دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارکوس قرنیه چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

توده‌های کلسترول, کاتاراکت, بیماری قلبی, هیپرکلسترولمیا, هیپرکلسترولمی, نشانه لیمبوس, انباشت کلسیم, سالخوردگی

ارکوس قرنیه در افراد زیر 40 سال نادر تلقی می‌شود

وقتی پا به سن می‌گذاریم ساختار و نمای ظاهری بدن ما دستخوش تغییر می‌شود. این موضوعی طبیعی است و معمولاً علتی برای نگرانی نیست. همان گونه که پوست، ساختار استخوانی، و رنگ موهای ما به علت پیری تغییر می‌کنند چشم‌ها نیز ممکن است در معرض چنین تغییری قرار گیرند. نامعمول نیست که حلقه‌ای با ته رنگ آبی دور عنبیه چشم ظاهر شود که قسمت رنگین چشم محسوب می‌گردد. این وضعیت ارکوس قرنیه نامیده می‌شود. ممکن است ارتباطی میان آغاز زودهنگام ارکوس قرنیه (که ارکوس سنیلیس نیز نامیده می‌شود) و بیماری قلبی عروقی وجود داشته باشد.

هایفیما یا خونریزی چشم

بیماری فن ویلبراند, قطره اتروپین, قطره کورتیکوستروئید, گلوکوما

در حدود 70 درصد موارد هایفیما در کودکان و به ویژه در پسران 10 تا 20 ساله رخ می‌دهد.

صدمات و جراحات می‌توانند باعث ایجاد خونریزی در قسمت جلو چشم (محفظه قدامی)، بین قرنیه و عنبیه شود. این خونریزی هایفیما (هایفما) نامیده می‌شود. این قسمت از چشم مایعی شفاف به نام ایکوئیس هیومور را در خود نگه می‌دارد. شکن‌های پشت چشم (یا محفظه خلفی) که فرآیندهای سیلیاری نامیده می‌شوند این مایع را می‌سازند. این مایع در مرحله بعد از مردمک گذشته وارد محفظه قدامی می‌شود.

هرپس چشمی یا تبخال چشمی: انواع، علل، تشخیص و درمان

ورم ملتحمه, اپیتلیوم, تبخال تناسلی, افتالمولوژی, تست لکه چشم فلورسئین, کراتیت اپیتلیال, کراتیت استرومال

هرپس چشمی در میان مردان اندکی بیش از زنان شایع است

هرپس چشم [تبخال چشم]، که هرپس اکولار نیز نامیده می‌شود اختلالی در چشم است که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نوع هرپس چشمی کراتیت اپیتلیال نام دارد. این بیماری به قرنیه چشم آسیب می‌رساند. در اشکال خفیف خود هرپس چشمی باعث موارد زیر می‌شود: درد، التهاب، سرخی، پارگی سطح قرنیه. HSV لایه‌های عمیق‌تر میانی قرنیه - موسوم به استروما - می‌تواند باعث صدمات شدید و به کاهش بینایی و کوری منجر گردد.

اسکلروزیس هسته‌ای چیست؟ (مروری بر انواع آب مروارید)

چشم‌پزشک, شبکیه, کاتاراکت, کاتاراکت یک‌طرفه, کاتاراکت دوطرفه, هیپرتیروئیدیسم, ژنتیک, بینایی ثانویه, افتالمولوژیست

نوع بشر از دیرباز با کاتاراکت مواجه بوده است

اسکلروزیس هسته‌ای (اسکلروز هسته‌ای) کدر شدن عدسی‌های چشم است. کاتاراکت اسکلروزیس هسته‌ای زمانی که شدید یا علامت‌دار شود به یک مشکل تبدیل می‌گردد. تمامی حیوانات، شامل نوع بشر، که دارای عدسی‌های آناتومیک طبیعی هستند در فرآیند پیری ممکن است دچار کاتاراکت هسته‌ای و علایم مرتبط به آن شوند. وقتی جوانیم و بینایی ما در نهایت قدرت خود است قسمتی از چشم که نور وارد آن می‌شود (عدسی‌ها) شفاف است. برای داشتن بینایی واضح شفافیت عدسی‌ها اهمیت دارد. وقتی ما پا به سن می‌گذاریم یا به علت بیماری‌های آسیب زننده به چشم، این لنزها ممکن است سفت شوند، تغییر رنگ دهند و حالت اپاک یا "ابری" پیدا کنند. این نمای ظاهری متمایز صرفاً نشانه‌ای از پیری نیست و می‌تواند باعث اختلال بینایی گردد.

