دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیگار چطور به بدن آسیب می‌رساند؟

آسیب ریه، بیماری قلبی، مشکلات باروری، خطر عوارض بارداری، خطر دیابت نوع 2، تضعیف سیستم ایمنی، مشکلات بینایی، ضعف بهداشت دهان، COPD، آمفیزم، برونشیت، بیماری شریان محیطی،  بارداری خارج رحمی، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، خشکی چشم، گلوکوما (گلوکوم)، 	ریتینوپاتی دیابتی، سرطان گردن رحم، سرطان کبد، سرطان کولون، لوسمی میلوئید حاد

CDC گزارش می‌دهد که امروزه، مردمی که در گذشته سیگار می‌کشیدند بیش از مردمی هستند که در حال حاضر این کار را انجام می‌دهند.

دود کردن سیگار می‌تواند اثرات جانبی متعددی روی بدن داشته باشد. برخی از این عوارض می‌توانند به پیامدهای کُشنده منجر شوند. در واقع، بر مبنای اعلام CDC، سیگار کشیدن ریسک مرگ بر اثر تمامی دلایل، و نه فقط موارد مربوط به مصرف تنباکو، را افزایش می‌دهد. دود کردن سیگار بر سیستم تنفسی، سیستم گردش خون، سیستم تولید مثل، پوست، و چشم‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و خطر بروز بسیاری از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. در حالی که ترک سیگار می‌تواند موضوعی چالش‌برانگیز باشد، CDC گزارش می‌دهد که امروزه، مردمی که در گذشته سیگار می‌کشیدند بیش از مردمی هستند که در حال حاضر این کار را انجام می‌دهند.

کدام انواع تنباکو سرطانزا است؟ روش‌های مختلف مصرف نیکوتین و میزان ایمنی آنها

سیگار، نیکوتین، دخانیات، تنباکوی جویدین، سیگار الکترونیک، ویپ، دیپ، جویدن تنباکو، تنباکوی سوئدی، اسنوز، ماده سرطانزا، ترک نیکوتین، انفیه، نیکویتن استنشاقی، نیکوتین جویدنی، آدامس نیکوتین، قرص زیر زبانی نیکویتن

اغلب تحقیق‌های انجام شده به این نکته اشاره دارند که دود سیگار نه نیکوتین عامل تقویت کننده اصلی احتمال بروز سرطان در میان افراد سیگاری است.

نیکوتین ماده اصلی اعتیادآور در سیگار (سیگارت) است اما اکثر کارشناسان در این موضوع توافق دارند که نیکوتین به طور مستقیم باعث سرطان نمی‌شود. اغلب تحقیق‌های انجام شده به این نکته اشاره دارند که دود سیگار نه نیکوتین عامل تقویت کننده اصلی احتمال بروز سرطان در میان افراد سیگاری است. به هر حال اگرچه اغلب کارشناسان توافق دارند که نیکوتین به طور مستقیم باعث سرطان نمی‎شود، برخی از تحقیقات عنوان می‎کنند که نیکوتین می‌تواند به نوعی آسیب دیدگی DNA منجر شود که ریسک ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد. تحقیق منتشر شده در "ژورنال هندی پزشکی و انکولوژی کودکان" عنوان می‌کند که نیکوتین بر اثر آسیب رساندن به DNA خطر ابتلاء به سرطان اولیه را افزایش می‌دهد و سبب پیشرفت سریع‌تر سرطان شده و با مواد شیمیایی مسبب سرطان وارد فعل و انفعال می‌شود.

وابستگی به نیکوتین یا وابستگی به تنباکو - علایم، علل، تشخیص، و درمان

سیگار، دخانیات، نیکوتین، وابستگی به نیکوتین، جریان خون، سیستم پاداش مغز، نوروترانسمیتر، سکته مغزی، زرد شدن دندان، اعتیاد به دخانیات،  دیابت، التهاب لثه (جینجیویت)، عفونت جدی لثه (پریودونتیت)، ناباروری، سرماخوردگی، آنفولانزا، بیماری انسدادی مزمن ریه، سرطان ریه

سیگار کشیدن تقریباً بر تمامی دستگاه‎های بدن تأثیر منفی داشته و سیستم ایمنی را دچار اختلال می‎کند. تقریباً نیمی از سیگاری‎های قهار بر اثر یک بیماری ناشی از تنباکو جان خود را از دست می‎دهند.

وابستگی به نیکوتین که وابستگی به تنباکو نیز نامیده می‌‏شود اعتیاد به فرآورده‌های تنباکو بر اثر ماده مخدر نیکوتین است. وابستگی به نیکوتین به این معنی است که فرد حتی علی‎رغم آگاهی از مضرات مصرف نیکوتین قادر نیست تا از مصرف این ماده دست بردارد. نیکوتین دگرگونی‎هایی فیزیکی و خُلقی در مغز ایجاد می‎کند که به شکل موقتی لذت‎بخش هستند. این اثرات میل به مصرف تنباکو را در فرد ایجاد کرده و وابستگی به آن را باعث می‎شوند. همزمان، توقف مصرف تنباکو سبب بروز علایم ترک شامل تحریک‎پذیری و اضطراب می‎شود. اگرچه این نیکوتین موجود در تنباکو است که سبب ایجاد وابستگی به نیکوتین می‎شود، اثرات سمی تنباکو نتیجۀ مواد دیگری هم هست که در آن وجود دارد. سیگاری‎ها در مقایسه با غیر سیگاری‎ها در ریسک بالاتری برای بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان قرار دارند.

