دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سودودیمنتیا، زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل

بی‌اشتهایی, پرخوری, افسردگی, اسکیزوفرنی, مهار کننده‌های یازجذب انتخابی سروتونین, روان‌درمانی

زوال عقل کاذب اختلالی است که به شکلی مشابه زوال عقل ظاهر می‌شود

سودودیمنتیا [زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل] مجموعه‌ای از علایم است که با علایم مربوط به زوال عقل [دمانس، دیمنتیا] مشابهت دارند. به هر حال زوال عقل کاذب عموماً علل زمینه‌ای دیگری مثل افسردگی دارد. برای تشخیص و درمان کامل نیاز به ارزیابی جامع نیاز است. درمان مشکلات زمینه‌ای منجر به شبه زوال عقل همچنین ممکن است باعث کاهش خود این علایم گردد اگرچه درمان طولانی مدت و تغییرات سبک زندگی ممکن است بهترین چشم‌انداز را برای فرد مبتلاء ایجاد کنند.

بی‌حسی شانه: چرا شانه من بی‌حس شده است؟

التهاب بورسا, التهاب ارتریت, دررفتگی شانه, اسپورهای استخوانی, شکستگی استخوان, دیابت, حمله قلبی

اگرچه صدمات شانه ممکن است متداول باشد، این موضوع مهم است که شخص در حد امکان به درمان درست و به موقع دست یابد

اگر شانه کسی دچار بی‌حسی شده باشد احتمالاً مشکلی در مورد عصب‌های مفصل شانه مطرح است. عصب‌ها کار نقل و انتقال پیام‌ها بین بدن و مغز را بر عهده دارند. این کار به ما امکان می‌دهد تا حس‌های مختلف شامل درد و تغییرات حرارتی را درک کنیم. عصب‌ها از گردن و پشت (ستون فقرات) به شانه می‌رسند. آنها از طریق شانه و بازو راه خود را به سمت نوک انگشتان ادامه می‌دهند. صدمات عصب در شانه می‌تواند باعث بروز علایمی در دست و نواحی دیگر بدن شود.

قدرت فوق بشری یا قدرت هیستریک چگونه بروز می‌کند

 پتانسیل جسمانی, پاسخ بجنگ یا دررو, امیگدلا, کورتیزول, اندورفین‌ها, تهویه جسمانی

قدرت هیستریک صرفاً یک نظریه نیست

قدرت هیستریک به نمایش خارق‌العاده قدرت انسان، معمولاً به تحریک یک موقعیت تهدیدگر زندگی اشاره دارد. یکی از مستند شده‌ترین مثال‌ها در این مورد والدینی است که برای نجات جان بچه به دام افتاده وسیله نقلیه‌ای را جابجا می‌کنند. اعتقاد بر آن است که این واکنش نامعمول به موقعیتی خطرناک نتیجه پاسخ استرس در بدن است، که محرک ترشح آنی و سریع هورمون ادرنالین [آدرنالین] می‌شود.

افانتازیا، ناتوانی در مجسم کردن تصاویر در ذهن

 اسکن‌های MRI, ناحیه فرونتال مغز, پیمایش فضاها, فلاش‌بک, ارتباطی ژنتیکی, نرم‌افزارهای طراحی, ابزارهای تجسمی

فقدان تصویر ذهنی در اوایل سال‌های 1800 میلادی توصیف شد

افانتازیا [آفانتاسیا] پدیده‌ای است که در آن شخص قادر به تجسم تصاویر نیست. در حالی که اکثر مردم قادر به بازسازی یک صحنه یا صورت در ذهن خود هستند، افراد دچار افانتازیا قادر به چنین کاری نیستند. یک روز گرم تابستانی را در نظر بگیرید و خود را در حالی تصور کنید که کنار یک استخر شنا نشسته‌اید. آفتاب در حال تابیدن است و کودکان در آب مشغول بازی و بگو بخند هستند. وقتی در مورد چنین صحنه‌ای فکر می‌کنید چه نوع تصویری به ذهن شما متبادر می‌شود؟ اگر شما جزء 1 تا 3 درصد مردم دچار افانتازیا باشید، ممکن است نتوانید هیچ تصویری را در ذهن خود تجسم کنید.

