دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نوع بشر از دیرباز با کاتاراکت مواجه بوده است

اسکلروزیس هسته‌ای (اسکلروز هسته‌ای) کدر شدن عدسی‌های چشم است. کاتاراکت اسکلروزیس هسته‌ای زمانی که شدید یا علامت‌دار شود به یک مشکل تبدیل می‌گردد. تمامی حیوانات، شامل نوع بشر، که دارای عدسی‌های آناتومیک طبیعی هستند در فرآیند پیری ممکن است دچار کاتاراکت هسته‌ای و علایم مرتبط به آن شوند. وقتی جوانیم و بینایی ما در نهایت قدرت خود است قسمتی از چشم که نور وارد آن می‌شود (عدسی‌ها) شفاف است. برای داشتن بینایی واضح شفافیت عدسی‌ها اهمیت دارد. وقتی ما پا به سن می‌گذاریم یا به علت بیماری‌های آسیب زننده به چشم، این لنزها ممکن است سفت شوند، تغییر رنگ دهند و حالت اپاک یا "ابری" پیدا کنند. این نمای ظاهری متمایز صرفاً نشانه‌ای از پیری نیست و می‌تواند باعث اختلال بینایی گردد.

شیوع خشکی چشم طیفی از 5 تا 50 درصد را در جمعیت‌های مختلف در سطح جهان شامل می‌شود

سندرم خشکی چشم یکی از شایع‌ترین اختلالات چشم در سطح جهان و دلیل اولیه مراجعه به چشم‌پزشکم محسوب می‌شود. در یک مرور منتشر شده در "ژورنال سلامت جهانی" محققان گزارش داده‌اند که مطالعات نشان می‌دهند شیوع خشکی چشم طیفی از 5 تا 50 درصد را در جمعیت‌های مختلف در سطح جهان شامل می‌شود (محققان احساس کرده‌اند که این تفاوت بزرگ می‌تواند به علت تفاوت در مقیاس‌های تشخیص مطالعات مختلف، مشخصات منحصر به فرد جمعیت‌های مورد تحقیق و عوامل دیگر باشد.) ریسک فاکتورهای سندرم خشکی چشم شامل سالخوردگی، جنس زن، و کاربرد کامپیوتر است.

وقتی کسی دچار اماروسیس فوگاکس می‌شود، دید وی ممکن است به شکل ناگهانی تار شود

اماروسیس فوگاکس [آماروزیس فوگاس] اختلالی است که در آن شخص به علت فقدان جریان خون به چشم(ها) نمی‌تواند با یک چشم یا هر دو فضای بیرون را ببیند. این اختلال یک علامت مشکلی زیربنایی مثل لخته شدن خون یا ناکافی بودن جریان خون در رگ‌های خونی تغذیه کننده چشم است. دیگر نام‌های اماروسیس فوگاکس شامل کوری مونوکولار گذرا، کاهش بینایی مونوکولار گذرا یا از بین رفتن موقتی بینایی است. در بسیاری موارد اماروسیس فوگاکس یک علامت حمله ایسکمیک گذرا (TIA) است. حمله ایسکمیک گذرا یک پیش‌زمینه استروک است. حملات ایسکمیک گذرا ممکن است باعث علایم شبه استروک موقتی شوند.

اسیلوپسیا اغلب با انواع نیستاگموس مرتبط می‌شود

اسیلوپسیا حس وجود حرکت مداوم در محیط پیرامون خود است حال آنکه در واقعیت این محیط ساکن است. اسیلوپسیا معمولاً یک علامت اختلالاتی است که بر حرکت چشم‌ها یا توانایی آنها آنها برای ایجاد تصویرهای باثبات، به ویژه در طول حرکت، تأثیر منفی می‌گذارند. اسیلوپسیا معمولاً بر اثر اختلالاتی ایجاد می‌شود که بر حرکت چشم تأثیر می‌گذارند یا چگونگی عمل قسمت‌هایی از چشم، گوش داخلی، و مغز را برای ثبات تصاویر و حفظ تعادل دگرگون می‌کنند. اسیلوپسیا اغلب با انواع نیستاگموس مرتبط می‌شود، اختلالی که باعث ایجاد حرکات غیر نرمال یا غیر ارادی در چشم می‌گردد.

افراد دچار خراش قرنیه یا اولسر قرنیه نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند تا از نابینایی پیشگیری شود

مردم ممکن است به دلایل متعددی احساس کنند که چیزی درون چشم آنان هست. برخی از این موارد واقعاً ممکن است اجرام خارجی باشند و بقیه چنین نیستند. خشکی چشم و ورم ملتحمه دو دلیل برای احساس وجود جسم خارجی در چشم است. اشک‌های مصنوعی غیر نسخه‌ای می‌توانند در برطرف کردن علایم مفید باشند. عفونت‌ها و آسیب‌های دیگر چشم ممکن است نیاز به درمان پزشکی فوری داشته باشند. هر کسی که ظن وجود عفونت در چشم یا آسیب دیدگی چشم در مورد وی مطرح باشد باید برای پیشگیری از صدمات طولانی مدت و نابینایی به پزشک مراجعه کند

بسته به علت کوری، درمان فوری ممکن است به افزایش شانس برگشت بینایی منجر شود

نابینایی قانونی اشاره به بینایی بسیار مختل شده دارد. وقتی کسی دارای بینایی معمول باشد می‌تواند از فاصله حدود 70 متری ببیند، اما در کوری قانونی شخص فقط می‌تواند چیزها را در فاصله حدود 7 متری ببیند. اگر قوه بینایی کسی به شکل ناگهانی کاهش یابد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد. در چنین شرایطی مردم نباید منتظر برگشت بینایی بمانند و از مراجعه به اورژانس خودداری کنند. بسته به علت کوری، درمان فوری ممکن است به افزایش شانس برگشت بینایی منجر شود. درمان می‌توانند شامل عمل جراحی یا دارودرمانی باشد.

کاهش ناگهانی نیروی بینایی ممکن است نشانه هشدار یک مشکل جدی مثل استروک باشد

کوری ناگهانی (از دست دادن قوه بینایی به طور کامل یا نزدیک به کامل) یک چشم یک فوریت پزشکی است. در بسیاری موارد، شخص برای تشخیص علت و درمان برای پیشگیری از کوری دایمی فرصت محدودی دارد. کاهش ناگهانی نیروی بینایی ممکن است یک نشانه هشدار دهنده از یک مشکل جدی مثل استروک باشد. از دست دادن بینایی ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه متفاوت باشد.  این وضعیت به اصطلاحات پزشکی مثل موارد فهرست شده در زیر ارجاع داده می‌شود: اماروسیس فوگاکس، از دست دادن موقتی بینایی، کوری اپیزودیک، کاهش بینایی مونوکولار گذرا، کوری مونوکولار گذرا، کوری موقتی در یک چشم

مقالات دیگر...