دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نوک پستان - 16 نکته مهم

, اتلیا, زنان شیرده, هاله پستان, شیر پستان, بیماری پاژه پستان

تحریک نوک پستان می‌تواند به آغاز وضع حمل کمک کند

اگرچه هم مردان و هم زنان نوک پستان دارند، عملکردهای این قسمت بدن در آنان متفاوت است. برای هر دو جنس، نوک پستان می‌تواند به عنوان یک ناحیه محرک احساسات جنسی عمل کند. به هر حال عملکرد پسازایمان نوک پستان در زنان کمک به شیردهی است. در پستانداران زمانی که جنین شکل می‌گیرد، پتانسیل تبدیل آن به هر دو جنس (نر یا ماده) وجود دارد. نوک پستان بسیار زود در اوایل بارداری شکل می‌گیرد، که این دلیل بودن آن در جنس نر است. ژن‌های مسؤول توسعه ارگان‌های تناسلی تا دوره‌های بعدی رشد جنین فعال نمی‌شوند.

آنچه باید در مورد لیپوپروتئین‌ها، کلسترول و رژیم غذایی بدانیم

لیپوپروتئین‌ کم‌چگالی, لیپوپروتئین پرچگالی, چاقی, دیابت, هیپوتیروئیدیسم, مقاومت انسولین, فیبر

لیپوپروتئین‌ها ذراتی گوی مانند هستند که لیپیدها یا چربی‌ها را در بدن حمل می‌کنند

لیپوپروتئین‌ها، شامل کلسترول، اغلب دچار سوءتعبیر می‌شوند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که تمامی کلسترول‌ بد است و اینکه غذاهای دارای میزان بالای کلسترول بر سلامت بدن تأثیر منفی دارند، اما این موضوع همیشه صحت ندارد. افراد دچار بالا بودن میزان کلسترول در جستجوی یافتن راه‌هایی طبیعی برای افزایش کلسترول "خوب" و کاهش کلسترول "بد" خود هستند. لیپوپروتئین‌ها ذراتی گوی مانند هستند که لیپیدها یا چربی‌ها را در بدن حمل می‌کنند. این ذرات حامل لیپیدها و نیز پروتئین‌ها هستند.

هیپوولمیا (هیپوولمی) یا کاهش شدید و ناگهانی حجم خون یا مایع لنفاوی

هیپوولمیک, خونریزی داخل شکم, ورم, برون‌ده ادراری, ادم، کم‌آبی بدن

علایم هیپوولمی و علایم شوک بسیار به یکدیگر شبیهند.

وقتی مقدار مایع در سیستم داخل عروقی بسیار کم باشد این وضعیت به نام عدم کفایت حجم یا هیپوولیمیا (هیپوولمیا، هیپوولمی) شناخته می‌شود. در اکثریت موارد این وضعیت به حجم خون اشاره دارد اما می‌تواند شامل مایع لنفاوی نیز باشد. این مقاله بر هیپوولمی در پیوند با حجم خون مرتبط به فضای در دسترس درون سیستم گردش خون تمرکز دارد. نیاز هر کسی به مایع بسته به توده عضلانی بدون چربی، سلامت قلبی عروقی، چربی بدن، و برخی متغیرهای دیگر اندکی متفاوت است. هیپوولمی دارای نشانه‌های بالینی است اما این احتمال هست که شخص پیش از بروز نشانه‌های بالینی هیپوولمی تا 30 درصد مجموع حجم خون در گردش خود را از دست بدهد.

