plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

نبض چیست و چرا اهمیت دارد؟

ضربان قلب, ضربان اضافی, پایش ضربان قلب, الکتروکاردیوگرام

نبض اتساع شریان‌ها است

"نبض" از جمله شناخته شده‌ترین اصطلاحات پزشکی است. نبض به عنوان یک اندازه‌گیری ضربان قلب در سطحی گسترده کلمه‌ای آشنا محسوب می‌شود. نبض برای اندازه‌گیری ضربان قلب ضروری است. نبض بیش از حد کند در تلفیق با سرگیجه می‌تواند نشان دهنده شوک باشد و به شناسایی خونریزی داخلی کمک می‌کند. از سوی دیگر، نبض بیش از حد تند به فشار خون بالا و مشکلات قلب و عروق اشاره دارد. در صورت تمرین گرفتن نبض خود و دیگران کار آسانی است. اما نبض چیست، چرا مهم است، و بهترین راه یافتن و اندازه‌گیری آن کدام است؟

فشاردرمانی: شیوه عمل، فواید، کاربردها و موارد منع

عدم کفایت وریدی مزمن, ادما, ترومبوز ورید عمقی, اولسرهای پا

جوراب‌های فشاری متداول‌ترین شکل فشاردرمانی محسوب می‌شوند

اگر کسی زمانی طولانی در طول روز سر پا بوده یا زمان را به حالت نشسته پشت میز بگذارند، جوراب‌های فشاری می‌تواند کمکی بزرگ برای رهایی از درد و ایجاد احساس راحتی باشند. مردم برای تهیه جوراب یا پوشاک فشاری برای موارد خفیف نیازی به نسخه ندارند. اما اگر کسی دچار یک بیماری وریدی یا اختلالی باشد که شخص را در خطر CVT، DVT، یا لیمفدیما قرار می‌دهد، باید برای درمان کامل به پزشک مراجعه کند. شخص در عین حال می‌تواند در جستجوی استفاده از دیگر امکانات پزشکی مثل درمان تخلیه لنفاتیک باشد. اگر شما ورزشکار یا رقصنده باشید و بخواهید عملکرد خود را تقویت و ریکاوری کنید، فشاردرمانی ممکن است نقش مفیدی ایفاء کند. شما می‌توانید از پوشاک فشاری در زمان تمرین، یا پس از آن استفاده کنید.

اجکشن فراکشن یا کسر تخلیه قلب

نارسایی قلبی با حفظ کسر تخلیه (HFpEF)، نارسایی قلبی دیاستولیک،  کاردیومیوپاتی، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک هیپرتانسیون، بتا بلوکر، دیورتیک

کسر تخلیه یک مقیاس مهم برای اندازه‌گیری عملکرد قلب محسوب می‌شود

اجکشن فراکشن (کسر تخلیه قلب) به مقدار خونی اشاره دارد که در طول هر انقباض قلب از آن خارج می‌شود. غیر نرمال بودن کسر تخلیه قلب می‌تواند یک نشانه نارسایی قلبی باشد. برخی از افراد ممکن ست برای بهبود کسر تخلیه قلب به درمان نیاز داشته باشند. کسر تخلیه قلب یک مقیاس مهم برای اندازه‌گیری عملکرد قلب محسوب می‌شود. برای مثال، پایین بودن میزان کسر تخلیه قلب می‌توان نشان دهنده وجود یک اختلال قلبی باشد. پزشک می‌تواند از رقم مربوط به اندازه‌گیری کسر تخلیه قلب به عنوان راهنمایی برای تصمیم‌گیری درمانی استفاده کند.

انواع تست استرس

 اکوکاردیوگرام استرس، بیماری شریان کرونری، آریتمی، بیماری قلبی، آنژین

تست‌ استرس نشان می‌دهند که قلب چقدر خوب از عهده تحمل فعالیت فیزیکی برمی‌آید

تست‌ استرس نشان می‌دهد که قلب چقدر خوب از عهده تحمل فعالیت فیزیکی برمی‌آید. قلب در زمان ورزش سخت‌تر و سریع‌تر کار می‌کند. تشخیص برخی اختلالات قلبی در زمانی که قلب سخت‌تر کار می‌کند آسان‌تر است. در طول تست استرس، قلب زمانی که شخص روی تردمیل یا دوچرخه ثابت ورزش می‌کند بررسی می‌شود. اگر کسی برای ورزش کردن به قدر کافی سالم نباشد، دارویی به بیمار داده می‌شود که قلب را به تپش سریع‌تر و سخت‌تر وامی‌دارد به شکلی که انگار شخص در عمل مشغول ورزش کردن است. اگر کسی برای به پایان بردن تست‌ استرس در یک بازه زمانی مشخص دچار مشکل باشد، این بدان معنی است که کاهشی در جریان خون به قلب وجود دارد.

