دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

شدت علایم پاروسمیا از موردی به مورد دیگر متفاوت است

پاروسمیا (پاروزمیا) اصطلاحی است که برای توصیف آن دسته از اختلالات سلامت به کار می‌رود که باعث تحریف حس بویایی می‌شوند. اگر کسی دچار پاروسمیا باشد، ممکن است به کاهش حدت قوه بویایی دچار شود، که به این معنی است که شخص نمی‌تواند طیف کامل بوهای پیرامون خود را درک کند. گاهی از اوقات پاروسمیا باعث می‌شود تا چیزهایی که شخص به شکل روزمره با آنها سر و کار دارد چنین به نظر برسد که دارای بویی قوی و نامطبوع هستند. پاروسمیا برخی از اوقات با یک اختلال دیگر به نام فانتوسمیا (فانتوزمیا) اشتباه گرفته می‌شود، که باعث می‌گردد تا شخص در جایی که هیچ نوع بویی وجود ندارد یک "شبح" بو احساس کند.

سریش گوش می‌تواند باعث عوارض جدی شود

سریش گوش (چسب گوش) که به نام اتیت چسبناک شناخته می‌شود اختلالی است که زمانی بروز می‌کند که قسمتی از گوش میانی با مایع پر می‌شود. این قسمت از گوش پشت پرده گوش قرار دارد. مایع مزبور می‌تواند مثل سریش غلیظ و چسبنده شود. به مرور زمان سریش گوش احتمال دارد که به عفونت گوش میانی منجر گردد. در عین حال اتیت چسبناک می‌تواند باعث کاهش میزان شنوایی شود. چنین پیامدهایی می‌توانند جدی باشند، بنابراین این موضوع مهم است که سریش گوش شناسایی و درمان گردد. سریش گوش زمانی بروز می‌کند که مایعی غلیظ داخل گوش میانی جمع می‌شود. همانند تمامی عفونت‌های گوش سریش گوش گرایشی به شیوع بیشتر در کودکان دارد.

علی‌رغم نام خود، زبان سیاه همیشه باعث تغییر رنگ زبان به سیاه نمی‌شود

زبان سیاه نوعی اختلال بی‌ضرر و موقتی در دهان است. علی‌رغم نام خود، زبان سیاه همیشه باعث تغییر رنگ زبان به سیاه نمی‌شود. در واقع، علامت اولیه این است که زبان با ایجاد برآمدگی‌هایی مشهود کُرک‌دار به نظر می‌رسد. زبان سیاه معمولاً به علت انباشت پروتئین کراتین بر روی سطح زبان ایجاد می‌شود. به هر حال، رشد بیش از حد باکتری یا قارچ در محیط دهان نیز می‌تواند باعث سیاه به نظر رسیدن زبان شود. زبان سیاه موقتی است و گرایشی به برطرف شدن بدون درمان از خود نشان می‌دهد.

تومورهای بینی و فرابینی هنگامی ایجاد می‌شوند که یک جهش ژنتیکی سلول‌های سالم و نرمال را به سلول‌های غیر نرمال تبدیل می‌کند.

تومورهای بینی و تومورهای فرابینی [تومورهای پارانازال] توده‌هایی هستند که در معبر محدوده بینی و اطراف آن شروع به رشد می‌کنند. آغاز رشد تومورهای بینی در حفره بینی صورت می‌گیرد. تومور فرابینی در دهلیزهای پر از هوای اطراف بینی به نام سینوس‌های پارانیزال (پارانازال) شکل می‌گیرد. تومورهای بینی و تومورهای فرابینی ممکن است غیر سرطانی (خوش‌خیم) یا سرطانی (بدخیم) باشند. چند نوع مختلف تومورهای بینی و فرابینی وجود دارد. نوع تومور مبتلابه هر بیمار تعیین کننده انتخاب بهترین گزینه درمانی برای وی خواهد بود.

درمان دیسارتری به علت، نوع و علایم آن بستگی دارد

دیس‌ارتریا [دیسارتریا، دیسارتری] اختلالی است که در آن قسمتی از مغز که لب‌ها، زبان، تارهای صوتی و دیافراگم را کنترل می‌کند به خوبی کار نمی‌کند. برای شخص دچار دیسارتری حرکت دادن درست عضلات مورد اشاره دشوار است. این اختلال اغلب بر اثر یک بیماری ایجاد می‌شود. برخی مردم دچار دیسارتری صرفاً دچار مشکلات کوچکی در تکلم هستند. مابقی به قدری در ادای کلمات دچار مشکلند که دیگران نمی‌توانند حرف‌های آنها را به درستی بفهمند. گفتار-زبان درمانگر می‌تواند در این مورد کمک کند.

در بیشتر موارد درد و ناراحتی همراه اختلالات TMJ موقتی است

مفصل تمپورومندیبولار (TMJ) مثل یک لولای کشویی عمل کرده، استخوان فک را به جمجمه متصل می‌کند. انسان در هر سمت فک خود یک مفصل دارد. اختلالات TMJ - یک نوع اختلال تمپورومندیبولار یا TMD - می‌تواند باعث ایجاد درد مفصل فک و عضلات کنترل کننده حرکت فک شود. در اغلب اوقات تعیین علت دقیق اختلالات TMJ دشوار است. درد ممکن است بر اثر ترکیبی از عوامل مثل ژنتیک، ارتریت یا آسیب دیدگی فک ایجاد شود. برخی از مردم که دچار درد فک هستند در عین حال عادت به دندان قروچه (بروکسیزم) دارند، اگرچه ممکن است بروکسیزم بر اثر عادت انجام شود و شخص دچار این عادت هرگز به اختلالات TMJ مبتلاء نگردد. در بیشتر موارد درد و ناراحتی همراه اختلالات TMJ موقتی است و می‌توان آن را از طریق خودمراقبتی یا درمان‌های غیر جراحی تسکین داد. 

سوزش گلو یک نشانه شایع عفونت و دیگر اختلالات زیربنایی پزشکی است

سوزش گلو یک نشانه شایع عفونت و دیگر اختلالات زیربنایی پزشکی است. سوزش گلو ممکن است به تنهایی یا در کنار دیگر علایم بروز نماید. در بسیاری از موارد شخص می‌تواند سوزش گلو را در محیط خانه درمان کند. استراحت زیاد و نوشیدن مایعات فروان کلید ریکاوری محسوب می‌شوند. بسیاری عفونت‌ها و دیگر اختلالات شامل سرماخوردگی، تونسیلیت و GERD می‌توانند باعث ایجاد حس سوزش در گلو شوند. مردم باید با مرطوب نگه داشتن گلو و دیگر درمان‌های خانگی درد را آرام کنند. اگر علایم شدید باشد یا اگر مداوای خانگی در طول چند هفته برای رفع علایم کافی نباشد، مردم باید برای تشخیص و درمان کامل به پزشک مراجعه کنند

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.