دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بدن برای بسیاری از فرآیندهای زیستی خود نیاز به چربی غذایی دارد.

چربی غذایی عموماً شهرت بدی دارد. علی‌رغم آنچه ممکن است شنیده باشید خوردن چربی - مادامی که با اعتدال خورده شود - باعث چاق شدن شما نمی‌شود. در واقع چربی بخشی حیاتی از یک برنامه غذایی متعادل است. بدن انسان برای انجام بسیاری از فرآیندهای بیولوژیک نیاز به چربی غذایی دارد. عدم مصرف کافی چربی می‌تواند بدن را در عملکرد بهینه خود دچار مشکل کند و حتی به مشکلات سلامت منجر گردد.

وقتی کسی دچار سطوح بالایی از اضطراب می‌شود این وضعیت ممکن است به حمله پانیک منجر شود

سرمالرزه زمانی مطرح است که شخص ناگهان دچار حالت لرز و چاییدن می‌شود. سرمالرزه ممکن است بر اثر نوسان هورمونی یا عاطفی ایجاد گردد. سرمالرزه ممکن است بر اثر تغییرات میزان هورمون یا به علت اضطرال و پانیک ایجاد گردد. قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس دمای داخلی بدن را تنظیم می‌کند. سرمالرزه ممکن است در زمانی ایجاد شوند که هورمون‌ها بر توانایی عملکرد درست هیپوتالاموس تأثیر می‌گذارند.

بدن ما زمانی از بهترین کارکرد خود برخوردار خواهد بود که تعادل اسیدی-قلیایی خون اندکی متمایل به قلیایی بودن باشد

الکالوز متابولیک [آلکالوز متابلویک] اختلالی است که زمانی بروز می‌کند که خون بیش از حد قلیایی (بازی) می‌شود. قلیایی نقطه مقابل اسیدی است. بدن ما زمانی از بهترین کارکرد خود برخوردار خواهد بود که تعادل اسیدی-قلیایی خون اندکی متمایل به قلیایی بودن باشد. الکالوز زمانی ایجاد می‌شود که بدن دچار تولید بیش از حد یون‌های بیکربنات تولید کننده باز باشد، یا دچار تولید بسیار کم هیدروژن تولید کننده اسید شود. بسیاری از مرد دچار هیچ گونه علایم ناشی از الکالوز متابولیک نمی‌شوند بنابراین شخص ممکن است از ابتلاء خود به این اختلال بی‌خبر بماند.

اصطلاح "اتوفاژی" مشتق از اصطلاح قدیمی یونانی به معنی "خودخواری" است

اوتوفَجی (اتوفاژی) یک فرآیند حیاتی است که در آن سلول‌های بدن تمامی اجزاء غیر ضروری یا آسیب دیده را "پاکسازی" می‌کنند. محققان اتوفاژی را با چندین اثر مثبت برای سلامت مرتبط کرده‌اند. آنان همچنین معتقدند که افراد می‌توانند اتوفاژی را از طریق روزه گرفتن القاء کنند. به هر حال، این نکته حائز اهمیت است که به یاد داشته باشیم بسیاری از تحقیقات مربوط به اتوفاژی در مراحل اولیه خود قرار دارند. یک مقاله مربوط به سال 2015 که در نشریه نیچر / Nature منتشر شد، توضیح می‌دهد که اتوفاژی یک فرآیند طبیعی در پاسخ به مشکل مطرح شده است. در طول فرآیند اتوفاژی، سلول‌های بدن مولکول‌های ناخواسته و قسمت‌های دچار اختلال کارکرد را از بین می‌برند.

تنها راه تشخیص قطعی چربی احشایی استفاده از CT اسکن یا MRI است

داشتن مقداری چربی در بدن وضعیت ناسالمی نیست، اما تمامی چربی‌ها یکسان نیستند. چربی احشایی نوعی از چربی بدن است که در حفره شکمی ذخیره می‌شود. این نوع چربی در محدوده ارگان‌های حیاتی شامل موارد زیر جایگیر می‌شود: کبد، معده، روده‌ها. این چربی همچنین در شریان‌ها انباشته می‌گردد. به چربی احشایی گاهی از اوقات زیر عنوان "چربی فعال" اشاره می‌شود زیرا می‌تواند به شکلی فعال خطر مشکلات جدی سلامت را افزایش دهد. اگر کسی دارای مقداری چربی در ناحیه شکم باشد این چربی لزوماً از نوع احشایی نیست.

دمای نرمال بدن بسته به بسیاری عوامل شامل سن، جنس، و میزان فعالیت شخص متفاوت است

دمای نرمال بدن بسته به بسیاری عوامل شامل سن، جنس، و میزان فعالیت شخص متفاوت است. دمای نرمال بدن برای فرد بزرگسال در حدود 37 درجه سانتی‌گراد (98.6 درجه فارنهایت) است اما دمای پایه بدن در مورد هر شخصی اندکی متفاوت بوده و ممکن است از رقم عنوان شده کمی بالاتر یا پایین‌تر باشد. دمای بدن بسیار به محل اندازه‌گیری دما بستگی دارد. خوانش دما در منطقه رکتال (راست روده و مقعد) بالاتر از خوانش دما در دهان است در حالی که این دما در ناحیه زیر بغل گرایشی به پایین‌تر بودن از خود نشان می‌دهد.

چندین اختلال پزشکی شناخته شده‎اند که بر بعضی از غدد درون‎ریز یا تعداد قابل توجهی از آنها تأثیر می‎گذارند و برخی عادات مربوط به سبک زندگی و عوامل زیست‎محیطی نیز در عدم تعادل هورمونی نقش دارند

عدم تعادل هورمونی زمانی بروز می‎کند که میزان یک هورمون در خون بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم باشد. به علت نقش حیاتی هورمون‎ها در بدن، حتی اندکی عدم تعادل در میزان آنها می‎تواند باعث ایجاد عوارض جانبی در سراسر بدن شود. هورمون‎ها موادی شیمیایی هستند که توسط غدد درون‎ریز در بدن تولید می‎شوند. هورمون‎ها از طریق سیستم گردش خون به بافت‎ها و ارگان‎های بدن رسیده، پیام‎هایی در بارۀ آنچه دستگاه‎های بدن باید انجام دهند و نیز زمان انجام آنها را اعلام می‎کنند. هورمون‎ها برای تنظیم فرآیندهای اصلی بدن نقشی مهم دارند، بنابراین عدم تعادل هورمونی می‎تواند به طیف گسترده‎ای از عملکردهای بدن لطمه وارد کند.

مقالات دیگر...