دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان گلو به هر سرطانی اطلاق می‌شود که در ناحیه گلو ایجاد شده باشد

سرطان گلو به هر سرطانی اطلاق می‌شود که در ناحیه گلو ایجاد شده باشد. دو نوع اصلی سرطان گلو وجود دارد: سرطان فارنژیال (حلق) و سرطان لارنژیال (حنجره). سرطان فارنژیال در حلق ایجاد می‌شود، که بخشی از گلو است که پشت دهان و حفره بینی قرار دارد. سرطان لارنژیال در محفظه صوتی یا حنجره ایجاد می‌شود. حنجره یک ساختار توبولار (لوله‌ای) است که بالای نای قرار گرفته است. سرطان گلو در ایالات متحد آمریکا چندان شایع نیست. در واقع بر مبنای اعلام "انستیتو ملی سرطان" سرطان‌های فارنژیال در کنار سرطان دهان برای حدود 3 درصد تمامی موارد تشخیص سرطان لحاظ می‌شوند. سرطان لارنژیال برای حدود 0.7 درصد تمامی موارد تشخیص داده شده سرطان لحاظ می‌گردد.

استئوسارکوما بیشترین شیوع را در استخوان‌های بلند دارد

استئوسارکوما (استئوسارکوم) نوعی سرطان استخوان است که در سلول‌های شکل دهنده استخوان شروع می‌شود. استئوسارکوما بیشترین شیوع را در استخوان‌های بلند دارد و اغلب در استخوان‌های ساق پا و گاهی اوقات در استخوان‌های بازو دیده می‌شود، اما امکان بروز آن در هر استخوانی مطرح است. در موارد بسیار نادر این سرطان در بافت نرم خارج از استخوان بروز می‌کند. استئوسارکوما گرایشی به بروز در نوجوانان و بزرگسالان جوان از خود نشان می‌دهد اما در عین حال امکان بروز آن در کودکان و سالمندان وجود دارد. درمان استئوسارکوما معمولاً شامل استفاده از شیمی درمانی، جراحی و گاهی اوقات اشعه درمانی است.

درمان لنفوم به نوع و میزان گسترش آن در بدن بستگی دارد

لنفوما (لنفوم) نوعی سرطان است که در سلول‌های ایمنی به نام لنفوسیت شکل می‌گیرد. وقتی لنفوم پوست را درگیر می‌کند می‌تواند سبب بروز یک راش شود که به شکل یک مورد یا بیشتر لکه‌های پوسته داده، قرمز متمایل به بنفش، پلاک یا نودول بروز می‌کند. احتمال زیادی دارد که مردم یک راش لنفوم، مثل مورد مایکوزیس فونگوئیدوس را با دیگر اختلالات پوست مثل پسوریازیس (سوریازیس) یا اگزما که می‌توانند باعث ایجاد علایم مشابهی شوند، اشتباه بگیرند. تشخیص و درمان زودرس حیاتی است، و رویکردهای تلفیقی به نوع لنفوم مبتلابه شخص بستگی دارد. راش لنفوم اصطلاحی نیست که نزد پزشکان متداول باشد 

پیش‌آگهی سرطان تخمدان به مرحله سرطان و عواملی مثل سن بیمار و وضعیت کلی سلامت او بستگی دارد

مواجه شدن با تشخیص ابتلاء به سرطان تخمدان می‌تواند خُرد کننده باشد. پیش‌آگهی سرطان تصویری کلی به دست می‌دهد، اگرچه دورنما در این سرطان به عوامل فردی بستگی دارد. پیش‌آگهی سرطان تخمدان به مرحله سرطان و عواملی مثل سن بیمار و وضعیت کلی سلامت او بستگی دارد. مراحل سرطان پستان طیفی از 1 تا 4 را شامل می‌شود و به اندازه تومور و میزان گسترش آن در سراسر بدن بستگی دارد. متخصص انکولوژی زنان، که در زمینه سرطان دستگاه‌های تناسلی تخصص دارد، به طور معمول این مرحله‌بندی را ارائه می‌دهد. هم "فدراسیون بین‌المللی زنان و زایمان" و هم "کمیته مشترک آمریکایی برای سرطان" سیستم‌های مرحله‌بندی برای سرطان تخمدان ارائه داده‌اند که بسیار به هم شبیهند.

سرطان‌های خون به سلول‌های خون و مغز استخوان آسیب می‌زنند

سرطان‌های خون به سلول‌های خون و مغز استخوان آسیب می‌زنند. مغز استخوان بافتی اسفنجی شکل است که درون استخوان‌ها قرار دارد و سلول‌های خون در آنجا ساخته می‌شوند. سرطان‌های خون روش رفتار سلول‌های خون و چگونگی عملکرد آنها را دگرگون می‌کنند. سه نوع اصلی سرطان خون وجود دارد: لوسمی (لوکمی)، لنفوما (لنفوم)، میلوما (میلوم). این سرطان‌ها باعث می‌شوند تا مغز استخوان و سیستم لنفاوی سلول‌هایی ایجاد کنند که دارای عملکرد بهینه نیستند.

پزشکان در مورد علل بروز سرطان روده کوچک مطمئن نیستند

سرطان روده کوچک نوع غیر معمولی از سرطان است که در روده کوچک بروز می‌کند. روده کوچک که روده باریک نیز نامیده می‌شود لوله درازی است که غذای هضم شده را از معده به روده بزرگ (کولون) حمل می‌کند. روده کوچک مسؤول هضم و جذب مواد مغذی غذای خورده شده است. این روده هورمون‌هایی ترشح می‌کند که به هضم غذا کمک می‌کنند. روده کوچک در عین حال نقشی در سیستم ایمنی مقابله با اجرام بدن ایفاء می‌کند، زیرا دارای سلول‌هایی است که با باکتری‌های وارد شده به بدن از راه دهان مقابله می‌کنند. انواع سرطان روده باریک شامل موارد زیر است: ادنوکارسینوما، تومورهای نورواندوکرین، لنفوما (لنفوم)، سارکوما (سارکوم)

بلاستوما نوعی سرطان است که در سلول‌های در حال رشد جنین یا کودک بروز می‌کند

بلاستوما نوعی سرطان است که در سلول‌های در حال رشد جنین یا کودک بروز می‌کند. بلاستوما بیش از بزرگسالان به کودکان آسیب می‌زند. انواع متعددی از بلاستوما وجود دارد.  بلاستوماها می‌توانند ارگان‌های مختلف، بافت‌ها و سیستم‌های متعددی را در بدن درگیر کنند. در اغلب موارد درمان‌هایی در دسترسند اما دورنمای برای بیمار به طیفی از عوامل شامل نوع بلاستوما بستگی دارد. بلاستوما سرطانی است که به نوعی سلول بنیادی به نام سلول پیش‌ساز در جنین آسیب می‌زند. سلول پیش‌ساز نوعی سلول است که به هر نوع سلول موجود در بدن تبدیل می‌شود.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.