دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

رفع کمبودهای غذایی یک بخش حیاتی درمان سندرم گره کور است

سندرم گره کور زمانی بروز می‌کند که بخشی از روده کوچک به شکل گرهی درمی‌آید که باعث بای‌پس غذا در طول گوارش می‌شود. وجود این "گره کور" به این معنی است که غذا نمی‌تواند به شکل نرمال از دستگاه گوارش عبور کند. عبور کُند غذا و مواد زائد به محلی برای نشو و نمای باکتری تبدیل می‌شود. نتیجه این وضعیت یعنی رشد بیش از حد باکتری، اغلب سبب اسهال می‌شود و می‌تواند باعث کاهش وزن و سوءتغذیه گردد. سندرم گره کور که گاهی از اوقات سندرم استاسیس یا سندرم حلقه بازداشت نامیده می‌شود اغلب اوقات یک پیامد عمل جراحی معده یا شکم است. اما سندرم گره کور در عین حال می‌تواند بر اثر مشکلات ساختاری و بعضی بیماری‌ها ایجاد شود.

ترشی معده یک علامت معمول بیماری ریفلاکس معده به مری است

مردم مبتلاء به بیماری ریفلاکس معده به مری ممکن است دچار علامتی به نام ترشی معده [ترش کردن معده] شوند. ترشی معده زمانی بروز می‌کند که شخص مقادیر بالایی از بزاق دهان مخلوط با اسید معده تولید می‌کند که تا گلو بالا آمده‌اند. شخص دچار ترشی معده ممکن است مزه بدی در دهان خود احساس کند و به سوزش سر دل گرفتار شود. پزشکان گاهی از اوقات به ترشی معده زیر عنوان پیروزیس ایدیوپاتیکا، ترشی اسید یا بیش‌بزاق‌سازی اشاره می‌کنند. ترشی معده به علت بزاق زیادی که در آن وجود دارد با بالا آوردن، که در آن مخلوطی از اسید معده و گاهی اوقات غذای هضم نشده به وارد مری می‌شود، تفاوت دارد.

نشانه‌ها و علایم بیماری سلیاک می‌تواند بسیار متنوع بوده و در کودکان متفاوت از بزرگسالان است

بیماری سلیاک (انتروپاتی حساسیت به گلوتن) که گاهی از اوقات اسپرو یا سیلیاک نامیده می‌شود، نوعی واکنش ایمنی نسبت به خوردن گلوتن است، پروتئینی که در گندم، جو و چاودار وجود دارد. اگر کسی دچار بیماری سلیاک باشد خوردن گلوتن محرک یک پاسخ ایمنی در روده کوچک می‌شود. به مرور زمان این واکنش به جدار روده آسیب زده و مانع از جذب برخی مواد مغذی می‌شود (سوءجذب). آسیب‌دیدگی روده اغلب باعث اسهال، خستگی مزمن، کاهش وزن، نفخ و آنمی شده و می‌تواند پیامدهای جدی داشته باشد. در کودکان گذشته از علایمی که در بزرگسالان دیده می‌شود سوءجذب می‌تواند بر رشد و نمو کودک تأثیر منفی بگذارد. 

گاستروپارزی یکی از اختلالات پزشکی است که در آن انقباض‌های معمول معده به صورت کامل انجام نمی‌شود. برخی از اوقات به گاستروپارزی تحت عنوان فلج معده اشاره می‌شود. در طول هضم غذا، انقباض‌های معده کمک می‌کند تا غذای بخشاً هضم شده از معده وارد رودة کوچک شود. در اینجا، هضم بیشتر غذا و جذب مواد غذایی انجام می‌گیرد. در افراد دچار گاستروپارزی این روند به شکل کامل انجام نمی‌شود.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.