آنچه باید در مورد عوارض جراحی کاتاراکت یا آب مروارید بدانیم

ورم قرنیه, فشار چشم, گلوکوما,  پرولاپس عنبیه, نشتی زخم, سندرم قطعه قدامی سمی, اندوفتالمیت حاد اولیه

جراحی کاتاراکت یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی است

بدن ما پر از انواع پروتئین‌هایی است که بافت‌ها، عضلات و حتی خون را تشکیل می‌دهند. به مرور زمان یا بر اثر برخی حوادث، بعضی از این پروتئین‌ها ممکن است در جاهایی انباشته شوند. وقتی کاتاراکت [آب مروارید] شکل می‌گیرد، پروتئین‌ها تجزیه شده و به صورت توده‌ای در عدسی‌های چشم جمع می‌شوند که این باعث تار شدن گشته و می‌تواند سبب تاری دید یا انسداد شود. راه حل مشکل یک عمل جراحی است که در آن عدسی‌ها برداشته شده و با لنزهای مصنوعی جایگزین می‌شوند. وقتی کاتاراکت باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره می‌شود دکتر عمل جراحی کاتاراکت را توصیه می‌کند.

درد مژه چشم: علل، درمان، و پیشگیری

انتروپیون, شپش مژه, پتوسیس مژه, دیستیکیاسیس, اکستنشن مژه, مژه مصنوعی, آنتی‌بیوتیک, پرمترین, روغن درخت چای

مژه‌های چشم قادر به حس درد نیستند

درد مژه علل محتمل متعددی دارد. به هر حال، این درد از ناحیه زیر و اطراف مژه نشأت می‌گیرد و نه از خود مژه‌ها. مژه‌های چشم قادر به حس درد نیستند. علت آن است که آنها از سلول‌های مرده تشکیل شده‌اند که عمدتاً حامل کراتین هستند. سیگنال‌های عصبی از این سلول‌ها عبور نمی‌کنند. در عوض پایه هر مژه پوشیده از الیاف عصبی است. وقتی این عصب‌ها احساس درد می‌کنند، ممکن است چنین حس شود که خود مژه‌ها صدمه دیده‌اند.

سندرم خشکی چشم یا کراتیت سیکا در بزرگسالان و کودکان

سندرم خشکی چشم، کراتیت سیکا، سندرم اختلال عملکرد اشک، سوزش چشم، خارش چشم، درد چشم، سنگینی چشم، خستگی مفرط چشم، ناسور شدن چشم، حس خشکی، سرخی چشم، نورهراسی، تاری دید، غدد میبومیان

شیوع خشکی چشم طیفی از 5 تا 50 درصد را در جمعیت‌های مختلف در سطح جهان شامل می‌شود

سندرم خشکی چشم یکی از شایع‌ترین اختلالات چشم در سطح جهان و دلیل اولیه مراجعه به چشم‌پزشکم محسوب می‌شود. در یک مرور منتشر شده در "ژورنال سلامت جهانی" محققان گزارش داده‌اند که مطالعات نشان می‌دهند شیوع خشکی چشم طیفی از 5 تا 50 درصد را در جمعیت‌های مختلف در سطح جهان شامل می‌شود (محققان احساس کرده‌اند که این تفاوت بزرگ می‌تواند به علت تفاوت در مقیاس‌های تشخیص مطالعات مختلف، مشخصات منحصر به فرد جمعیت‌های مورد تحقیق و عوامل دیگر باشد.) ریسک فاکتورهای سندرم خشکی چشم شامل سالخوردگی، جنس زن، و کاربرد کامپیوتر است.

مقالات دیگر...