چه چیزی باعث واپس کشیدن چشم‌ها می‌شود؟

 اسیلوپسیا, بیماری مانیر, هیدروسفالوس, استروک, مالتیپل اسکلروزیس, بیماری هانتینگتون, بیماری پارکینسون

چشم‌های ما به دلایل مختلف ممکن است دچار واپس کشیدن شوند

چشم‌های ما به دلایل مختلف ممکن است دچار واپس کشیدن شوند. شایع‌ترین علل شامل تشنج، غش کردن، یا یک اختلال چشمی به نام نیستاگموس است. بسیاری اوقات واپس کشیدن چشم‌ها و دیگر علایم همراه ناشی از یک بیماری زمینه‌ای است. برخی از اوقات، علایم پس از درمان مشکل زمینه‌ای برطرف می‌شود. به هر حال گاه علت دقیق قابل شناسایی نیست. در صورتی که شخص دچار علایم نیستاگموس یا طغیان‌های غش کردن باشد که قابل توجیه نیستند یا ممکن است بر اثر مصرف دارو ایجاد شده باشند باید به پزشک مراجعه کند. اگر تشنج یا غش کردن برای زمانی طولانی ادامه یافته، به ناهشیاری منجر شده یا پس از یک مورد صدمه دیدگی ایجاد شده باشدشخص باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

مور مور پا چه علتی دارد؟

نارسایی کلیه, بیماری شارکو-مری-توت, بیماری خودایمنی, نوروپاتی الکلی,

برخی اوقات افراد دچار مور مور پا می‌شوند و علت شناخته‌ای برای آن یافت نمی‌شود

مور مور پا یک مشکل متداول است. بسیاری از مردم از حس گزگز در پاهای خود در برخی نقاط خبر می‌دهند. به علاوه پاها اغلب دچار بی‌حسی و دردناک می‌شوند. این وضعیت معمولاً علتی برای نگرانی ندارد. مور مور ممکن است بر اثر فشار بر عصب‌ها زمانی که شخص زمانی دراز را در یک وضعیت قرار می‌گیرد ایجاد گردد. این حس باید با حرکت کردن شخص برطرف شود. به هر حال مور مور پا ممکن است ادامه‌دار باشد. اگر حس سوزن سوزن شدن برای مدتی ادامه یابد یا با درد همراه باشد باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک می‌تواند علت را مشخص سازد.

اثر گانزفلد چیست و چه کاربردی دارد؟

تله‌پاتی, بسامدهای شنودپذیر, نور قرمز هوموژنوس, عینک‌های گانزفلد

آزمایش‌های مربوط به اثر گانزفلد برای تحقیق در تله‌پاتی و وضعیت توهمی مورد استفاده قرار گرفته است

اثر گانزفلد زمانی بروز می‌کند که مغز ما از تحریک بصری محروم می‌شود و جاهای خالی مربوط به تحریک مزبور را از سوی خود پر می‌کند. این وضعیت باعث تغییر درک و دریافت ما شده و باعث ایجاد الگوهای دیداری و شنیداری غیر معمول می‌گردد. وضعیت مورد اشاره حتی می‌تواند به توهم منجر شود. ولفگانگ متزگر روان‌شناس مفهوم اثر گانزفلد را در سال 1930 معرفی کرد. "گانزفلد" در زبان آلمانی به معنی "کل میدان" است. این اصطلاح به فضایی فاقد ساختار و یکسان اشاره دارد که کل میدان دید ما را پوشش می‌دهد. آزمایش‌های مربوط به اثر گانزفلد برای تحقیق در تله‌پاتی و وضعیت توهمی مورد استفاده قرار گرفته است. برخی افراد از آن صرفاً برای امور تجربی استفاده می‌کنند.

مقالات دیگر...