plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کمبود یا ضعف گردش خون در دست‌ها چه علتی دارد؟

اترواسکلروزیس, تست خون, الکتروکاردیوگرام, CT اسکن, تغییر رنگ, بی‌حسی, مور مور, حس سوزش

علل محتمل متعددی برای ایجاد ضعف گردش خون در دست‌ها وجود دارد

ضعف گردش خون [گردش خون ضعیف] زمانی ایجاد می‌شود که جریان خون به قسمت خاصی از بدن کاهش می‌یابد. ضعف گردش خون در دست‌ها ممکن است بر اثر یک اختلال در سلامت یا بعضی جنبه‌های سبک زندگی شخص ایجاد شود. قلب برای پمپاژ خون به تمامی قسمت‌های بدن می‌تپد. خون مواد غذایی ضروری و انرژی شامل اکسیژن را به تمامی سلول‌های بدن می‌رساند. سیستم گردش خون شامل قلب و رگ‌های خونی است که مسؤول حمل خون در بدن هستند. ضعف گردش خون زمانی ایجاد می‌شود که چیزی این فرآیند را مختل کرده مانع از رسیدن خون کافی به بعضی بخش‌ها در بدن می‌گردد.

تست شمارش کامل خون چیست و چه اهمیتی دارد؟

پلاکت‌ها, ترومبوسیت, هموگلوبین رتیکولوسیت, گرانولوسیت‌های نابالغ, کسر پلاکت نابالغ

CBC یک تست رایج است که اجزاء مختلف خون را اندازه‌گیری می‌کند

شمارش کامل خون (CBC) یک تست متداول است که به شناسایی وضعیت‌های مختلفی کمک می‌کند. این تست برای پایش ریکاوری بیماران از صدمات، جراحی یا دیگر وضعیت‌های مرتبط به سلامت کمک می‌کند. پزشکان میزان سلول‌های مختلف خون را اندازه‌گیری کرده و آنها را با میزان مورد انتظار بر مبنای سن و جنس شخص مقایسه می‌کنند. هر تفاوتی می‌تواند نشان دهنده یک وضعیت یا مشکل باشد. CBC ممکن است به عنوان یک جزء چکاپ روتین انجام شود یا احتمال دارد در زمانی که شخص علایمی را از یک اختلال زمینه‌ای مرتبط به سلامت نشان می‌دهد از سوی پزشک درخواست گردد. CBC همچنین به پایش درمان یا مشکلی از پیش موجود در سلامت کمک می‌کند.

خستگی مفرط و فشار خون بالا چه ارتباطی دارند؟

 فشار خون دیاستولیک, بحران هیپرتنسیو, بیماری شریان کرونری, بیماری شریان محیطی, نارسایی قلبی

خستگی مفرط ممکن است یک علامت صدمات قلب یا کلیه در نتیجه فشار خون بالا باشد

احساس خستگی به طرق مختلف ممکن است به هیپرتانسیون مرتبط باشد. خستگی مفرط ممکن است یک علامت صدمات قلب یا کلیه در نتیجه فشار خون بالا باشد. احساس خستگی همچنین احتمال دارد که بر اثر داروهای هیپرتانسیون، سبک زندگی یا اختلالات همراه بروز کند. برخی تغییرات سبک زندگی می‌توانند باعث کاهش فشار خون شده یا ریسک ایجاد هیپرتانسیون را در وهله نخست کاهش دهند. در صورت لزوم پزشک می‌تواند داروهای مختلفی را تجویز کند. بهترین راه برای کنترل فشار خون بررسی منظم آن است. خستگی مفرط یک امر کیفی زندگی است اما می‌تواند کمک کننده باشد. مردم باید این مورد و علایم جدید یا تشدید شده را به پزشک خود اطلاع دهند.

