دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپرتانسیون صبحگاهی می‌تواند خطر حمله قلبی و استروک را افزایش دهد

فشار خون در سراسر روز حالت نوسانی دارد و گرایشی به افزایش در زمان بیدار شدن از خواب در هنگام صبح در آن دیده می‌شود. به هر حال در مورد برخی از مردم ممکن است فشار خون در هنگام صبح به شکل غیر نرمال بالا باشد. پزشکان این وضعیت را هیپرتانسیون صبحگاهی می‌نامند. هیپرتانسیون صبحگاهی می‌تواند خطر حمله قلبی و استروک را افزایش دهد. این موارد اورژانسی پزشکی اغلب در ساعات اولیه روز و در زمان خیزش فشار خون بروز می‌کنند.

حفظ فشار خون در شرایط بهینه نقشی اساسی در کاهش خطر مشکلات جدی سلامت مثل حمله قلبی، نارسایی قلبی و استروک ایفاء می‌کند.

فشار خون یک نشانگر وضعیت سلامت مردم محسوب می‌شود. اگر فشار خون بیش از حد بالا باشد، این می‌تواند به بروز عوارض جدی برای سلامت منجر شده یا به شکل بالقوه می‌تواند مرگ‌آور باشد. اگرچه تمامی علل افزایش فشار خون قابل پیشگیری نیستند، مردم می‌توانند ریسک مزبور را با مدیریت یک سبک زندگی سالم و به حداقل رساندن ریسک فاکتورهای ایجاد فشار خون بالا کاهش دهند. هر کسی که در مورد بالا یا پایین بودن میزان فشار خون نگران است باید به پزشک مراجعه کند.

در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند کشنده باشد

فشار خون پایین (هیپوتانسیون) ممکن است مطلوب به نظر برسد و در مورد برخی از مردم این وضعیت هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. به هر حال برای بسیاری از افراد فشار خون پایین می‌تواند سبب ایجاد سرگیجه و غش کردن شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند کشنده باشد. فشار خون سیستولیک کمتر از 90 میلی‌متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک کمتر از 60 میلی‎متر جیوه عموماً فشار خون پایین تلقی می‌شود. علل فشار خون پایین می‌تواند طیفی از دهیدراسیون تا اختلالات جدی پزشکی یا اعمال جراحی را شامل شود. برای درمان این مشکل دانستن علت بروز آن مهم است.

فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون است.

بعضی از مردم چنین فکر می‌کنند که در صورتی که علامتی در آنان وجود نداشته باشد نیازی نیست تا نگران مشکل فشار خون در خود باشند. بدبختانه این موضوع صحت ندارد. فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون محسوب می‎شود. بسیاری بر این باورند که بالا بودن فشار خون سبب ایجاد علایمی مثل سردرد، عصبانیت، تعریق، و سرخ شدن صورت می‎شود. به هر حال، بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی قلب" (AHA)، فشار خون در اغلب موارد سبب ایجاد هیچ‎یک از علایم مزبور نمی‎شود.

هیپرتانسیون ثانویه، ابتلاء به فشار خون بالا بر اثر یک اختلال پزشکی دیگر است

هیپرتانسیون ثانویه، ابتلاء به فشار خون بالا بر اثر یک اختلال پزشکی دیگر است. هیپرتانسیون ثانویه ممکن است بر اثر بیماری‌های آسیب زننده به کلیه‌ها، شریان‌ها، قلب یا سیستم درون‌ریز بروز کند. امکان ایجاد این اختلال در زمان بارداری نیز وجود دارد. هیپرتانسیون ثانویه متفاوت از نوع معمول بالا بودن فشار خون (هیپرتانسیون اولیه یا هیپرتانسیون اساسی) است که اغلب به شکل ساده زیر عنوان بالا بودن فشار خون به آن اشاره می‌شود. هیپرتانسیون اولیه هیچ علت روشنی ندارد و گمان می‌رود به ژنتیک، ضعف تغذیه، فقدان ورزش و چاقی مرتبط است.

داروهای فشار خون بالا برای کمک به پیشگیری از طیفی از پیامدها شامل بیماری قلبی و استروک حیاتی هستند

داروهای متعددی برای فشار خون در دسترس است. اینکه پزشک کدام دارو را برای بیمار تجویز می‌کند به اختلال زیربنایی مسبب فشار خون بالا و همچنین اختلالات فعلی و دیگر داروهای مصرفی بیمار بستگی دارد. هر کسی که دچار اثرات جانبی درازمدت یا غیر قابل تحمل ناشی از داروهای فشار خون شده باشد باید با پزشک مشورت کند تا وی بتواند داروی جایگزینی را برای بیمار تجویز نماید. داروهای فشار خون بالا برای کمک به پیشگیری از طیفی از پیامدها شامل بیماری قلبی و استروک حیاتی هستند. این مقاله به بررسی داروهای مختلف فشار خون در کنار عوارض جانبی و خطرات مرتبط به مصرف آنها می‌پردازد.

این موضوع ضروری است که مردم برای کاهش میزان فشار خون در محیط خانه تلاش نکنند، حتی اگر نزد خود داروهای مورد نیاز را داشته باشند.

 شناسایی بالا بودن فشار خون بدون استفاده از فشارسنج خون ممکن است کار دشواری باشد. بسیاری از مردم مبتلا به فشار خون بالا تا زمان افزایش فشار خون به میزان خطرناک علامتی ندارند. مردمی که ظن ابتلاء به فشار خون بالا در مورد آنان مطرح است نباید این مورد را نادیده بگیرند. بر مبنای یک مقاله منتشر شده در "نشریه نورولوژی ایرانیان" سردردهای ناشی از هیپرتانسیون یا فشار خون بالا به طور معمول در هر دو سمت سر بروز می‎کنند. "انجمن آمریکایی قلب" می‎گوید که مردم به طور معمول بر اثر بالا بودن فشار خون خود دچار سردرد نمی‎شوند مگر اینکه این فشار به 120/180 میلی‎متر جیوه رسیده باشد. یک مطالعه در "نشریه آمریکایی هیپرتانسیون" 1914 نفر از مردم دچار هیپرتانسیون را به مدت 30 سال پیگیری کرد و سردردهای مبتلابۀ آنان را مورد پایش قرار داد. نتایج حاصل از مطالعه هیچ ارتباطی را میان بروز منظم سردرد و احتمال مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی نشان نداد.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.