سندرم کرونری حاد

نیتروگلیسیرین, آسپیرین, بتا بلوکرها, لیسینوپریل,  اربسارتان, استاتین, کلسترول, اتورواستاتین, انژیوپلاستی, استنت‌گذاری

نشانه‌ها و علایم سندرم کرونری حاد معمولاً به شکل ناگهانی بروز می‌کنند

سندرم کرونری حاد اصطلاحی است که برای توصیف طیفی از اختلالات همراه با کاهش ناگهانی جریان خون به قلب به کار می‌رود. یک مورد چنین اختلالی حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) است که در آن مرگ سلول قلبی به صدمه یا تخریب بافت قلب منجر می‌شود. حتی زمانی که سندرم کرونری حاد باعث مرگ سلول نشود، کاهش جریان خون چگونگی کار قلب را تغییر می‌دهد و یک نشانه بالا بودن ریسک حمله قلبی به شمار می‌رود. سندرم کرونری حاد اغلب باعث ناراحتی یا درد شدید قفسه سینه می‌شود. این یک فوریت پزشکی است که نیاز به تشخیص و مراقبت فوری دارد. اهداف درمان شامل بهبود جریان خون، درمان پیامدها و پیشگیری از مشکلات بعدی است.

ایسکمی میوکارد یا ایسکمی کاردیاک (قلبی)

تنباکو، دیابت، فشار خون، کلسترول، تری‌گلیسیرید، الکتروکاردیوگرام، تست استرس، اکوکاردیوگرام، آسپیرین، انژیوپلاستی، استنت‌گذاری

ایسکمی میوکارد باعث کاهش توانایی عضله قلب برای پمپاژ خون می‌شود

ایسکمی میوکارد زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به قلب کاهش یافته مانع از آن می‌شود که قلب به اکسیژن کافی دسترسی یابد. کاهش جریان خون عموماً نتیجه انسداد جزئی یا کامل شریان‌های قلبی (شریان‌های کرونری) است. ایسکمی میوکارد که ایسکمی کاردیاک نیز نامیده می‌شود باعث کاهش توانایی عضله قلب برای پمپاژ خون می‌شود. انسداد ناگهانی و شدید یک شریان در قلب می‌تواند به حمله قلبی منجر گردد. ایسکمی میوکارد همچنین می‌تواند باعث آریتمی‌های جدی و غیر نرمال شود. برخی از مردم دچار ایسکمی میوکارد هیچ نشانه یا علامت جدی از این اختلال ندارند (ایسکمی خاموش).

20 علت بی‌حسی دست

فیبرومیالژی، سندرم تونل کوبیتال، اسپوندیلوزیس سرویکال، سندرم تونل کارپال

بی‌حسی دست می‌تواند نتیجه یک اختلال پزشکی مزمن یا صدمه حاد باشد

شماری از اختلالات می‌توانند باعث بی‌حسی دست شوند. وقتی کسی دچار بی‌حسی دست باشد احتمال بروز حس ضعف و مور مور دردناک نیز وجود دارد. بی‌حسی دست می‌تواند نتیجه یک اختلال پزشکی مزمن یا صدمه حاد باشد. در صورتی که علایم رو به وخامت بروند یا در فعالیت‌های روزمره زندگی اختلال ایجاد کنند مردم باید به پزشک مراجعه نمایند. برخی علل بی‌حسی دست عبارتند از: حمله قلبی، استروک، واسکولیت، بیماری رینو، صدمات براکیال پلکسوس، فیبرومیالژی، سندرم تونل کوبیتال، اسپوندیلوزیس سرویکال، سندرم تونل کارپال، کیست گانگلیون، اپیکوندیلیت جانبی، سندرم گیلن - باره، پلاسمافرزیس، مالتیپل اسکلروزیس، سندرم سیوگرن، دیابت، کمبود ویتامین B12، امیلوئیدوز، بیماری لایم

مقالات دیگر...