دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سندرم ترک داروهای ضد افسردگی چیست؟

اینسومنیا, تهوع,  ورتیگو, بیش‌تحریک‌شدگی, دسونلافکسین, سیتالوپرام, دولوکستین, ونلافاکسین, اسیتالوپرام, پاروکستین, فلوکستین, سرترالین

کارشناسان به طور دقیق علت سندرم ترک داروهای ضد افسردگی را نمی‌دانند

پزشکان داروهای ضد افسردگی را برای کمک به مدیریت افسردگی، بهبود خلق و فروکش اضطراب تجویز می‌کنند. اگر افراد مصرف کننده داروهای ضد افسردگی داروهای خود را قطع کنند، ممکن است دچار سندرم ترک داروهای ضد افسردگی شوند. به مرور زمان داروهای ضد افسردگی ممکن است علایم افسردگی را بهبود ببخشند. وقتی بیمار وارد دوره بهبود می‌شود ممکن است دچار این گمان گردد که می‌تواند مصرف داروی خود را قطع کند. به هر حال قطع یا کاهش ناگهانی داروهای ضد افسردگی ممکن است در شخص این احساس را ایجاد کند که دچار نوعی ناخوشی مثل آنفولانزا یا دیگر عفونت‌های ویروسی است. برخی بیماران ممکن است دچار علایم نگران کننده‌تری مثل افکار مخل و سایکوز شوند. این علایم ممکن است نتیجه سندرم ترک داروهای ضد افسردگی باشند.

تروما چیست؟ انواع، علایم، علل، درمان

اختلال استرس پس از ضربه, ترومای دوران کودکی, روان‌درمانی, درمان شناختی رفتاری, بازپردازی, حساسیت‌زدایی,

همه کسانی که اتفاقی استرس‌زا را تجربه کرده باشند دچار تروما نمی‌شوند

ترومای روانی [آسیب روانی، ضربه روانی] پاسخی به یک اتفاق است که شخص بر اثر آن دچار سطوح بالای استرس می‌شود. مثال‌هایی در این مورد شامل مناطق جنگی، فجایع طبیعی، یا تصادف است. تروما می‌تواند باعث ایجاد مجموعه گسترده‌ای از علایم جسمانی و عاطفی گردد. همه کسانی که اتفاقی استرس‌زا را تجربه کرده باشند دچار تروما نمی‌شوند. در عین حال انواع متفاوتی از تروما وجود دارد. برخی از مردم دچار علایمی می‌شوند که پس از چند هفته برطرف می‌گردند، در حالی که دیگران به اثرات طولانی مدت دچار می‌شوند. در صورت درمان مردم می‌توانند علت ریشه‌ای تروما را هدف قرار دارند و راه‌هایی سازنده برای مدیریت این علایم بیابند.

اعتیاد به پورن (پورنوگرافی): نشانه‌ها، علل، و درمان

زندگی جنسی, اینسومنیا, سلامت روانی, مشکلات ارتباطی, روان‌درمانی

تشخیص اعتیاد به پورنوگرافی محل مناقشه است و تمامی درمانگران از آن آگاهی ندارند

اعتیاد به پورنوگرافی به شخصی اشاره دارد که از نظر عاطفی و احساسی چنان وابسته به پورنوگرافی می‌شود که این موضوع در زندگی روزمره، ارتباطات و توانایی عملکردی وی تأثیر منفی می‌گذارد. این نوع اعتیاد شاید تا حدودی متداول باشد. برخی پزشکان اعتیاد به پورنوگرافی را نوعی اختلال بیش‌فعالی جنسی تلقی می‌کنند - اصطلاحی فراگیر که شامل رفتارهایی مثل خودارضایی بیش از حد می‌شود. یک مطالعه در سال 2019 میزان شیوع این اختلالات را در حدود 3 تا 6 درصد برآورد کرده است. به هر حال، تعیین دامنه شیوع آنها به علت فقدان طبقه‌بندی رسمی دشوار است.
اعتیاد به پورنوگرافی مشکلی مناقشه‌برانگیز باقی مانده است، زیرا برخی تحقیقات عنوان می‌کنند که این وضعیت اساساً اختلالی واقعی نیست.

استرس چگونه بر احساسات و عواطف تأثیر می‌گذارد؟

رفتار اعتیادی, تغییرات اشتها, اختلالات حافظه, تغییرات میل جنسی, مدیریت استرس, هیپوتالاموس

استرس روانی می‌تواند یک عامل در ایجاد افسردگی شخص باشد.