آیا سیگارهای الکترونیک برای ترک سیگار مؤثرند؟

با وجود خطرات مستند و مضرات مصرف سیگار برای سلامتی انسان، پژوهش‌ها نشان داده‌اند با وجود تشخیص سرطان در برخی افراد، آنها همچنان عادت سیگار کشیدن خود را ترک نکرده‌اند. نویسندگان مطالعه اخیر اذعان می‌دارند که حدود دو سوم از افراد سیگاری مبتلا به سرطان پس از تشخیص همچنان به این کار مبادرت می‌ورزند. ادامه این کار مشکل‌ساز است چرا که سیگار کشیدن می‌تواند جهش ژنتیکی جدید در میان نجات یافتگان سرطان بوجود آورد و در نتیجه به شکل ثانویه یا همان سرطان اولیه بروز پیدا کند. سیگار کشیدن می‌تواند به کاهش تأثیر درمان سرطان بینجامد.

آنچه باید در مورد قلیان بدانیم - قلیان در برابر سیگار، قلیان الکترونیکی و افسانه‎‏های قلیان

سیگار، قلیان، تنباکو، قلیان زغالیريال قلیان الکترونیکی، نیکوتین، دود کردن قلیان، بیماری انسدادی مزمن ریه، بیماری قلبی، سرطان دهان، سرطان لب، مونوکسید کربن

پژوهشگران مورد بحث به این جمع‌بندی رسیده‎اند که گزینه‎های زغال الکترونیکی به شکل بالقوه خطرناک‎تر از زغال سنتی است که توسط دیگر قلیانی‎ها استفاده می‎شود

مردم از قرن‎ها پیش در ایران و هندوستان به استفاده از قلیان عادت داشته‎اند. امروزه مردم اغلب به صورت گروهی در محیط خانه یا کافه‌ها یا چایخانه‎ها قلیان دود می‎کنند. دیگر نام‎های قلیان شامل لوله آب، نارخیل، یا شیشا است که اصطلاح اخیر لغتی است که در عین حال به طعم تنباکو اطلاق می‎شود. برخی از مردم دچار این برداشت خطا هستند که دود قلیان برای سلامت آنان مضر نیست یا دستکم خطر ناشی از مصرف قلیان کمتر از دیگر انواع دخانیات است. این مقاله به بررسی مسائل سلامت مرتبط به قلیان خواهد پرداخت. قلیان دارای چند جزء همه‌شمول شامل مخزن آب، بدنه فلزی، سری با سوراخ‎هایی در ته آن و یک شیلنگ یا لوله با پستانک قلیان یا دهن‎گیره است.

مسمومیت نیکوتین - آیا امکان اوردوز نیکوتین وجود دارد؟

سیگارت، سیگار، نیکوتین، زغال چوب، شارکوال، مسمومیت نیکوتین، اوردوز نیکوتین، سیگار الکترونیکی، ویپ، ویپینگ، سیگار الکترونیکی، سیگار معطر، تنباکو، توتون، سیگار برگ،

سیگارهای الکترونیکی و نیکوتین مایع مسؤول اکثر موارد مسمومیت نیکوتین محسوب می‎شوند

نیکوتین که به طور طبیعی در گیاه تنباکو وجود دارد مادۀ شیمیایی مسؤول طبیعت اعتیادآور سیگار و بسیاری از سیگارهای الکترونیکی است. تا چند سال پیش مسمومیت نیکوتین مورد نسبتاً نادری بود و معمولاً به نیکوتین موجود در حشره‎کش‌ها نسبت داده می‎شد. به هر جهت، با محبوبیت ویپینگ یا سیگارهای الکترونیکی افزایشی در تعداد موارد این نوع مسمومیت مشاهده می‎شود. احتمال آسیب دیدن بر اثر مسمومیت نیکوتین هم در بزرگسالان و هم کودکان وجود دارد و بر مبنای گزارش "انجمن مراکز کنترل مسمومیت آمریکا" بیش از 50 درصد موارد تماس با نیکوتین در سال 2014 مربوط به کودکان زیر 6 سال بوده است.

سیگارهای الکترونیک معطر دارای مواد شیمیایی مرتبط به بیماری‌های تنفسی هستند

محققان دانشکدة بهداشت عمومی هاروارد تی. اچ. کشف کرده‌اند که بسیاری از سیگارهای الکترونیک طعم‌دار و مایعات ممکن است حاوی مواد شیمیایی همراه مشکل تنفسی خطرناک باشند. در 47 نوع از 51 نوع سیگارهای الکترونیک طعم‌دار و مایعات الکترونیک تست شده توسط محققان، دستکم یکی از مواد شیمیایی بسیار مضر وجود داشت.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.