کبودی غیر قابل توضیح پا: علل و تشخیص

 کمبود فاکتور V, سندرم برنار-سولیه, هموفیلیا, سرطان, سپسیس, تعرض فیزیکی

برخی افراد ممکن است آسان‌تر از دیگران دچار کبودی شوند

معمولاً مشخص کردن علت کبودی آسان است. در اکثر موارد مقصر آسیب‌دیدگی حاد است. به هر حال، گاهی از اوقات چنین به نظر می‌رسد که کبودی ایجاد شده دلیل مشخصی ندارد. اگر کبودی غیر قابل توضیح در ناحیه پاها بروز کند این می‌تواند علامتی از وجود یک مشکل زمینه‌ای در سلامت باشد. کبودی اغلب زمانی بروز می‌کند که رگ‌های خونی زیر پوست آسیب می‌بینند. خون نشت کرده از رگ‌ها زیر پوست جمع می‌شود که باعث می‌گردد تا رنگ پوست تغییر کند. برخی افراد آسان‌تر از دیگران دچار کبودی می‌شوند. موارد فهرست شده در زیر به برخی از عوامل افزایش دهنده احتمال کبودی می‌پردازند.

هماتوم پری‌آنال یا ترومبوز مقعدی چیست؟

 مقعد, سرفه, عطسه, یبوست مزمن, دفع مدفوع, سکس مقعدی, پروکتوسکپی

افراد دچار برآمدگی در اطراف سوراخ مقعد باید به پزشک مراجعه کنند

هماتوم پری‌آنال تجمع خون نشت کرده از یک رگ خونی پاره شده در ناحیه اطراف مقعد است. این خون در بیرون رگ خونی مورد اشاره و زیر سطح پوست جمع می‌شود اگرچه این امکان وجود دارد که تغییر رنگ به آبی تیره خصلت‌نمای آن با چشم غیر مسلح قابلا مشاهده باشد. هماتوم پری‌آنال که به نام ترومبوز مقعدی نیز شناخته می‌شود ممکن است کوچک و یا بزرگ باشد. هماتوم‌های پری‌آنال در برابر فشار حساس هستند و هر قدر بزرگ‌تر باشند میزان ناسور شدن آنها بیشتر می‌شود. هماتوم پری‌آنال همچنین در زمانی که خون ناشی از آن شروع به لخته شدن می‌کند دردناک‌تر می‌شود. 

علت بالا رفتن فشار خون دیاستولی چیست؟

چاقی,  الکل, نژاد, تاریخچه خانوادگی, جنس بیولوژیکی, اضطراب

چند عامل باعث تقویت افزایش فشار خون دیاستولی می‌شوند

پزشکان برای توصیف فشار خون از دو شماره یا رقم استفاده می‌کنند: سیستولیک و دیاستولیک. آنها یک خوانش عدد سیستولیک را بر روی عدد دیاستولیک نشان می‌دهند. فشار خون سیستولیک فشار خون در زمان انقباض قلب است در حالی که فشار خون دیاستولیک فشار خون در فاصله بین ضربان‌های قلب محسوب می‌شود. AHA می‌گوید علی‌رغم آنکه مردم تأکید زیادی بر روی عدد فشار خون سیستولیک دارند، هر افزایش 10 میلی‌متر جیوه‌ای در فشار دیاستولیک در اشخاص 40 تا 89 ساله ریسک متوجه آنان در مورد بیماری قلبی یا استروک را دو برابر می‌کند.

کبودی لب یا سیانوز لب و علل آن

پنوموتوراکس, اضمحلال ریه, تشنج, مشکلات قلبی, ویروس سینسیشیال تنفسی, سندرم دیسترس تنفسی نوزاد

آبی یا خاکستری شدن لب و پوست نشان دهنده کاهش جریان خون یا فقدان اکسیژن در این سیستم است

سیانوز اصطلاح پزشکی برای تغییر رنگ لب‌ها، پوست، زبان، یا دیگر غشاهای مخاطی است. سیانوز زمانی بروز می‌کند که بدن خون غنی از اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. اگرچه لب‌ها ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض هوای سرد تغییر رنگ دهند، سیانوز مشکلی است که اغلب نیاز به مداخله پزشکی دارد. در مردم سفیدپوست سیانوز باعث می‌شود تا لب‌ها به رنگ آبی تغییر یابند. در سیاه‌پوستان سیانوز می‌تواند باعث شود تا پوست خاکستری یا سفید شود اما این وضعیت ممکن است در لثه‌ها و اطراف چشم‌ها و ناخن‌ها مشهودتر باشد. سیانوز می‌تواند نشان دهنده ضعف جریان خون به دیگر نواحی بدن باشد.

مقالات دیگر...