دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اصطلاح "وازودیلیشن" به گشادن یا باز کردن رگ‌های خونی بدن اشاره دارد

اصطلاح "وازودیلیشن" به گشادن یا باز کردن رگ‌های خونی بدن اشاره دارد. این زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات نرم داخل شریان‌ها و وریدهای بزرگ شل می‌شوند. وازودیلیشن به شکل طبیعی در پاسخ به پایین بودن سطح اکسیژن یا افزایش حرارت بدن رخ می‌دهد. هدف این فرآیند افزایش جریان خون و تحویل اکسیژن به قسمت‌هایی از بدن است که بیشترین نیاز را به آن دارند. در برخی شرایط وازودیلیشن می‌تواند تأثیری مفید بر سلامت انسان داشته باشد. برای مثال پزشکان گاهی اوقات وازودیلیشن را برای درمان بالا بودن فشار خون و دیگر اختلالات قلبی عروقی مرتبط القاء می‌کنند.

نقش دقیق ائوزینوفیل در بدن مشخص نیست، اما آنها به طور معمول با بیماری‌های آلرژیک و برخی عفونت‌ها مرتبط می‌شوند

ائوزینوفیل‌ها نوعی سلول سفید خون هستند که به مقابله با بیماری کمک می‌کنند. نقش دقیق ائوزینوفیل در بدن مشخص نیست، اما آنها به طور معمول با بیماری‌های آلرژیک و برخی عفونت‌ها مرتبط می‌شوند. ائوزینوفیل‌ها در مغز استخوان ساخته می‌شوند و از آنجا وارد بافت‌های مختلف بدن می‌گردند. ائوزینوفیل‌ها دو نقش مهم در سیستم ایمنی بدن بر عهده دارند: عفونت‌ها را تحت کنترل درمی‌آورند و التهاب را که می‌تواند در مقابله با بیماری کمک کند تقویت می‌کنند. ائوزینوفیلیا زمانی مطرح است که بدن دارای تعداد بیشتر از میزان نرمال سلول‌های خاص مورد بحث (ائوزینوفیل) در خون یا بافت باشد.

مونوسیت‌ها یک جزء کلیدی سیستم ایمنی بدن به شمار می‌روند

مونوسیت‌ نوعی از سلول‌های سفید خون است. مونوسیت‌ها به مقابله با باکتری‌ها، ویروس‌ها، و دیگر عفونت‌ها در بدن کمک می‌کنند. در کنار دیگر انواع سلول‌های سفید خون، مونوسیت‌ها یک جزء کلیدی سیستم ایمنی بدن به شمار می‌روند. در کنار پلاکت و پلاسما، خون انسان حاوی گلبول‌های قرمز و سفید است. فقط حدود یک درصد خون شامل سلول‌های سفید خون است اما این سلول‌ها نقشی بزرگ در محافظت از بدن در برابر بیماری بر عهده دارند. 5 نوع گلبول سفید خون وجود دارد که هر یک از آنها به منظوری خاص طراحی شده است.

سندرم اورمی همولیتیک بر اثر عفونت با برخی گونه‌های باکتری اشیریشیا کولی (ئی. کولی) ایجاد می‌شود

سندرم اورمی همولیتیک*(HUS) اختلالی است که زمانی بروز می‌کند که رگ‌های خونی کوچک در کلیه‌ها آسیب دیده و ملتهب می‌شوند. این آسیب می‌تواند باعث ایجاد لخته خون در رگ‌های مورد اشاره شود. لخته شدن خون باعث انسداد سیستم فیلترینگ در کلیه‌ها شده و به نارسایی کلیه منجر می‌شود که می‌تواند تهدیدگر زندگی باشد. هر کسی ممکن است دچار سندرم اورمی همولیتیک شود اما بیشترین موارد این بیماری مربوط به کودکان خردسال است. سندرم اورمی همولیتیک بر اثر عفونت با برخی گونه‌های باکتری اشیریشیا کولی (ئی. کولی) ایجاد می‌شود. نخستین علامت این نوع سندرم اورمی همولیتیک ادامه اسهال برای چند روز است که اغلب - اما نه در تمامی موارد - از نوع اسهال خونی است.

اتوزینوفیلیا اغلب اوقات نشان دهنده یک عفونت انگلی، واکنش آلرژیک یا سرطان است

ائوزینوفیلیا (ائوزینوفیلی) سطوح بالاتر از نرمال ائوزینوفیل‌ها است. ائوزینوفیل یک نوع سلول سفید خون است که با بیماری‌ها مقابله می‌کند. این اختلال اغلب اوقات نشان دهنده یک عفونت انگلی، واکنش آلرژیک یا سرطان است. شخص ممکن است در خون خود (ائوزینوفیلیای خونی) یا در بافت‌های محل بروز یک عفونت یا التهاب (ائوزینوفیلیای بافتی) دچار افزایش میزان ائوزینوفیل‌ها شود. ائوزینوفیلیای بافتی ممکن است در نمونه‌های گرفته شده از بافت در طول یک اقدام اکتشافی پزشکی یا در نمونه‌های برخی مایعات مثل مخاط ترشح شده از بافت‌های بینی یافت شود. اگر کسی دچار ائوزینوفیلیای بافتی باشد، سطح ائوزینوفیل در جریان خود احتمالاً نرمال است.

ورپورای هنوخ شونلاین می‌تواند هر کسی را مبتلاء کند، اما بیشتر در میان کودکان سنین 2 تا 6 سال شایع است

پورپورای هینوخ - شونلاین [پورپورای هنوخ - شونلاین] (که به نام واسکولیت IgA یا واسکولیت ایمونوگلوبولین آ نیز شناخته می‌شود) اختلالی است که باعث می‌شود عروق خونی کوچک در پوست، مفاصل، روده‌ها و کلیه‌ها متورم شوند و خونریزی کنند. بارزترین ویژگی این شکل از واسکولیت یک راش به رنگ بنفش است که به طور معمول در ناحیه ساق پا و کفل ظاهر می‌شود. پورپورای هنوخ - شونلاین در عین حال می‌تواند باعث درد شکم و درد مفصل شود. در موارد نادر امکان بروز صدمات جدی برای کلیه وجود دارد. پورپورای هنوخ شونلاین می‌تواند هر کسی را مبتلاء کند، اما بیشتر در میان کودکان سنین 2 تا 6 سال شایع است.

عوامل ژنتیکی یا سن و سال می‌توانند بر میزان برآمدگی وریدهای پیشانی تأثیر بگذارند

بیرون زدن رگ‌های وریدی ممکن است در هر قسمتی از بدن شامل پیشانی اتفاق بیفتد. امکان آن هست که وریدها بر اثر فشار یا استرس برآمده شوند. تغییرات پوستی به همراه سالخوردگی وریدهای پیشانی را بزرگ‎تر از آنچه هستند به نظر می‌آورند. عوامل ژنتیکی یا سن و سال می‌توانند بر میزان برآمدگی وریدهای پیشانی تأثیر بگذارند. وقتی بدن سالخورده می‌شود پوست نازک‌تر می‌گردد که این باعث می‌شود تا وریدها برجسته‌تر یا بزرگ‌تر از آنچه هستند به نظر برسند. بزرگ شدن وریدها ممکن است در مرکز پیشانی یا در طرفین صورت نزدیک شقیقه‌ها بروز کند. وریدهای برآمده در پیشانی به ندرت نشان دهنده یک مورد اورژانسی در پزشکی محسوب می‌شوند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.