا لوله‌های فالوپ (لوله‌های تخم‌بر) به شکلی خارج از کنترل شروع به رشد کرده و در نهایت به دیگر قسمت‌های بدن سرایت می‌کنند. بدبختانه مردم اغلب در مراحل پیشرفته بیماری متوجه آن می‌شوند یعنی زمانی که بیماری گسترش یافته و درمان آن دشوارتر است.

غده روی قفسه سینه: علل و تشخیص

 کیست پستان, فیبروادنوم پستان, لیپوما, لنفوم هاجکین, فتق اپی‌گاستریک, سندرم زیفوئید, فرآیند زیفوئید

در حالی که وجود غده در قفسه سینه یا پستان می‌تواند به فوریت نگرانی ایجاد کند، عوامل بسیاری می‌توانند باعث ایجاد آن باشند

اختلالات متعددی می‌توانند باعث ایجاد توده یا غده روی قفسه سینه شوند. برخی از آنها خوش‌خیم هستند در حالی که مابقی ممکن است مواردی جدی‌تر باشند. توده در قفسه سینه، چه در پستان، چه در نزدیکی استخوان جناغ سینه، یا هر جای دیگری روی قفسه دنده‌ای یک علامت شایع بسیاری از اختلالات مختلف است. این موضوع طبیعی است که هر کسی با مشاهده یک غده دچار نگرانی شود. عموماً غده سرطان‌زا در پستان در لمس سفت و گوشه‌دار حس می‌شود، در حالی که یک کیست خوش‌خیم یا آبسه گرد و نرم احساس می‌گردد.

مقالات دیگر...