ورم لب: علل شایع، اختلالات نادر، و درمان

آفتاب‌سوختگی, دیستونی فوکال, کلاپس مصب دهانی, سندرم میشر-ملکرسون-روزنتال, چیلیت گرانولوماتوس, سرطان دهان

واکنش آلرژیک به غذا، دارو، یا برخی مواد مثل لاتکس می‌تواند باعث ورم لب شود

بیدار شدن از خواب با لب ورم کرده ممکن است برای برخی از مردم باعث نگرانی شود. ورم لب به دلایل مختلف شامل واکنش آلرژیک، صدمات یا دیگر اختلالات پزشکی بروز می‌کند. مردم گاه می‌توانند با فکر کردن در مورد فعالیت‌هایی که انجام داده یا غذاهایی که روز پیش خورده‌اند علت ورم کردن لب‌های خود را شناسایی کنند. اگر نشانه‌های صدمه، عفونت، یا بیماری شدیدتری وجود داشته باشد شخص باید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کند.

اشتها چیست؟ و راه‌های کاهش و افزایش آن

بارداری, متوپرولول, پردنیزون, پاروکستین, سرترالین, عفونت, بیماری تیروئید, سرطان, بیماری پارکینسون, بیماری کلیه

اشتها تمایل کلی شخص به خوردن غذا است

اشتها تمایل شخص به خوردن غذا است. اشتها متفاوت از گرسنگی است، که پاسخ بیولوژیک بدن نسبت به فقدان غذا محسوب می‌شود. شخص ممکن است حتی در شرایطی که بدن نشانه‌ای از گرسنگی نشان نمی‌دهد اشتها داشته باشد و برعکس. به علل متفاوتی میزان اشتها در شخص ممکن است دچار افت و خیز شود، و این در برخی مواقع باعث می‌شود تا شخص کمتر از نیاز بدن خود غذا بخورد.

علل ترشحات بدبو در زنان و مردان

تریکومونیازیس, اسمگما, بالانایتیس, برفک, عفونت قارچی, واژینوزیس باکتریایی, فیستول مقعد, تریمتیلامینوریا, ترشح بویناک

"ترشح" به هر مایعی اطلاق می‌شود که از بدن تخلیه می‌گردد.

ترشح بدبو یا به عبارت دیگر ترشح نامعمول ممکن است در نقاط مختلف بدن ایجاد گردد. این ترشح ممکن است نشان دهنده وجود یک عفونت یا مشکل زمینه‌ای دیگری باشد. "ترشح" به هر مایعی اطلاق می‌شود که از بدن تخلیه می‌گردد. بسیاری انواع ترشح سالم بوده و نشان دهنده کارکرد درست بدن محسوب می‌شوند.

چه تفاوتی بین in vivo [در محیط آزمایشگاهی] و in vitro [در محیط زنده] وجود دارد؟

آزمایش‌های دارویی, نانوذرات, مطالعات حیوانی, آزمون‌های بالینی, دارونما, in vitro, in vivo

داروهای جدید که به نام کاندیداهای دارویی نیز شناخته می‌شوند پیش از ورود به آزمون‌های بالینی مراحل آزمایش در محیط در شیشه را پشت سر می‌گذارند

مقالات پزشکی برای مخاطبان عام اغلب از اصطلاحات "in vitro" و "in vivo" در راستای توصیف مطالعه استفاده می‌کنند. in vitro برابرنهاد لاتین برای "در شیشه" است. in vivo معادل لاتین برای "در محیط زنده" محسوب می‌شود. in vivo اصطلاح لاتین برای "در شیشه" محسوب می‌شود. این اصطلاح برای توصیف اقدام‌ها، آزمایش‌ها و تجربیاتی به کار می‌رود که پژوهشگران در خارج از ارگانیسم زنده انجام می‌دهند. مطالعه در شیشه در محیطی کنترل شده مثل لوله آزمایش یا پتری دیش صورت می‌گیرد.In vivo اصطلاح لاتین برای "در محیط زنده" است. این اصطلاح به آزمایش‌ها، تجربه‌ورزی‌ها و اقدام‌هایی اطلاق می‌شود که محققان بر روی یا در ارگانیسم زنده شامل یک شخص، حیوان آزمایشگاهی یا گیاه انجام می‌دهند.

مقالات دیگر...