دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ادنوئیدیت ممکن است به صورت ورم یا بزرگ شدن ادنوئیدها آغاز گردد

ادنوئیدیت التهاب ادنوئیدها بر اثر عفونت است. ادنوئیدها توده‌های بافت لنفاوی هستند که به بدن در مقابله با عفونت کمک می‌کنند. ادنوئیدها در گلو، که فارنکس نیز نامیده می‌شود، درست پشت بینی قرار دارند. ادنوئیدها در کنار لوزه‌ها خط مقدم دفاع در برابر باکتری‌ها و ویروس‌ها به شمار می‌روند. سیستم لنفاوی چندین نقش را برای کمک به محافظت در برابر عفونت بر عهده دارد. ادنوئیدها قسمتی از سیستم لنفی هستند. ادنوئیدها سلول‌های سفید خون و آنتی‌بادی‌ها را که به نابود کردن عفونت‌های تهدیدگر سلامت انسان کمک می‌کنند ذخیره می‌کنند. اگر ادنوئیدها ملتهب شوند ممکن است نتواند عملکرد کامل خود را ارائه دهند.

لارنژیت یکی از شایع‌ترین علل خشونت صدا بوده و ممکن است حاد یا مزمن باشد

خشونت صدا زمانی مطرح است که تارهای صوتی ملتهب شده باعث ایجاد صدایی زیر و گوش‌خراش می‌شوند. التهاب مزبور به علل مختلفی امکان ایجاد دارد. برخی علل، مثل فریاد کشیدن بیش از حد، موقتی هستند. "انستیتو ملی ناشنوایی و دیگر اختلالات ارتباطی" (NICDC) می‌نویسد، خشونت صدا به صدایی اشاره دارد که گوشخراش بوده یا با تون پایین یا حجم زیر همراه باشد. این گونه صدا می‌تواند نشان دهنده وجود مشکلی در تارهای صوتی یا گلو باشد. خشونت صدا ممکن است نشانه‌ای از التهاب حنجره موسوم به لارنژیت باشد. حنجره که به نام جعبه صدا نیز خوانده می‌شود در بالای گلو قرار دارد و حامل تارهای صوتی است.

فانتوزمیا اختلالی است که در آن باکتری‌ها یا هر عامل واقعی ایجاد بوی بد دخالت ندارند

مشکل به نظر می‌رسد که شخص روزی را بدون استشمام یک بوی بد بگذراند. اما در مورد بوهای بدی که از خود بینی شخص نشأت می‌گیرند چه می‌توان گفت؟ طیفی از اختلالات مختلف - که بیشتر آنها به سینوس‌ها مرتبطند - می‌توانند محرک ایجاد یک بوی ناخوش در بینی شوند. خوشبختانه بیشتر این بوهای بد موقتی هستند و نشانه‌ای از یک اختلال تهدیدگر زندگی به شمار نمی‌روند. آنها گرایشی به آن دارند که نشان دهنده انسداد راه‌های هوایی توسط مخاط یا پولیپ باشند. اگر بوی بدی مشام شما را پر کرده باشد و مقصری بیرونی را در این مورد نتوان یافت آنگاه ممکن است نیاز باشد که نگاهی به درون بیندازید.

خونریزی روزانه یا مکرر بینی ممکن است نتیجه مصرف برخی داروها یا اختلالات زمینه‌ای باشد

یک بافت مرطوب، یا موکوسا، داخل بینی را پوشش می‌دهد. این بافت ظریف است و نزدیک به سطح آن رگ‌های خونی متعددی وجود دارد. آسیب دیدن جدار داخلی بینی، شامل خراش‌های کوچک، می‌تواند باعث پارگی و خونریزی رگ‌های خونی شود. خونریزی بینی (خون دماغ) ممکن است به علت خشکی هوا یا ترومای بینی ایجاد شود. خونریزی روزانه یا مکرر بینی ممکن است نتیجه مصرف برخی داروها یا اختلالات زمینه‌ای باشد. گرفتن بینی می‌تواند باعث خراشیدن یا ترک خوردن جدار حساس داخل بینی شود. این وضعیت ممکن است به پارگی عروق خونی و خون دماغ منجر گردد.

دچار شدن همزمان به سردرد و تب می‌تواند موضوعی جدی باشد

سردرد و تب علایم شایع طیف گسترده‌ای از اختلالات پزشکی هستند. برخی اوقات مردم ممکن است به شکل همزمان دچار سردرد و تب شوند. گاهی اوقات، دچار شدن همزمان به سردرد و تب می‌تواند موضوعی جدی باشد، بنابراین افراد دچار هر دو مشکل به شکل همزمان بهتر است برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کنند. برخی مردم نیز ممکن است نگران ابتلاء به SARS-CoV-2 باشند، ویروسی که باعث بیماری COVID-19 می‌شود، زیرا علایم مزبور با این بیماری همراهند. به هر حال چند اختلال مختلف می‌توانند باعث ایجاد همزمان سردرد و تب شوند.

نوریت وستیبولار اغلب به همراه یا پس از یک مورد عفونت ویروسی یا باکتریایی بروز می‌کند

وستیبیولر نیورایتیس [نوریت وستیبولار] باعث ایجاد علایمی مثل ورتیگو و تهوع می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که عصب وستیبولار، که پیام‌های ارسال شده از گوش را به مغز انتقال می‌دهد ملتهب یا تحریک می‌گردد. پزشکان و محققان بر این اعتقادند که نوریت وستیبولار به دنبال یک مورد عفونت ویروسی یا باکتریایی یا به همراه آنها بروز می‌کند. کارشاناسان می‌گویند که علایم این بیماری عموماً در طول چند ساعت ایجاد می‌شود و در طول یکی دو روز اول بیشترین شدت خود را دارد. این علایم ممکن است با حرکت دادن سر تشدید شوند. علایم نوریت وستیبولار به طور معمول بدون درمان در طول چند روز برطرف می‌شود

بدن انسان روزانه بیش از 1 لیتر مخاط تولید می‌کند

مخاط بینی در غشاهای بینی و معبرهای سینوس ایجاد می‌شود. چه شخص سالم بوده یا در حال مقابله با سرماخوردگی باشد بدن انسان روزانه بیش از 1 لیتر مخاط تولید می‌کند. در اکثریت موارد مخاط تولید شده توسط بدن احتمالاً چیزی است که شخص چنان به آن عادت کرده است که حتی متوجه وجود آن نمی‌شود. قوام مخاط نشانه‌ای از سوی بدن در مورد اتفاقی است که درون آن رخ می‌دهد. مخاطی که آبکی و شفاف باشد می‌تواند به این معنی تلقی شود که شخص دچار تخلیه بیش از حد از طریق بینی است. مخاط دارای ته‌رنگ سبز یا زرد را می‌توان به این معنی تلقی کرد که سینوس‌ها در معرض یک ماده تحریک کننده قرار گرفته‌اند که اغلب یک عفونت است.

مقالات دیگر...