استرس به دلایل مختلفی مثل نقل مکان به محل جدید، از دست دادن شغل، یا تشکیل خانواده و غیره بروز می‌کند. احساساتی‌تر شدن در زمان دچار شدن به استرس واکنشی نرمال است. مردم طیفی از علایم را در زمان استرس تجربه می‌کنند. یک مطالعه مربوط به سال 2015 عنوان می‌کند که استرس روانی می‌تواند یک عامل در ایجاد افسردگی شخص باشد. یک راه افزایش ریسک افسردگی توسط استرس چگونگی تأثیرگذاری آن بر محور هیپوتالامیک-ادرنال(HPA) است. HPA سیستم پاسخ هورمونی به استرس در بدن محسوب می‌شود.

پلاسبو یا دارونما: اثر دارونما چیست؟

افسردگی, درد, اختلالات خواب, سندرم روده تحریک‌پذیر, یائسگی, دارونمای استنشاقی, سردرد, تهوع

تحقیق بر روی دارونما بر ارتباط بین ذهن و جسم متمرکز شده است

دارونما هر چیزی است که نوعی درمان پزشکی "واقعی" به نظر می‌رسد اما این‌گونه نیست. دارونما می‌تواند یک قرص، آمپول یا انواع دیگری از درمان "ساختگی" باشد. آنچه تمامی دارونماها در موردش مشترکند این است که هیچ‌یک از آنها دارای ماده فعال به معنی تأثیرگذار بر سلامت نیست. پژوهشگران در مطالعات خود از دارونما برای کمک به فهم این موضوع استفاده می‌کنند که یک داروی جدید یا برخی روش‌های درمانی دیگر چه تأثیری ممکن است بر اختلالی مشخص داشته باشند. برای مثال ممکن است در یک مطالعه به برخی از نمونه‌ها یک داروی جدید برای کاهش کلسترول داده شود. دیگر نمونه‌های مطالعه دارونما می‌گیرند. هیچ‌یک از نمونه‌های مطالعه نخواهد دانست که به وی داروی واقعی داده شده است یا دارونما.

توهم با چشمان بسته: علل، موارد نگرانی‌آور

 سندرم چارلز بونت, سندرم شارل بونه, بینایی شبح, صرع لوب تمپورال, الکل, مواد مخدر,

توهم با چشم بسته به فرآیندی علمی به نام فُسفِن‌ها مرتبط است.

توهم از سوی متخصصان سلامت روانی به عنوان تجاربی حسی تلقی می‌گردد که ممکن است واقعی به نظر برسد اما در حقیقت مخلوق ذهن ما است. توهم بصری، برای مثال، باعث دیدن تصاویر، افراد و اشیائی می‌شود که صرفاً خود شخص دچار توهم آنها را می‌بیند. اما در عین حال امکان دچار شدن به توهم بصری در شرایط بسته بودن چشم‌ها نیز وجود دارد. دیدن الگوها، نورها و رنگ‌هایی در زمان بسته بودن چشم‌ها یک پدیده طبیعی موسوم به توهم با چشم بسته است. به هر حال برخی علل ممکن است به اختلالات زمینه‌ای پزشکی مرتبط باشند.

آیا با خود حرف زدن نرمال است؟

 گفتگو با خود منفی, گفتگو با خود خنثی, عصبانیت, خشم, اضطراب, اسکیزوفرنی, توهم, هذیان

عادت گفتگو با خود ممکن است در زمان بزرگسالی ادامه یابد

پژوهشگران به شکلی گسترده موضوع حرف زدن با خود را بررسی کرده و به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این رفتاری متداول و نرمال است. مردم به این رویکرد به عنوان باخودگویی یا خودمخاطب‌گیری اشاره می‌کنند. اگرچه مردم اغلب خودگویی را با مشکلات سلامت روانی مرتبط می‌کنند، پزشکان این عمل را در تمامی سنین نرمال تلقی کرده و حتی برای موقعیت‌های خاصی مفید می‌دانند. محققان از مدت‌ها پیش بررسی گفتگو با خود را دنبال کرده‌اند. در سال‌های 1880 میلادی، دانشمندان مشخصاً به این موضوع علاقمند بوده‌اند که مردم به خود چه می‌گویند، چرا با خود حرف می‌زنند و هدف از خودگویی چیست.

مقالات دیگر...