دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بای‌پس گاستریک راهی برای درمان چاقی و کمک به کاهش وزن است

بای‌پس گاستریک یا جراحی باریاتریک اقدامی است که با هدف مدیریت کردن چاقی انجام می‌شود. چاقی می‌تواند ریسک دیابت، ارتریت، فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیگر اختلالات مربوط به سلامت را افزایش می‌دهد. متخصصان مراقبت‌های پزشکی برای تقویت سلامت عمومی کاهش وزن را توصیه می‌کنند. بای‌پس گاستریک راهی برای درمان چاقی و کمک به کاهش وزن است. اگرچه رژیم غذایی و ورزش معمولاً نخستین توصیه‌ها برای کاهش وزن محسوب می‌شوند، آنها برای همه کس کارآیی ندارند. در مواردی که تغییرات سبک زندگی نامؤثرند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند.

توجه به توده عضلانی با بالا رفتن سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند

حفظ توده عضلانی در محدوده سالم به فواید متعددی مثل کاهش مرتبط به سن میزان از دست دادن عضله منجر می‌شود. "توده عضلانی" به صورت انتخابی به بافت عضلانی بدن اشاره دارد. گاهی از اوقات، مردم این اصطلاح را صرفاً برای اشاره به عضله اسکلتی به کار می‌برند. محاسبه درصد توده عضلانی می‌تواند به شخص در پایش یا حفظ سلامت خود کمک کند، و توجه به توده عضلانی با بالا رفتن سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگرچه اندازه‌گیری دقیق توده عضلانی بدون استفاده از ابزار تخصصی دشوار است، مردم می‌توانند کار را با تخمین رقم مربوطه با محاسبه درصد چربی بدن شروع کرده و سپس عدد به دست آمده را از صد کمک کنند.

برخی چربی‌سوزها منشأ طبیعی دارند

چربی‌سوز به هر مکمل رژیم غذایی یا مواد مرتبط گفته می‌شود که مدعی سوزاندن چربی‌های اضافی بدن است. برخی از این چربی‌سوزها منشأ طبیعی دارند. اینها شامل کافئین و یوهیمباین می‌شوند. اما بسیاری از آنها در بهترین حالت بی‌فایده هستند و در بدترین حالت خطرناک. بدن به شکل طبیعی می‌تواند چربی‌ها را از طریق رژیم غذایی و ورزش بسوزاند. استفاده از مکمل‌های اضافی می‌تواند باعث اختلال در متابولیسم یا سلامت عمومی شخص شود. FDA نقش محدودی در تنظیمات مربوط به مکمل‌های غذایی دارد. این بدان معنی است که سازندگان این مکمل‌ها می‌توانند تقریباً هر چیزی را در محصولات خود بگنجانند.

استفاده از ملین‌ها برای کاهش وزن نه ایمن است نه مؤثر

ملین نوعی دارو است که مردم برای تخفیف یبوست استفاده می‌کنند. گاهی از اوقات، مردم فاقد مشکل یبوست ملین‌ها را با این باور که موجب کاهش وزن می‌شوند مصرف می‌کنند. استفاده از ملین برای کاهش وزن ایمن یا مؤثر نیست. راه‌های دیگر و مفیدتری برای کاهش وزن و رسیدن به وزن دلخواه وجود دارد. استفاده از ملین‌ها برای کاهش وزن نه ایمن است نه مؤثر. اگر کسی پس از مصرف ملین احساس کاهش وزن کند این احتمالاً ناشی از کاهش مقدار آب بدن است.

ابسوفوبیا بیشتر در میان دختران نوجوان شایع است

اُبِسوفوبیا [ابسوفوبی یا چاقی-هراسی] که پوکروسکوفوبیا نیز نامیده می‌شود هراس از افزایش وزن است. ابسوفوبیا بیش از همه در میان دختران نوجوان شایع است اما مردان نیز ممکن است دچار آن شوند. مثل تمامی فوبیاها، ابسوفوبیا یک نوع اختلال اضطرابی است. فوبیاها شامل هراس شدید و غیر عقلانی از یک شیء، مکان یا موقعیت خاص هستند. اگر کسی دچار ابسوفوبیا باشد حرف زدن یا فکر کردن در مورد افزایش وزن شخص را دچار حس تشدید یافته‌ای از اضطراب می‌کند. وی همچنین ممکن است به ترس مقهور کننده‌ای در مورد موقعیت‌های مرتبط به افزایش وزن مثل نزدیک بودن به یک معیار دچار گردد.

برخی درمان‌های زیبایی برای ایجاد راه‌حل طولانی‌مدت‌تر برای کسی که در مورد نمای ظاهری صورت خود نگران است وجود دارد

اگرچه افزایش اختصاصی وزن در قسمت صورت کار دشواری است، بالا بردن به طور کلی یا بهبود تون عضلانی می‌تواند باعث پُرتر به نظر رسیدن صورت شخص شود. برخی ورزش‌ها و مدواهای مربوط به صورت هم می‌توانند مفید باشند. شکل صورت مردم به طور طبیعی در طول عمر تغییر می‌کند زیرا بالا رفتن سن می‌تواند به از دست رفتن چربی یا تون عضلانی اطراف صورت منجر گردد. شکل صورت همچنین به میزان زیادی به وزن فعلی بدن و میزان عضله در شخص بستگی دارد. برخی از مردم مایلند وزن صورت خود را بالا ببرند تا به آن نمای ظاهری گردتر، فربه‌تر و پُرتری بدهند.

علم همیشه با ایمنی رژیم غذایی LCHF توافق ندارد

رژیم غذایی کم‎-کربوهیدرات، پرچربی (LCHF) مستلزم کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها و جایگزینی آنها با چربی‌های مفید است. در سالیان اخیر این نوع رژیم غذایی در بین مردمی که سعی در کاهش وزن خود دارند محبوبیت یافته است. رژیم غذایی کم-کربوهیدرات، پرچربی مستلزم استفاده از کتون‌‎های برگرفته از چربی برای انرژی بدن به جای گلوکز است، که به شکل مستقیم از کربوهیدرات‌ها به دست می‎آیند. وقتی کسی به شکلی قابل ملاحظه مقدار مصرف کربوهیدرات روزانه خود را کاهش می‌دهد، این وضعیت بدن را در شرایط استفاده از چربی برای تأمین انرژی مورد نیاز قرار می‌دهد، که این می‎تواند به کاهش وزن منجر گردد.

مقالات دیگر...